کد خبر : 26998
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۱۹:۱۳
197 بازدید بازدید

شیرزاد عبداللهی؛

مرتضی نظری در جست و جوی نقشی فراتر از مدیریت روابط عمومی در سال جدید ؟!

مرتضی نظری در جست و جوی نقشی فراتر از مدیریت روابط عمومی در سال جدید ؟!
نظری در سال 97 به صورت غیر رسمی در نقش سخنگوی وزارتخانه و یک مدیر اجرایی عالی ظاهر شده است/ نظری در گفتگو با ایسنا از تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای آغاز تغییرات مدیریتی و عزم جدی برای ورود بانوان و جوانترها به لایه های میانی و عالی مدیریتی خبر داد/ این سخنان فاقد سند و غیر معتبر است/ معلوم نیست این تصمیم کجا ، کَی ، چگونه و توسط چه کسانی اتخاذ شده است؛

مرتضی نظری رئیس مرکز اطلاع رسانی وزارت آموزش وپرورش چند روز پیش در گفتگو با ایسنا (اینجا)  از تصمیم وزارت آموزش و پرورش برای آغاز تغییرات مدیریتی و عزم جدی برای ورود بانوان و جوانترها به لایه های میانی و عالی مدیریتی خبر داد. این خبر خوبی است  اما در این خبر هیچ نقل قول و فکتی وجود ندارد و معلوم نیست این تصمیم در کجا و کَی و توسط چه کسانی اتخاذ شده است؟

روال درست این بود که مدیر روابط عمومی خبر خود را مستند کرده و بگوید در فلان جلسه با حضور این افراد (نام افراد و سمت آنها ) تصمیم گرفته شد که در سال ۹۷ چنین تغییراتی در مدیریت ها انجام شود.

فرض کنیم یک خبرنگار در پایان سال ۹۷ بخواهد میزان تحقق این تصمیم  را ارزیابی کند ، کدام بخش از ستاد و یا مسئولان اجرایی در مقابل این خبر خود را مسئول و جوابگو می دانند؟

در دو حالت می توان به این مصاحبه استناد کرد :

۱- در سال ۹۷ عزل و نصب مدیران رسما به مدیر روابط عمومی تفویض شده باشد .

۲- آقای مرتضی نظری علاوه بر سمت مدیریت مرکز اطلاع رسانی وزارت ، سمت سخنگویی وزارتخانه را هم عهده دار شده باشند .

ظاهرا نه اختیارات روابط عمومی در دستگاه آموزش و پرورش تغییر کرده و نه نقش سخنگویی وزارتخانه به آقای نظری تفویض شده است. با این مقدمات می توان گفت که آقای نظری ، نظر شخصی و انتظارات خودش را بیان کرده است و ایشان نه در جایگاهی هستند که چنین تغییراتی را اعمال کنند و نه می توانند به عنوان سخنگوی وزارت آموزش و پرورش اظهار نظر کنند. روابط عمومی به لحاظ سازمانی  نقش یک پل بین سازمان و مخاطبان (معلمان – دانش آموزان – اولیا ) را ایفا می کند.

به گفته یکی از نظریه پردازان ” روابط عمومی در مرز سازمان و جامعه قرار دارد، اطلاعات را از مرزهای سازمان جمع آوری می‌کند تا به سازگاری سازمان با محیط کمک کند.” هادی خانیکی استاد دانشگاه علامه مهمترین کارکردهای روابط عمومی را “شفاف سازی ارتباطی، کارآمد کردن نظام کارشناسی، جلب مشارکت در تصمیم سازی، دو سویه کردن ارتباطات، پاسخگو کردن دستگاه ها، عقلانی کردن توقعات یا عمق بخشیدن به توقعات و انتظارات، پاسخگویی به نهادهای مدنی، ثبت و ضبط اطلاعات و بسته بندی پیام متناسب با مخاطبان”  ذکر کرده است. چه کسی جلوی شما را گرفته است؟ مافیا را درون آموزش و پرورش نیست و نابود کنید ! عمل کنید !

در بحث انحلال مدارس سمپاد هم با وجود نظرات مخالف و موافق  در داخل و خارج سازمان ، روابط عمومی و مخصوصا رییس مرکز اطلاع رسانی تمام قد به عنوان یک طرف ماجرا در کنار آقای بطحایی و برخی از معاونان وزیر ایستادند و فقط نظرات موافقان انحلال سمپاد را با استفاده از امکانات دولتی تبلیغ و ترویج کردند. چنین رویه ای نقش روابط عمومی به عنوان پُل ارتباطی را زیر سوال می برد و روابط عمومی را تا حد ابزار تبلیغاتی مدیران عالی  تنزل می دهد.

آقای نظری بدون استفاده از امکانات اداری می تواند نظر شخصی خود را ترویج و تبلیغ کند اما استفاده یک جانبه از جایگاه اداری و بیان نظرات شخصی خود به عنوان “واکنش آموزش و پرورش” خلاف جایگاه تعریف شده روابط عمومی است. این همان کاری است که روابط عمومی های سنتی می کنند .

علی فرهادی مدیر مرکز اطلاع رسانی آموزش و پرورش در دوره حاجی بابایی هم صرفا نظرات وزیر  را تبلیغ و ترویج می کرد. آقای نظری حتی صورت مساله را هم درست مطرح نمی کند و صرفا علیه مافیای آزمون شعار مبهم می دهد در حالی که موضوع اصلی انحلال مدارس سمپاد است.

آقای نظری و وزیر آموزش و پرورش از طرح درست و کامل صورت مساله خودداری می کنند. به جای ورود به متن موضوع  به حاشیه ها دامن می زنند، چون می دانند که این حاشیه ها هم بی خطر است و هم در میان برخی معلمان طرفدار دارد.

آنها می دانند که آموزش و پرورش (چه وزیر و چه شورایعالی آموزش و پرورش) نمی توانند سمپادرا منحل کنند . اما این را نمی گویند. به جای آن به مافیای آزمون حمله می کنند بدون آنکه به الزامات مساله توجه کنند. شما علیه مافیا مبارزه کنید . چه کسی جلوی شما را گرفته است؟ مافیا را درون آموزش و پرورش نیست و نابود کنید . دست شما درد نکند . اما این را هم بفرمایید که امسال تکلیف جذب دانش آموزان پایه هفتم سمپاد چه می شود؟

گروه های آموزشی مانند گاج و قلم چی و امثال اینها با روشهای متقلبانه و با دادن رشوه به مدیران ستادی  و نفوذ افراد خود در مدیریت های رده بالا وارد مدارس شده اند. اینها را بیرون کنید . نفوذی های اینها را شناسایی و برکنار کنید . به مدارس بخشنامه بدهید که قرارداد با گروه های مانند اینها جرم است. شما فقط برای تحریک احساسات معلمان شعار الکی می دهید .

لطفا عمل کنید.

اگر نقش پل بودن و قرار داشتن روابط عمومی در مرز سازمان را قبول داشته باشیم ، فعالیت های آقای نظری به عنوان مدیر روابط عمومی وزارتخانه در سال جدید  با این جایگاه متناسب نیست.

نقش جدید آقای نظری بیشتر به سخنگوی وزیر آموزش و پرورش و یک مسئول اجرایی می خورد .

به نظر می رسد آقای نظری توان و استعداد خود را فراتر از روابط عمومی می داند و روابط عمومی برای او نقش قفسی محدود کننده  را دارد . اگر آقای نظری خواستار جایگاهی اجرایی است بهتر است روابط عمومی را مَحمل این کار قرار ندهد.

او می تواند سخنگوی وزارت آموزش و پرورش بشود یا پستی بگیرد که در تعیین مدیران نقش ایفا کند . اما رعایت چهارچوب های سازمانی الزامی است.

روابط عمومی باید روابط عمومی باقی بماند و آقای نظری تا وقتی مدیر روابط عمومی است باید متناسب با این جایگاه عمل کند. خارج کردن روابط عمومی از جایگاه قانونی آن  ممکن است منافع کوتاه مدت برای مدیر آن داشته باشد اما نهایتا مخرب است و به سود آقای نظری نیست. ظاهرا اقای بطحایی به توصیه های آقای نظری توجه بیشتری دارد . گروه های آموزشی مانند گاج و قلم چی و امثال اینها با روشهای متقلبانه و با دادن رشوه به مدیران ستادی  و نفوذ افراد خود در مدیریت های رده بالا وارد مدارس شده اند. اینها را بیرون کنید . نفوذی های اینها را شناسایی و برکنار کنید !

به نظر می رسد آقای نظری جایگاه روابط عمومی را برای خود کوچک می داند. جایگاه مناسب برای آقای نظری در سال ۹۷مدیر کل دفتر وزارتی یا یک پست اجرایی است. الان نوعی تداخل بین نقش مدیر مرکز اطلاع رسانی و مدیرکل دفتر وزارتی دیده می شود که باید حل شود .

صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب