کد خبر : 27757
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۳ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۵:۴۹
346 بازدید بازدید

معلم و نقشش در آموزش با کیفیت

معلم و نقشش در آموزش با کیفیت
"تقدیم به همه معلمانی که با همه تنگناها همچنان در گستره آموزش می درخشند" ؛

 

گرچه در روز و هفته معلم همه از معلم می‌گویند و می‌نویسند؛ اما کمتر کسی به جایگاه معلم و معلمی‌ در جهان نوین می پردازد. در یکی دو دهه گذشته و با گسترش رسانه های همگانی و رژف تر شدن روابط فرهنگی- اجتماعی میان ملت ها و نهادهای ملی- مردمی پیشرفت های کشورها در زمینه آموزش بیش از گذشته شناخته و شناسانده می شود؛ و در این میان الگوهایی ارزشمند به جهان معرفی می شود. برای نمونه کشورهای جنوب شرق آسیا نشان داده اند که تمرکز بر امکانات آموزشی راهی ست که می تواند آموزش را بهینه و در نتیجه توسعه انسانی -که بنیاد توسعه پایدار است- را فراهم کند. یا کشوری مانند ژاپن با سرمایه گذاری بر فرهنگ چند هزار ساله اش و کاوش در آن توانسته درس پژوهی را به جهان معرفی کند و آموزش خود و جهان را یک گام موثر پیش ببرد. در این میان فنلاند نیز با بازخوانی “فرهنگ اعتماد” در لایه های گوناگون جامعه اش و البته احترام به “جایگاه معلم” در آن فرهنگ توانسته با سرمایه گذاری بر پرورش آموزگارانی توانا و انگیزه مند و تلاشگر همه جهان را به شگفتی وادارد. فنلاند در یک مسیر بیش از ۵۰ ساله توانسته با سرمایه گذاری بر تربیت معلم ، روش های گرینش، آموزش و به کارگیری معلمانش را چنان دگر گون کند که امروز یکی از شگفت آورترین ساختارهای آموزشی جهان است.

گرچه بهسازی آموزشی در کشورهای گوناگون با روش های گوناگون و گاه ترکیبی پیش رفته اما بی گمان فنلاند شاخص ترین کشوری ست که بهسازی اش مدیون سرمایه گذاری بر معلم است.

سرمایه گذاری بر معلم در جهان امروز چنان مورد توجه قرار گرفته است که نهادهای جهانی نیز چند سالی ست تلاش می کنند این رویکرد را بیش از گذشته شناسانده و بر آن پافشاری کنند. در این راستا در سال ۹۲ و همزمان با برگزاری نشست عمومی سازمان ملل ۱۶ نهاد جهانی شناخته شده در گستره آموزش در بنده هفت بیانیه ای که سران کشورها را به توجه بیشتر به آموزش فرا می خواند، خاطر نشان کردند که باید به معلم به عنوان یکی از پایه های بنیادین آموزش توجه ویژه داشت. در بند ٧ این بیانیه ١٠بندی که «حق برخورداری از آموزش در برنامه توسعه ٢٠١۵» نام دارد می خوانیم: «هفت: معلمان در کانون آموزش‌وپرورش کیفی‌اند. برنامه توسعه جهانی برای آموزش‌وپرورش باید معلمان را در کانون تلاش‌ها برای دستیابی به کیفیت آموزشی قرار دهد. این کار، اولویت‌دادن به تربیت معلم و پرورش حرفه‌ای آنان در همه سطوح آموزش-مانند آموزش و سوادآموزی بزرگ‌سالان، کاهش شمار دانش‌آموزان کلاس، فراهم‌کردن منابع یاددهی- یادگیری و بهبود دستمزدها و شرایط عمومی‌ کار را شامل می‌شود. حقوق معلمان هم به‌عنوان یک اصل و هم به‌عنوان شرطی برای برآوردن حق برخورداری از آموزش فراگیر انسان، باید تحقق یابد. به معلمان باید در همه سطوح آموزش به‌عنوان حرفه‌ای‌های باکیفیت و برخوردار از دانشِ تخصصی و خود‌رهبر نگریسته شود و به ایشان آزادی آکادمیک داده شود. معلمان را باید کنشگرانه با نقشی پیشرو در فرایند معناسازی باکیفیت آموزشی، درگیر گفت‌وگو، تصمیم‌گیری و سیاست‌گذاری‌ها کرد. به‌عنوان آخرین و نه کم‌ارزش‌ترین (راهکار)، ارزشیابی معلم باید در فضایی سازنده و یادگیری‌محور و با دخالت مؤثر آنها، انجام پذیرد. هرگز نباید ارزشیابی معلم با ارزیابی عملکرد آموزشی دانش‌آموزانشان، برای تنبیه یا پاداش معلمان و با معیار قراردادنِ پولِ بیشتر یا شکل‌های دیگر امتیاز، مورد استفاده قرار گیرد. این کار رقابت بازیگران آموزشی- که باید همکار و همیار هم باشند- را تحریک می‌کند».

اما پرسش این است که آموزش‌وپرورش ما تا چه اندازه توانسته است در راستای رهنمودهای بالا پیش برود؟ یا اصلا پیش می‌رود!؟

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب