کد خبر : 27916
تاریخ انتشار : جمعه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۵:۲۳
310 بازدید بازدید

برگردان: مهدی بهلولی؛

آموزش عمومی کیفی، بهترین راه شکوفایی،آزادی و خوشبختی ملی است

آموزش عمومی کیفی، بهترین راه شکوفایی،آزادی و خوشبختی ملی است
گفت و گوی فابیو تاکاهاشی * با پاسی سالبرگ، 23 آوریل 2018 ؛

 

فابیو : شما در کتاب تان، یادآور می شوید که فنلاند برای ساختن نظام آموزشی اش،از دیگر کشورها، چیزهای زیادی آموخت. فنلاند چگونه می تواند الهام بخش برزیل باشد، حتی با وجود تفاوت های بسیار زیاد (همچون درآمد، مساحت، و جمعیت)؟

پاسی : پیش از هر چیز بگویم که من فکر می کنم که شما با بهره گیری از واژه “الهام بخش” پرسش درستی پرسیدید. این درست همان کاری است که فنلاند می تواند برای برزیل و دیگر کشورها انجام دهد : الهام بخش بودن، به جای مدلی برای نسخه برداری و وارد کردن. دوم این که من اغلب پیشنهاد ایده های ارزان قیمت ِ بزرگ می دهم که فنلاند به ویژه در آنها خوش درخشیده است و دیگران می توانند به آنها توجه کنند. به باور من، برزیل می تواند از سه ایده فنلاندی بزرگ زیر بهره بگیرد :

نخست این که مطمئن شوید که روال معمول بودجه دهی به سیاست های آموزشی و مدرسه،از اصل “تبعیض مثبت” پیروی می کند؛ بدین معنا که مدرسه ها و دانش آموزی که برای کامیابی،به منابع و پشتیبانی بیشتر نیازمند است در همه جای نظام آموزشی از آن برخوردار گردد. دوم، مطمئن شوید که همه مدرسه ها و آموزگاران،در حال و هوای همکاری و مسئولیت پذیری جمعی، نه در رقابت بر علیه یکدیگر، و مسئول به شمار آوردن فردی در قبال یادگیری دانش آموز،کار می کنند. سوم، مطمئن شوید که همه بچه ها،به ویژه در سال های نخست دوران کودکی و دبستان در طول روزهای مدرسه، زنگ تفریح و زمان منظم برای بازی و انجام کنش بدنی برای سرگرم، سالم، و شاد ماندن در مدرسه دارند. هر سه اینها می تواند در هر منطقه و هر مدرسه در فنلاند دیده شوند.

فابیو : شما از خود رهبری برای آموزگاران(همراه با دستمزدهای رقابتی و کارآموزی خوب) به عنوان عامل کلیدی کامیابی در آموزش و پرورش فنلاند نام می برید. آیا شما فکر می کنید خودرهبری می تواند در هر نظام آموزشی، کارگر باشد؟ به ویژه درباره برزیل؟

 

پاسی :  ما در بحث خود رهبری، باید دقت داشته باشیم که خود رهبری به معنای اجازه دادن به آموزگاران، که هر چه خواستند در مدرسه انجام دهند، نیست. در فنلاند و در بسیاری از نظام های آموزشی پیشرفته دیگر، آزادی حرفه ای آموزگاران، خودرهبری گروهی نامیده می شود که به معنای این است که آموزگاران از مراجع قدرت و دیوان سالاری[بوروکراسی] در انجام آنچه تخصص حرفه ای شان به آنها می گوید انجام دهند،آزادی بیشتری دارند اما در عین حال از یکدیگر، استقلال کمتری دارند. اغلب این شرطی برای حرفه ای گری جمعی است که نیازمند همیاری و کار تیمی پیوسته در مدرسه ها و همچنین میان مدرسه های متفاوت است. از این رو، خودرهبری، به تنهایی و به خودی خود در هیچ جایی، و از آن میان برزیل، کارآمد نیست اما هنگامی که زیر نظر رهبری هدفمند و حمایت شده از سوی سیاست های آموزشی قرار گیرد، خودرهبری حرفه ای می تواند در برزیل کارآ باشد. اما شاید به نظارت، راهنمایی و پشتیبانی بیرونی بیشتری نیاز داشته باشد تا در فنلاند که همه آموزگاران از درجه های علمی بالا برخوردارند.

فابیو :  فنلاند چگونه جامعه و سیاستگذاران خود را درگیر برجسته ساختن اهمیت نظام آموزش عمومی با کیفیت بالا کرد؟

پاسی :   این یک سنت تاریخی است که پیشینه آن به سال های سده نوزدهم برمی گردد ؛وقتی که نظام آموزش فنلاندی تازه آغاز به کار کرد. همانگونه که من در کتابم توصیف کردم فنلاند یک کشور نسبتا فقیر کوچک، میان دو ابر قدرت شرق و غرب بوده است؛ با زبانی عجیب که تنها فنلاندی ها با آن سخن می گویند. این واقعیت ژئو پولتیک، به معنای این است که ارائه آموزش خوب به همه مردم، شرط راهبرد زنده ماندن در سراسر لحظه های پرآشوب در تاریخ بوده است. از این رو، ما هنوز بر این باوریم- در همه دوره های سیاسی گوناگون- که آموزش عمومی با کیفیت بالا،بهترین راه پیگیری شکوفایی، آزادی و خوشبختی ملی است. قانون اساسی ما بر این اصول تصریح دارد که آموزش و پرورش، یک حق بشری بنیادی است و باید فرصت های برابر در اختیار همه کودکان قرار گیرد تا خودشان را به خوبی آموزش دهند. در فنلاند، درباره این مقدمات پایه ای از آموزش در  میان نمایندگان مجلس یا به طور کلی شهروندان، اختلاف عقیده خیلی کمی وجود دارد.

 

فابیو : برزیل، کوشش های زیادی برای اجرا کردن استانداردهای ملی، از سطح سال های نخست کودکی تا سطح دبیرستان انجام می دهد. سندی با ۴۵۰ صفحه (آن هم تنها برای سطوح سنی ۰ تا ۱۰ سالگی) دارد که گسترده و محدودکننده است. چگونه چنین سیاستی می تواند کارآمد باشد؟ چگونه در فنلاند کارآ است؟

پاسی : بستگی دارد به این که چگونه آن استانداردها سازمان داده و معرفی می شوند، به ویژه این که نرمش پذیری شان تا چه اندازه است که به مدرسه ها سپرده شوند تا به طراحی فرآیند یاددهی و یادگیری خودشان بپردازند. استانداردهای خیلی جزیی شده،اغلب آموزگاران را تنها به عنوان عامل های صرف انتقال،بدون مجالی برای یافتن بهترین روش آموزش،درنظر می گیرند. اما از سوی دیگر،با چالش های قابل توجه مربوط به کیفیت یکدست آموزش که هم اکنون برزیل و بسیاری از دیگر کشورها با آن دست گریبان اند درجه معینی از استانداردهای برنامه درسی مشترک، نیاز است. اگر در برزیل،آموزگاران و مدرسه ها،فرصتی برای به دست آوردن چشم اندازها و تجربه های شان در این استانداردهای ملی داشته اند شما احتمالا در شرایط بهتری هستید، نسبت به زمانی که این استانداردها، از سوی مراجع قدرت و تنها خبرگان موضوعات درسی، تنظیم و نوشته شوند.

فابیو : فنلاند در ۲۰۱۶ یک بهسازی برنامه درسی را آغاز کرد. تا اینجا،چطور پیش رفته است؟

پاسی : فنلاند، تقریبا هر ده سال، یک بازنگری منظم از برنامه درسی ملی خود داشته است. این بازنگری تازه که در آگوست ۲۰۱۶ به اجرا درآمد قصد انجام هیچ دگرگونی رادیکالی برای مدرسه ها ندارد. این چارچوب تازه برنامه درسی ملی می کوشد درگیر کردن دانش آموزان در مدرسه ها را افزایش دهد و در هر مدرسه،همکاری بیشتر آموزگاران را به همراه آورد. همه مدرسه ها ملزم به ارائه یک دوره یاددهی و یادگیری هستند که برای درآمیختن[ادغام] موضوعات درسی به درون مایه های گسترده تر، سازماندهی می شود. بسیاری از مدرسه ها،سنت وار،از شیوه های آموزشی ِ پروژه – بنیاد [project- based] به عنوان بخشی از طرح های کاری معمول خود، بهره می گرفته اند اما هم اکنون این برنامه درسی تازه،این کار را برای همه مدرسه ها،به یک نیاز و الزام درمی آورد. امروزه همه مدرسه های فنلاند،همچنین باید فضایی برای یک ساعت اضافی فعالیت بدنی در طول هر روز مدرسه، فراهم کنند. هنوز مانده است تا به پژوهش درباره این برنامه درسی تازه پرداخته شود و روشن شود که چگونه بهسازی ۲۰۱۶ روی هم رفته به سرانجام می رسد.

فابیو : جایگاه فنلاند در آزمون های پیزا در سال های اخیر،در حال سُر خوردن به پایین بوده است. آیا شما فکر می کنید این سُر خوردن ادامه می یابد؟ نگران این وضعیت نیستید؟

 

 

پاسی : این که افت فنلاند در پیزا،از افت کشورهای دیگر، نمود بیشتری می یابد به خاطر نمره های بالای نخستین اش در سال های نخست پیزا است. هیچ چیز شگفت انگیزی در مدرسه های فنلاند،از لحاظ یاددهی، برنامه درسی یا یادگیری رخ نداده است. از همین رو، توضیح من از این افت نمره های فنلاند در پیزا و هر کشور دیگری در “سازمان همکاری اقتصادی و توسعه” [OECD] به رفتار تغییر یافته نوجوانان در درون و بیرون مدرسه برمی گردد. رانه کلیدی پشت این دگرگونی،با تلفن های هوشمند و دیگر فنآوری های دیجیتالی در پیوند است که از حدود سال ۲۰۱۲ تاکنون، بیشتر جوانان در فنلاند و در دیگر کشورها،همیشه در جیب خود دارند. به خاطر استفاده زیاد از این ابزار،بیشتر نوجوانان در هر روز بین ۸ تا ۱۰ ساعت را با صفحه هایی بسر می برند که دور از سواد خواندن و انجام تکلیف است و همچنین توانایی های تمرکز روی یادگیری را تحت تاثیر خود قرار می دهند؛ به ویژه یادگیری خواندن،ریاضیات و علوم که نیازمند توجه و سماجت خوب برای خوب یاد گرفته شدن است. من نگران این هستم که ما در آینده، شاهد چالش های بیشتری در یادگیری دانش آموزان در خواندن، ریاضیات و علوم در سراسر جهان باشیم، مگر این که پدر- مادران و مدرسه ها با هم، به سرعت راه هایی پیدا کنند که چگونه محدودیت هایی برای میزان زمانی که بچه ها صرف رسانه ها و فنآوری های اجتماعی می کنند، در نظر گیرند و این که خود پدر- مادران هم تا چه اندازه در خانه با این ابزارها سپری کنند.

فابیو : شما چه نقاط قوت و ضعفی در دانش آموزان فنلاندی، در سنجش با دانش آموزان جاهای دیگر با رویکردهای متفاوت همچون آمریکا و کره جنوبی، می بینید؟

پاسی : دانش آموزان فنلاندی،در سنجش با دانش آموزان کشورهای دیگر،در اندیشیدن به بیرون جعبه، خطر کردن در یادگیری و زندگی، و بهره گرفتن از چیزی که آموخته اند برای حل دشواره های بدجور [wicked problems]، تواناترند. نظام آموزش فنلاند، طوری طراحی شده است که از گذشته به این چیزها، ارزش و اهمیت زیادی می دهد. تجربه من در طول فرصتی که به عنوان استاد مهمان در دانشگاه هاروارد داشتم این بود که دانشجویانم که از نظام های آموزش مدرسه ای آسیای شرقی می آمدند تقریبا همیشه در این زمینه ها از دانشجویان کشورهای اسکاندیناوی ضعیف تر بودند. من فکر می کنم این یکی از نقاط قوت مدرسه فنلاندی است- این مهارت ها،همان هایی هستند که در آینده نامعلومی که این بچه ها در آن زندگی خواهند کرد، بایسته اند.

 

*فابیو تاکاهاشی، خبرنگار آموزشی روزنامه “فول ها” سائوپولو برزیل [Folha de Sao Paulo] است.

https://pasisahlberg.com/interview-in-folha-de-sao-paulo/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب