کد خبر : 27253
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۳۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۵:۳۰
225 بازدید بازدید

برگردان: مهدی بهلولی؛

اعتماد و خود رهبری: آزادی بیشتر برای آموزگاران و مدرسه ها

اعتماد و خود رهبری: آزادی بیشتر برای آموزگاران و مدرسه ها
گفت و گوی پاسی سالبرگ با زوی ژانگ (خبرنگار چینی) 1 مارس 2018؛

زوی ژانگ :  در نوامبر ۲۰۱۷، بیش از ۱۰ پدرو مادر مدرسه ای در پکن گزارش دادند که بچه هایشان در کلاس درس در کودکستان منطقه ای از پکن، مورد آزار و اذیت و سوء استفاده قرار گرفته اند و کپسول های سفیدی یا ترکیبات نامشخص به آنها داده شده است. دایره امنیت عمومی شهری پکن، به بررسی موضوع پرداخت. پس از آن و در ۲۳ نوامبر، روزنامه اخبار پکن (Beijing News) و دیگر رسانه ها، به این گزارش پرداختند که باعث توجه گسترده در جامعه شد.

 

پرسش : پیش از هر چیز بگویم که شاید شما درباره سوء استفاده تازه از بچه ها در کودکستان های چین شنیده باشید. هم اکنون کمبود جدی اعتماد به آموزگاران و مدرسه ها،و به جامعه در کل، وجود دارد. من شگفت زده می شوم اگر روزی چنین پیشامدی در فنلاند رخ دهد. شما فکر می کنید که کل جامعه، چگونه می تواند به اعتماد به صنعت آموزش برسد؟

 

پاسخ :  تا آنجا که من هم می دانم، چنین پیشامدی در فنلاند، نبوده است. اما برای این که جامعه به اعتماد برسد نخست و پیش از هر چیز باید بدانیم که در یک سیستم – اگر خود پدر- مادران یا جامعه انتظارات بالایی درباره خوش زیستی و خوش رفتاری کودکان شان داشته باشند – رسیدن به اعتماد اغلب به این معناست که شما مقداری از آزادی را به خاطر پیامدهایی که ممکن است رخ دهد، نمی بخشید. در فنلاند، اعتماد برای ما، اعتماد و آزادی کامل به مدرسه ها و آموزگاران ماست ؛ باور به این که آنها هستند که می توانند هدف ها،استانداردها و درون مایه درسی درخور برای بچه های مان را توسعه دهند. این اعتماد خرد- خرد و به ژرفی در فرهنگ ما پایه ریزی می شود و رفتاری کمیاب در موقعیتی خاص نیست.

 

 

پرسش : اعتماد چگونه در فنلاند ساخته شد و گسترش یافت؟

 

پاسخ : در حقیقت، بیش از ۲۵ سال پیش، فنلاند هم در مرحله کمبود اعتماد به صنعت آموزش و پرورش بود. آموزگاران،آزادی کافی نداشتند. در آن زمان، من تازه کارم را به عنوان یک آموزگار ریاضی آغاز کرده بودم و حکومت مرکزی،برنامه ریزی های خیلی مفصلی را درباره نظام برنامه درسی انجام می داد. پس در آن زمان، من تنها به چگونگی آموزش مواد درسی تجویزی دولت فکر می کردم. اما در ۱۹۹۱، حکومت فنلاند، دست به یک سری برنامه های تمرکززدایی زد؛ از آن میان آسان سازی خودرهبری مدرسه ها در ۱۹۹۴٫ برای نمونه، قانون های فنلاند هدف آموزش و پرورش و قواعد اداره کننده کل نظام آموزشی را تعریف می کنند. پس از آن دولت، چارچوب های کلی یادگیری را فراهم می سازد. در زمینه آموزش علوم، هدف علوم را معین می کند اما آنچه که دانش آموزان باید بیاموزند را محدود نمی کند. باری [پس از چند سال] در نهایت حق به خودرهبری آموزشی به مدرسه ها،واگذار شد.

 

پرسش : چه نوعی از خودرهبری؟ آیا برای همه مدرسه ها، یکسان است؟

 

پاسخ : خود رهبری هر مدرسه، متفاوت است، بستگی به شهری دارد که در آن هستند. در فنلاند، روی هم رفته ۳۱۱ “شهر” (یادآوری نویسنده : شهر،یک کارگزار حکومتی محلی در فنلاند است که وظیفه اش فراهم ساختن خدمات، گسترش امکانات اجتماعی،دسترسی استقلال ساکنان، و پدید آوردن هویت های محلی است.) وجود دارد. این ۳۱۱ شهر در اندازه تفاوت دارند؛ کوچک ترین آنها یک جزیره است با ۵۰۰ تن که در آن زندگی می کنند. تنها یک مدرسه با حدود ۵۰ دانش آموز وجود دارد. بزرگ ترین شهر،هلسینکی با ۶۰۰ هزار سکنه و حدود ۲۵۰ مدرسه می باشد.

 

چون هر شهر، مقررات خیلی متفاوتی دارد خود رهبری مدرسه های همانند،تقاوت های زیادی دارند. برای نمونه،در برخی شهرداری ها،مدرسه ها حق به کارگیری آموزگاران خود را دارند، در حالی که در برخی، آموزگاران توسط حکومت،استخدام می شوند. در برخی شهرها،مدیران می توانند درباره برخی پاداش های کوچک که به آموزگاران بدهند تصمیم بگیرند و در برخی شهرها،اختیار پرداخت همه دستمزدها، به دست حکومت است.

 

بنابراین، به هنگام بحث آموزش و پرورش فنلاند در سطح جهان،یک بدفهمی مشترکی وجود دارد. مردم می پندارند که نظام آموزش و پرورش فنلاند،یک دست است. اما در واقع،آموزش و پرورش در فنلاند،نه یکسان در همه جا، که خیلی گوناگون است. به همین دلیل است که اغلب، من به همکاران در سطح جهان می گویم که باید این ور و آن ور رفت و چگونگی اجتماع های متفاوت در موقعیت های متفاوت و با نیازهای متفاوت در فنلاند را دید.

 

پرسش : حقیقت این است که اعتماد فنلاند، از خودرهبری آموزش و پرورش ریشه می گیرد که بر خودرهبری سیاسی استوار است. اما گذشته از این، آیا اجرای کارآمد آموزش و پرورش خود رهبر، بستگی به کیفیت مدیران و آموزگاران مدرسه ها هم دارد؟

 

پاسخ : بله،ما برای خبرگی و هوشمندی مدرسه در تنظیم هدف ها و درون مایه خاص،ارزش بسیار زیادی قائلیم. این ارجگذاری از کیفیت بالا آموزگاران مان و همچنین گرو های رهبری ناشی می شود. امتیاز فنلاند،که از این نظر از کشورهای دیگر بالاتر است اینجاست که در ۲۵ سال گذشته، ما گروهی از آموزگاران با شرایط و مدارک سطح بالا،پرورش داده ایم. آموزگاران مدرسه های ابتدایی و متوسطه در فنلاند،دست کم مدرک کارشناسی ارشد دارند. پس تصور کنید یک مدرسه را با ۵ آموزگار ابتدایی که از دانش آموختگان دانشگاهی هستند و برای نمونه دوره های کارآموزی آموزشی نظام مند در ریاضیات را گذرانده اند. پس شما به آنها، آزادی می دهید. این گروه از افراد باهوش، حجم بالایی از خرد در آموزش را از خود نشان خواهند داد. درست برعکس،اگر شما در کشوری هستید که تنها یک تن از ۵ آموزگار، دانش آموخته دانشگاه است و ۴ تن دیگر دیگر تنها از دبیرستان مدرک دارند، البته که اعتماد نخواهید کرد و اراده ای برای دادن قدرت به مدرسه ها،نخواهد بود.

 

 

پرسش : حقیقت این است که گام حیاتی در حل مساله ی موضوع اعتماد، بهبود کیفیت آموزگاران است. شما فکر می کنید که آموزگاران باید چه ویژگی هایی داشته باشند؟

 

پاسخ :  نخستین ویژگی، ویژگی اخلاقی و احساس وظیفه است. به هنگام گزینش آموزگاران، ما از داوطلبان پرسش هایی همچون این ها را می پرسیم : “چرا شما می خواهید که یک آموزگار شوید؟ ” یا ” می خواهید چه چیزی درس بدهید؟ “. در گذشته، بسیاری از افراد شاید می گفتند : ” به خاطر این که آموزگاران، تعطیلات طولانی دارند”. اما هم اکنون ما برای کسی ارزش قائلیم که با آموزشگری به عنوان رسالت اش برخورد کند و کسی که به دگرگون ساختن زندگی افراد دیگر،علاقمند و پرشور باشد. در طول مصاحبه، آنان باید مثال هایی بزنند که این حس را ثابت کنند.

 

همدردی هم ضروری است. آنها باید نشان دهند که می توانند نیازهای دیگران را درک کنند و دیگران را کامل کنند، به جای این که یکریز درباره خودشان حرف بزنند. رهبری هم هست. گذشته از این که رهبری در کلاس درس باشد، رهبری هنگام کار با دیگر آموزگاران باشد، یا رهبری در مدیریت مدرسه باشد.

 

سرانجام، دانش حرفه ای ژرف در آموزش، مهم است. در اینجا، آموزگاران دبستانی فنلاند، باید توانایی حرفه ای همه جانبه داشته باشند زیرا باید همه موضوعات درسی را به دانش آموزان، یاد بدهند. باید نه تنها زبان و علوم بدانند بلکه باید دانش اولیه هنر و موسیقی را هم بدانند. اگر هم نمی دانند دست کم باید علاقه به آموختن آنها را نشان دهند.

 

پرسش :  برای تربیت چنین آموزگارانی، شما باید برنامه گزینش و تربیت نظام مند داشته باشید. در یکی از جستارهای تان درباره آزمون های ورودی دانشگاه برای آموزگاران فنلاند نوشته اید. آیا اینجا می توانید آن را با ما درمیان بگذارید؟

 

پاسخ :  برای مثال،آزمون ورودی دانشگاه آموزگاران دبستان را درنظر بگیرید. مرحله نخست، یک آزمون نوشتنی معمول از توانمندی دانش حرفه ای است. مرحله دوم، آزمون توانایی جامع می باشد. مرحله دوم آزمون ها،بر اساس تمرکز و توجه مدرسه های متفاوت، متفاوت خواهد بود اما همیشه مصاحبه وجود خواهد داشت، به ویژه مصاحبه گروهی.

 

مصاحبه های گروهی، معمولا این طور برگزار می شوند که ۵ تا از آموزگاران،در یک گروه قرار می گیرند و با هم همکاری می کنند تا وظیفه آموزشی ساختگی[آزمایشی و بدلی] ،همچون آموزش ریاضی به ۲۵ دانش آموز را انجام دهند. مصاحبه کنندگان،پشت سر آنها هستند و نگاه می کنند که چگونه آنها فرآیند آموزش را طراحی می کنند، چگونه ارتباط می گیرند، و چگونه در کلاس درس آموزش می دهند. پس شما می توانید ببینید که ما از داوطلبان، تنها آزمون بهره هوشی (IQ) و مهارت های حل مساله نمی گیریم بلکه آزمون مهارت های ارتباطی،آفرینندگی، حل مساله، مهارت های کار تیمی، و بنابراین از آنچه که به ویژه برای آموزگاران ضروری است آزمون هم می گیریم. گاهی شاید در اول و از نظر دانش حرفه ای، کسانی رتبه نیاورند اما چون تجربه غنی در آموزش دارند و در آماده کردن دانش آموزان یا بازی با چندین ابزار، خوب هستند جز کسانی قرار گیرند که نسبت به دیگران از آنها بیشتر استقبال شده است.

 

 

پرسش : در اشاره تان به مصاحبه گروهی،از کار تیمی گفتید. چرا این برای آموزگاران، خیلی مهم است؟

 

پاسخ :  چون در فنلاند، کار تیمی در آماده سازی برنامه درسی رخ می دهد، همان طراحی درسی گروهی، اما در فرآیند آموزش هم مهم است. برای نمونه، دو آموزگار این حق را دارند که دو کلاس از دانش آموزان را گرد هم بیاورند و با هم درس بدهند. چنین شکلی می تواند برای درس هایی که نیاز به بحث و تسهیل کامل دارند، همچون تاریخ و سیاست، مفید باشد. در گذشته، فنلاند هم همچون کشورهای دیگر،تنها روش آموزش یک به چند را داشت و همکاری، به صراحت،تشویق نمی شد؛ اما اکنون،همیاری بخشی از آموزش و پرورش شده است. اگر شما از هر مدیر فنلاندی بپرسید خواهد گفت که کار تیمی، ضروری است.

 

پس پیش از این که ما یک آموزگار را در مدرسه به کار گیریم یک بازبینی روی پیشینه او خواهیم داشت؛ همچون زنگ زدن به مدرسه پیشین او. ما درباره او از موفقیت هایش نمی پرسیم. در عوض از باورهایش به کار تیمی می پرسیم که آیا در کمک به همکارانش مفید بوده، آیا خواهد تواسنت به اجتماع یاری برساند، و پرسش هایی از این دست. برعکس،اگر به خود محوری آموزگاری پی برده شود و این که ضرورت کار تیمی را درک نمی کند، اگر من مدیر باشم او را بیرون خواهم کرد و دوباره او را به کار نمی گیرم.

 

من می بینم که در بسیاری از کشورهاهمکاری، یا اجازه دهید بگویم یاری به مدرسه های آسیب پذیر، اغلب از الزامات سیاستی بالا به پایین است. اما در فنلاند، ما می کوشیم تا همکاری را بخشی از فرهنگ مان بسازیم. اگر من مدیر بودم و مدرسه جدیدی به تازگی تاسیس شده بود نخستین واکنش من : “چگونه می توانم به آن کمک کنم؟ ” بود. این یک رفتار طبیعی است در فرهنگ ما نه یک فراخوان سیاستی.

 

پرسش :  چه چیزی علاقه آموزگاران فنلاند به آموزش را حفظ می کند؟

 

پاسخ :  پیش از هر چیز در ارجگذاری جامعه ریشه دارد، پس از آن محیط کاری و در نهایت حقوق[دستمزد].

 

پرسش : شما ما را با امور معمول استخدام آموزگاران در فنلاند آشنا کردید. آیا می توانید پاره ای از آنچه در دوره های آموزگارپروری[تربیت معلم] می گذرد را نیز با ما در میان بگذارید؟

 

پاسخ :  فنلاند یک نظام آموزش آموزگاری دانشگاهی دارد. البته، جدا از تاکید بر رشد و ترقی آموزگاران در شاخه های کاری شان، ما برای “گره زدن” آنها و مدرسه ها هم اهمیت قائلیم پس تا آنجا که می توانیم آنها را با هم ارتقاء می دهیم. برای نمونه، بیش از ۲۰ سال پیش،دوره های ضمن خدمت آموزگاری ما معمولا با گزینش برخی آموزگاران و فرستادن آنها به بیرون از مدرسه برای کارآموزی، انجام می گرفت. پیشرفت آموزگاران و پیشرفت مدرسه ها، تا اندازه ای تکه تکه شده بود زیرا برخی آموزگاران بخت دریافت کارآموزی را نداشتند. اما هم اکنون آموزگاران با همدیگر کار می کنند برای مدرسه ها و برای پیشرفت شان،برای نمونه، آنها از مهمان ها دعوت می کنند تا برای برگزاری کارگاه برای همه آموزگاران به مدرسه ها بروند.

 

 

پرسش :  شما در یکی از جستارهای دیگرتان نوشته اید که کار آموزگار فنلاندی، تقریبا ۴۰ سال طول می کشد. در جهان به سرعت دگرگون شونده ی امروز،آموزگاران فنلاندی چگونه می توانند حس نوآوری را زنده نگه دارند؟

 

پاسخ :  من فکر می کنم ما باید درباره تعریف ماهیت آموزش و نوآوری، بازاندیشی کنیم. به نظر من،بخش بزرگی از آموزش و پرورش، محافظه کارانه است. نوآوری آموزگار از برخوردش با دانش آموزان متفاوت هر ساله،سرچشمه می گیرد. اگر فلسفه آموزش و پرورش درست باشد آموزگار می تواند به دانش آموزان آموزش بدهد و دانش آموزان می توانند به خوبی و در راه روشی درست یاد بگیرند؛ پس این شیوه آموزش نیازی ندارد که دگرگون شود. گاهی ما نوآوری را بد به کار می گیریم، و مردم نباید برای دگرگونی،بدون شناختن ضرورت های واقعی که آموزگاران با آنها روبرو هستند، به آموزشگران فشار بیاورند. البته اگر آموزگار می اندیشد که شیوه آموزش،درست نیست و جلوی پیشرفت دانش آموزان را می گیرد در آن رو ما باید دست به نوآوری هایی همچون بهره گیری از فنآوری بزنیم تا دگرگونی هایی پدید آوریم.

پرسش : بله این بدین معناست که از یک سو جامعه باید آزادی بیشتری به آموزگاران بدهد و برای آنها ارج و احترام بیشتری قائل باشد و از سوی دیگر، خود آموزشگران باید آگاهی بیشتری از قواعد بنیادی آموزش داشته باشند. در پایان این گفت و گو با ما، دوست دارید با آموزشگران در چین، چه بگویید؟

 

پاسخ :  بسیاری از مردم چنین می اندیشند که در زمانه به شدت رقابتی و به سرعت دگرگون شونده امروز، بچه ها نیاز به آموختن این دارند که چگونه رقابت کنند و برنده شوند. اما من مخالفم. بهترین راه برای دانش آموزان برای سازگاری با رقابت و دگرگونی،این است که به آنها همکاری کردن را بیاموزیم. چرا که در چنین محیط پیچیده و همواره در دگرگونی،آفرینشگری و خطرگری ضروری تر است و این ویژگی ها می تواند زاده و پرورانده شوند تنها در محیطی که همکاری را تشویق می کند. پس به عنوان یک آموزشگر، دانش آموزان را به درس خواندن به خاطر رقابت و برنده شدن تشویق نخواهم کرد. بر عکس، من می خواهم محیطی آرام و همیارانه برای شان فراهم سازم تا آنها از ویژگی ها و کیفیت های ارزشمند برخوردار شوند و فرصت هایی برای اشتباه کردن بیابند؛ همچنان که در آینده باید با چالش ها رویارو شوند.

 

https://pasisahlberg.com/interview-teachers-need-a-sense-of-mission-empathy-and-leadership/

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب