کد خبر : 28027
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۶:۰۵
189 بازدید بازدید

مشاور وزير آموزش و پرورش در امور تشكل‌ها در گفت‌وگو با «اعتماد»: ؛

هنوز از دلیل برخورد با معلمان بی‌اطلاعیم

هنوز از دلیل برخورد با معلمان بی‌اطلاعیم

روز پنجشنبه گذشته تجمع فرهنگیان شاغل و بازنشسته‌ای که مقابل سازمان برنامه و بودجه حاضر شده بودند با دخالت نیروهایی از نهادی نامشخص به ناآرامی کشیده شد، خبر از ضرب و شتم حاضران رسید و عده‌ای از معلمان هم در جریان این اتفاقات بازداشت شدند. چهار روز پس از ماجرا بازداشتی‌های آخرین روز از هفته

روز پنجشنبه گذشته تجمع فرهنگیان شاغل و بازنشسته‌ای که مقابل سازمان برنامه و بودجه حاضر شده بودند با دخالت نیروهایی از نهادی نامشخص به ناآرامی کشیده شد، خبر از ضرب و شتم حاضران رسید و عده‌ای از معلمان هم در جریان این اتفاقات بازداشت شدند. چهار روز پس از ماجرا بازداشتی‌های آخرین روز از هفته معلم آزاد شدند اما «محمد حبیبی»، از اعضای هیات‌مدیره کانون صنفی معلمان تهران همچنان در بازداشت است. «عادل عبدی»، مشاور وزیر آموزش و پرورش در امور تشکل‌ها به «اعتماد» می‌گوید که همچنان از دلیل این برخورد با معلمان، دلیل بازداشت آنها و هویت نیروهایی که تجمع را به ناآرامی کشیدند اطلاعی ندارند.

پس از درگیری تجمع روز پنجشنبه هفته گذشته فرهنگیان در تهران، برخی حاضران و شاهدان ماجرا گفتند که ضرب و شتم و بازداشت‌ها از سوی نیروهای لباس شخصی بود، از سوی کسانی که مشخص نبود به چه نهادی وابسته‌اند. حالا که چند روز از ماجرا گذشته سرانجام مشخص شد که این نیروها چه کسانی بودند ؟

از این موضوع ما اطلاعی نداریم. فقط بعد از اینکه خبر بازداشت را شنیدیم با مراجع قضایی، انتظامی و امنیتی صحبت کردیم که منجر به آزاد شدن تعدادی از دستگیرشدگان در روز اول شد. عده‌ای باقی ماندند که بازپرس برایشان وثیقه ۵٠ میلیون تومانی صادر کرده بود که پس از رایزنی‌ها تبدیل به قرار کفالت شد و روز یکشنبه بقیه هم آزاد شدند به جز یک نفر.

آقای محمد حبیبی همچنان در بازداشت هستند؟

بله.

مذاکره برای آزادی ایشان هم ادامه دارد؟

بله حتما. هر وقت اتفاقی برای یکی از همکاران رخ دهد و ما اطلاع پیدا کنیم، از طریق مجاری ذی‌ربط وارد می‌شویم تا بتوانیم مشکل را در چارچوب قانون حل کنیم.

مشخص هم نشد که فرهنگیان توسط چه نهادی بازداشت شده بودند؟

غیر مقام قضایی که کسی حق بازداشت ندارد. قانون اساسی هم می‌گوید هر ضابط قضایی اگر کسی را بازداشت کند تنها تا ٢۴ ساعت می‌تواند نگه دارد و پس از آن مقام قضایی باید تعیین تکلیف کند.

مشابه این تجمع بارها برگزار شده و در همان روز در شهرهای دیگر هم در حال برگزاری بود. چرا در تهران باید چنین برخوردی با این تجمع شود؟

والا دلیلش را من نمی‌دانم. یک سری از مسائل را با تحلیل‌های خودشان امنیتی می‌دانند که من درست و غلطش را نمی‌دانم. اما بحث تجمع معمولا در استان‌ها و شهرهای دیگر مقابل ادارات آموزش و پرورش برگزار می‌شود و از وزارتخانه هم می‌گویند که درها به روی فرهنگیان باز شود، برای همین معمولا اتفاقات اینچنینی کمتر رخ می‌دهد. شاید این تجمع به دلیل اینکه در فضای بیرون بوده، یا به سبب شرایطی که در آن قرار داریم حساس بوده این گونه به پایان رسیده، از دلیل این اتفاق بی‌اطلاعیم. اینکه چرا این افراد بازداشت شدند را باید از آنهایی که بازداشت کردند پرسید ما فقط علاقه‌مندیم که اگر همکاران‌مان اعتراضی هم دارند با آنها با احترام برخورد شود.

پس در جریان مذاکراتی که گفتید با منابع قضایی و امنیتی و انتظامی داشتید دلیلی برای بازداشت‌های روز پنجشنبه ذکر نکردند؟

نه، از پرونده‌ها و اتهامات اطلاعی نداریم. معمولا در این مواقع اتهام، «اجتماع و تبانی» است اما این تنها در حد حدس است. ما فقط به خاطر اینکه افکار عمومی معلمان علاقه‌مند است که در زمان پیش آمدن اینگونه مسائل آموزش و پرورش وارد عمل شود و از آنجایی که این کار را وظیفه خود می‌دانیم تنها در حد رفع مشکل و از این زاویه وارد ماجرا می‌شویم و خیلی اجازه ورود به جزییات را نداریم.

آیا وزارت آموزش و پرورش با سایر نهادها وارد تعامل می‌شود که وقتی تشکل‌ها می‌خواهند درخواست‌ها و اعتراضات صنفی‌شان را بیان کنند، با حفظ شأن و منزلت و البته حقوق شهروندی با آنها برخورد شود؟

ببینید ما مرجع صدور مجوز نیستیم و نمی‌توانیم تعیین کنیم که این یا آن تجمع قانونی یا غیرقانونی است. مراجع مربوط هم هیچ‌وقت از ما استعلام نمی‌کنند. ما به صورت کلی به برخورد فیزیکی و دور از شأن با معلمان معترضیم و معتقدیم که با حرمت و احترام بیشتری با آنها رفتار شود.

دایره اختیارات‌تان در حد همین اعتراض است؟ غیر از آن چقدر قدرت چانه‌زنی دارید؟

به هر حال وقتی مشکلی پیش می‌آید بر اساس همین چانه‌زنی‌ها است که گاهی موارد تا حدودی حل می‌شوند اما در آغاز ماجرا نقشی برای آموزش و پرورش دیده نشده که آیا می‌تواند موافق یا مخالف تجمعی باشد یا خیر.

روزنامه اعتماد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب