کد خبر : 28233
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۹:۰۰
381 بازدید بازدید

محمدرضا نیک نژاد؛

نهاد آموزش و بی توجهی های شگفت آور!

نهاد آموزش و بی توجهی های شگفت آور!

  در روزهای گذشته خبرهای نگران کننده ای درباره میزان افزایش حقوق کارمندان و از آن میان فرهنگیان شنیده می شود. یکی از این شنیده ها اعتراض یکی از نمایندگان مجلس به عملکرد دولت در زمینه میزان افزایش حقوق معلمان و غیر قانونی بودن چنین عملکردی از سوی دولت بود. مجلس برای سال ۹۷ میزان

 

در روزهای گذشته خبرهای نگران کننده ای درباره میزان افزایش حقوق کارمندان و از آن میان فرهنگیان شنیده می شود. یکی از این شنیده ها اعتراض یکی از نمایندگان مجلس به عملکرد دولت در زمینه میزان افزایش حقوق معلمان و غیر قانونی بودن چنین عملکردی از سوی دولت بود. مجلس برای سال ۹۷ میزان افزایش حقوق معلمان را به شکل پلکانی از ۱۲ تا ۱۸ درصد به تصویب رساند. اما گویا دولت این میزان را به ۶ تا ۱۲ درصد کاهش داده است! اگر چنین چیزی درست باشد با توجه به نوسان های باور نکردنی ارز و وضعیت اقتصادی کشور بی گمان وضع معیشتی فرهنگیان حتی نسبت به سال های گذشته نگران کننده تر خواهد بود. این تصمیم می تواند آموزش و پرورش را بیش از گذشته با بحران ناکارآمدی روبرو کند و بحران خطرخیز بی انگیزگی در میان معلمان را بیش از گذشته گسترش دهد. اما این تنها گرفتاری معلمان در زمینه حقوق شان نیست.

مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی در ماه های پایانی سال ۹۴ در گزارشی که از بودجه ی پیشنهادی سال ۹۵ ارائه کرد، درباره حقوق فرهنگیان آورده بود که: “علیرغم افزایش نسبی حقوق و مزایا، از آنجا که کارکنان وزارت آموزش و پرورش مانند کارکنان سایر وزارتخانه ها از مزایایی چون مأموریت، کارانه، اضافه کاری و … بهره مند نیستند بی تردید میانگین حقوق و مزایای آنان از میانگین هزینه زندگی یک خانواده شهری کمتر است، در نتیجه کاهش جاذبه شغل معلمی و نارضایتی همکاران فرهنگی از اولین نتایج این اختلاف است. ”

البته مزایا تنها مأموریت، کارانه، اضافه کار و …. نیست! مزایا مجموعه ی دیگری از کمک های نقدی یا غیر نقدی است که بسیاری از سازمان ها، وزارتخانه های دیگر به کارکنان خویش ارائه می دهند. برای نمونه مزایا ممکن است مأموریت، کارانه، اضافه کار باشد یا پاداش های نقدی دوره ای یا مناسبتی، یا کالا برگ هایی برای استفاده از رستوران ها و مکان های تفریحی و سالن ها و استخرهای ورزشی و هتل ها و …. مزایای یک کارمند هیچگاه در فیش حقوقی ماهانه وارد نمی شود و ریشه اش بر می گردد به درآمدهای سازمان و یا وزارتخانه ای که کارمند در آن کار می کند، کمک های گوناگون دولتی و حاکمیتی به آن نهادها و ….؛ به هر روی هیچ گمانی نیست که این مزایا بر معیشت کارمندان موثر است.

همچنان که در گزارش دفتر پژوهش های مجلس به روشنی می بینیم، فرهنگیان از کم شمارترین کارمندان دولت هستند که دست شان به شکل سازمان یافته از دریافت مزایا کوتاه است. کارمندان بسیاری از نهادهای کشوری و لشگری هنگامی که از حقوق خویش سخن می گویند هدفشان حقوقِ ماهانه، افزون بر مزایاست. اما فرهنگیان چنین تصوری ندارند. از این رو هنگامی که نرخ افزایش حقوق سالیانه مثلا ۱۰ درصد اعلام می شود برای بسیاری از حقوق بگیران این درصد افزایش هم حقوق ماهیانه را در بر می گیرد و هم مزایا را.

هزینه های آموزش و پرورش و حقوق معلمان متکی بر بودجه ی دولت اند بنابراین سرعت رشد حقوق هیچگاه به سرعت افزایش هزینه های زندگی نمی رسد و هر سال درآمدشان نسبت به شرایط اقتصادی ناپایدار ناکارآمدتر می شود. میانگین دستمزد حقوق بگیران آموزش و پرورش در بیش از دو دهه گذشته پی در پی و گام به گام به زیر خط فقر کشیده شده است؛ بی گمان با میزان افزایش ۶ تا ۱۲ درصد امسال این حرکت شتاب بیشتر و خطرناکتری به خود خواهد گرفت.

اما نکته ای دیگر که باید به آن پرداخت تفاوت حقوق فرهنگیان و حقوق و مزایای بسیاری از کارمندان دیگر و میزان افزایش سالانه است. برای روشن شدن موضوع می توان نمونه ای آورد. اگر فرض کنید که حقوق کارمندی ۲ میلیون تومان ومزایایش یک میلیون تومان باشد افزایش ده درصدی حقوق ها، سبب افزایشی نزدیک ۳۰۰ هزار تومانی برای کارمند خواهد شد. در حالی که افزایش حقوق معلمِ همپایه ی او ۲۰۰ هزار تومان است. اگر در یک دوره مثلا ده ساله این افزایش را در نظر بگیرید تفاوت دریافتی میان فرهنگیان و دیگر کارمندان دولت تفاوت جدی پیدا می کند و این ریشه تبعیضی است که همواره فرهنگیان به آن معترض بوده اند.

 

شرق

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب