کد خبر : 28329
تاریخ انتشار : جمعه ۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۱۳
282 بازدید بازدید

برگزاری آزمون استخدامی و جذب معلم جز از طریق دانشگاه فرهنگیان، تخلف است

برگزاری آزمون استخدامی و جذب معلم جز از طریق دانشگاه فرهنگیان، تخلف است
رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی گفت: طبق برنامه ششم و سند تحول، برگزاری آزمون استخدامی و جذب از طریق ماده 28 تخلف است و به عبارتی هرگونه بکارگیری معلم جز از طریق دانشگاه فرهنگیان تخلف و ممنوع است. ؛

گزارش اختصاصی تارنمای معلم ایرانی:

 

به گزارش معلم ایرانی، حمیدرضا حاجی بابایی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع “بررسی تطبیق سیاستها و برنامه‌های آموزش و پرورش با رهنمودهای مقام معظم رهبری” به روی آنتن شبکه آموزش‌رفت درباره چالش نیروی انسانی در آموزش و پرورش گفت: سند تحول بنیادین سال ۹۰ رونمایی شد و قلب آن دانشگاه فرهنگیان است.

وی افزود: در واقع اگر دانشگاه فرهنگیان را احیا کنید یعنی سند تحول را احیا کرده اید و برعکس اگر دانشگاه فرهنگیان را احیا نکنید، گویی ۲۰۳۰ را احیا کرده اید.

وزیر اسبق آموزش و پرورش با بیان اینکه دانشگاه فرهنگیان در سال ۹۱ راه اندازی شد گفت: طبق قوانین بالادستی معلم فقط باید از دانشگاه فرهنگیان و شهید رجایی جذب شود. متاسفانه از ماده ۲۸ اساسنامه دانشگاه فرهنگیان سوء استفاده شده است. ما خودمان آن را نوشتیم و منظور این بود که اگر رشته هایی خاصی وجود دارد و برای آن رشته های خاص معلم میخواهیم لازم نیست در دانشگاه کلاس تشکیل شود و می‌توان از فارغ‌التحصیلان دانشگاه دیگر هم جذب کرد.

حاجی بابایی افزود: از سال ۹۲ یک جو عمومی مبنی بر وجود ۱۵۰ هزار معلم مازاد در کشور بوجود آمد و گفتند ۱۵۰ هزار معلم در دولت دهم جذب شده که ۱۰۰هزار نفر آنها سواد ندارند و استخدام بی رویه صورت گرفته است و آشپز و راننده را معلم کرده اند. این اظهارات باعث شد دولت و سازمان برنامه و سازمان امور استخدامی از همان زمان برای چنین وزارتخانه ای دیگر ردیف استخدامی ندهد. در حالی که اکنون میگویند ۱۵۰ هزار نفر کمبود دارند.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه در زمان وزارت بنده هرساله میانگین ۳۰ هزار نفر بازنشسته میشدند و در ۵ سال ۱۵۰ هزار نفر از سیستم خارج شدند و ما ۱۵۰ هزار نفر استخدام و به عبارتی جایگزین کردیم گفت: این در حالی است که در ۵ سال گذشته برابر خروجی ها نیرو جذب نشد و جبران نکردیم و حالا ۱۵۰ هزار کمبود پیدا کردیم.

وی افزود: نرم دانش آموز به کلاس را در سال ۹۱ به ۲۲٫۵ رسانده بودیم اما اکنون تراکم به ۳۵ نفر رسیده است. در واقع در این چند سال تعداد دانش آموزان را در کلاس افزایش داده اند و کیفیت تدریس معلم پایین آمده است. در اکثر روستاها مدارس را در مقطع متوسطه تعطیل کرده اند و هرکجا که دانش آموز دبیرستانی کمتر از نرم و زیر ۲۰نفر دارند کلاس را تعطیل کرده اند و گفته اند به روستای مجاور بروند.

حاجی بابایی با اشاره به اینکه از پنج سال گذشته اصرار بر خصوصی سازی در آموزش و پرورش شروع شد و بسته های گوناگون ارائه کردند و ‌شاهد هل دادن مدارس دولتی به سمت خصوصی سازی بودیم گفت: چندهزار کلاس را اجاره دادند که مجلس وارد شد و جلویش را گرفت.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی ادامه داد: خصوصی سازی حرف اول در پنج سال گذشته بوده است و تقویت دانشگاه فرهنگیان با خصوصی سازی مغایر است. رهبر انقلاب در سیاست های کلی به ارتقای آموزش و پرورش تاکید کرده و آن را امر حاکمیتی دانسته اند.

حاجی بابایی با بیان اینکه ما اولین سال راه اندازی دانشگاه فرهنگیان ۲۳۵۰۰دانشجو گرفتیم و معتقد بودیم به طور طبیعی باید هر سال ۳۰ هزار دانشجو جذب کنیم که جبران بازنشستگی سالانه ۳۰ هزار نفر را بکند عنوان کرد: در آموزش و پرورش ساختمان کم نداریم. مشکل اعتباری هم نداریم و حاضریم در دانشگاه ۵۰ هزار دانشجو در هر سال بگیرند و ما حمایت کنیم و بودجه تصویب کنیم.

وی افزود: ۳۰،۴۰ هزار معلم با مدرک دکترا داریم ک می‌توان از آنها به عنوان اساتید حق التدریس استفاده کرد. در واقع مشکل کلاس و استاد و بودجه را میتوان برای دانشگاه فرهنگیان حل کرد.
جادارد از وزیر آموزش و پرورش تشکر میکنم که نامه نوشته ۲۵ هزار ردیف جذب دانشجو به دانشگاه فرهنگیان بدهند. اگر ۵۰ هزار دانشجو نگیرید نمی‌توانید آموزش و پرورش را در یکی دوسال آینده اداره کنید.

وی درباره طرح تعطیلی دو هفته ای مدارس در زمستان نیز گفت: این موضوع چندین بار در زمان آقای نجفی هم مطرح شد و مجلس رای نداد و تقویم زمانی تعیین کرد. تعطیلی زمستانه مدارس در حد یک بیان است و کارشناسی علمی نشده است. شورای عالی آموزش و پرورش نیز از اول فروردین ۹۷ نمی‌تواند هیچ گونه مصوبه ای با بار مالی مصوب کند و هر چه بار مالی داشته باشد باید به مجلس بیاورد.

رئیس فراکسیون فرهنگیان مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه اکنون که کمبود معلم داریم باید از آنها که سالها در آموزش و پرورش زحمت کشیده اند استفاده کنیم و آنها که ماهرند را بدون استخدام جذب کنیم درباره طرح مهرآفرین و بکارگیری نیروهای خدماتی به عنوان معلم توضیح داد: مهرآفرین نیروهایی که سالها کار کرده بودند را بکار گرفت.

حاجی بابایی افزود: آیا آشپز و راننده میتوانند معلم شوند؟ اینها در این ۵ سال چه میکردند، چرا آشپزها را برنداشتید؟ قبل از دوره ما، اجازه جذب معلم نمیدادند. به همین علت شرکت های خدماتی دایر کرده بودند و معلمها را از طریق شرکت های خدماتی وارد کلاس ها میکردند.۱۹۰۰ معلم لیسانس و فوق لیسانس از طریق شرکت های خدماتی جذب و در کلاس درس میدادند و تحت عنوان نیروی خدماتی حقوق میگرفتند. ما همین افراد را به عنوان معلم جذب کردیم. گفتند که ما نیروهای خدماتی را معلم کردیم در حالی که آنها معلمی بودند.

به گفته وزیر اسبق آموزش و پرورش طبق برنامه ششم و سند تحول، برگزاری آزمون استخدامی و جذب از طریق ماده ۲۸ تخلف است و به عبارتی هرگونه بکارگیری معلم جز از طریق دانشگاه فرهنگیان تخلف و ممنوع است. کدام تبصره و ماده؟ تبصره نداریم. رهبری فرمودند ماده ۲۸ فقط در موارد اضطرار استفاده شود و نه روال همیشگی.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب