کد خبر : 26774
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۰ فروردین ۱۳۹۷ - ۲:۳۷
310 بازدید بازدید

ابتلای آموزش و پرورش به روزمرگی

ابتلای آموزش و پرورش به روزمرگی

در دوره‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش مساله جذب معلمان حق التدریس چالش برانگیز بوده است. آنچه باید در این وزارتخانه مورد توجه قرار بگیرد، این است که بهسازی‌های آموزش و پرورش در سطح جهان با چه راهکارهای پیشرفته و چه اقداماتی انجام می‌شود. هم اکنون در سطح جهان اقداماتی برای بهسازی آموزش و پرورش انجام شده و می‌توان آن را برای نهاد آموزشی کشور لحاظ کرد. یکی از این اقدامات توجه به افراد ماهر و با تجربه در آموزش و پرورش است. مقوله معلمان حق التدریس را نیز در راستای جذب افراد حرفه ای در آموزش و پرورش می‌توان مورد بررسی قرار داد.

اگر بخواهیم در سال ۹۷ به اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش توجه کنیم و آنها را مورد حل‌و‌فصل قرار دهیم، باید به مقوله بهسازی در این سازمان توجه کنیم. با بررسی شرایط کلی جامعه در زمینه‌های اقتصادی، اجتماعی، فرهنگی، زیست محیطی و … باید گفت که در سال‌جاری تغییرات چندانی در زمینه‌های مختلف لحاظ نمی‌شود؛ چون تغییرات چشمگیر در آموزش و پرورش با تغییرات اجتماعی پیوند خورده و تا وقتی در زمینه‌های مختلف روزنه امیدواری از تحولات مشاهده نشود، طبیعتا با این رویکرد نمی‌توان اقدام مناسبی کرد. پس با این تفاسیر اگر بخواهیم درباره شرایط کنونی در وزارت آموزش و پرورش به شکل رویایی صحبت کنیم، باید گفت که نمی‌توان برای اقدامات آموزش و پرورش تکلیف ایجاد کرد، چون در سال‌های اخیر آموزش و پرورش به روزمرگی دچار شده است. اگر بخواهیم به مسائل به شکل واقع‌بینانه توجه کنیم، باید فضای موجود را بهبود ببخشیم. برای مثال در اولین اقدام می‌توان بهسازی در وزارت آموزش و پرورش را در اولویت قرار داد. البته بهسازی آموزش و پرورش یک مساله کلی است، چون وضعیت آموزش و پرورش در زمینه‌های مختلف چندان مناسب نیست، اما با راهکارهای مناسب می‌توان این وضعیت را بهبود بخشید.

بودجه آموزش و پرورش بهبود یابد

به‌نظر بنده اولین اقدام برای بهبود شرایط در آموزش و پرورش مشخص کردن وضعیت بودجه‌ای این وزارتخانه است. البته باید دانست که فقط معلمان ایرانی نیستند که از نبود یا کمبود بودجه مناسب در بخش آموزش و پرورش کشور رنج می‌برند، بلکه در اغلب کشورهای دنیا هم وقتی از بهسازی آموزش و پرورش صحبت می‌شود، به معنی بهبود وضعیت بودجه‌ای در آموزش و پرورش و افزایش حقوق فرهنگیان است. هرچند در بودجه ۹۷ به این مساله توجه نشده است. این در حالی است که در فصل تعیین بودجه اقدامات فراوانی برای ارتقای بودجه وزارتخانه‌های مختلف انجام شد، اما در بخش آموزش و پرورش بودجه مناسبی لحاظ نشده است. در این شرایط در بودجه ۹۷ همچنان با کمبود مواجه می‌شویم. هر‌ساله با بررسی نحوه تعیین بودجه مبالغ مشخص می‌شود، اما این بودجه توانایی پاسخگویی به نیازهای وزارت آموزش و پرورش را ندارد. برای مثال در سال‌های گذشته قرار بود، شیر رایگان هفته‌ای چند نوبت در بین دانش آموزان توزیع شود، اما در سال ۹۷ برای این امر هیچ‌برآورد هزینه‌ای لحاظ نشده است. به‌نظر بنده بودجه آموزش و پرورش و اولویت‌های این وزارتخانه باید یکی از دغدغه‌های مسئولان کشور باشد، نه اینکه فقط مسئولان این وزارتخانه به‌دنبال احقاق حق آن باشند. با این وجود، کم و کیف بودجه ۹۷ با سال گذشته تفاوت چندانی ندارد. البته این مساله با تغییرات همراه شده است. برای مثال در پاداش پایان خدمت فرهنگیان مبلغی لحاظ شده که در سال ۹۶ در این زمینه هیچ‌اقدامی انجام نشده بود. همچنین افزایش کارانه مدارس نیز از دیگر اقدامات انجام شده در بودجه ۹۷ است. بر اساس گفته‌های نمایندگان مجلس توجه به وضعیت نهادهای آموزشی در مناطق محروم نیز در سال ۹۷ از اهمیت ویژه برخوردار است. به باور بنده اصلی‌ترین اولویت وزارت آموزش و پرورش مساله بودجه است. در این شرایط آموزش و پرورش باید بر روی داشته‌ها و قابلیت‌های این سازمان حساب باز کند. برای مثال این سازمان می‌تواند بر روی صندوق ذخیره فرهنگیان و دیگر امکانات موجود در ارتقای وضعیت معیشتی معلمان کوشا باشد.

وضعیت معلمان حق التدریس در سال ۹۷

در دوره‌های مختلف وزارت آموزش و پرورش مساله جذب معلمان حق التدریس چالش برانگیز بوده است. آنچه باید در این وزارتخانه مورد توجه قرار بگیرد، این است که بهسازی‌های آموزش و پرورش در سطح جهان با چه راهکارهای پیشرفته و چه اقداماتی انجام می‌شود. هم اکنون در سطح جهان اقداماتی برای بهسازی آموزش و پرورش انجام شده و می‌توان آن را برای نهاد آموزشی کشور لحاظ کرد. یکی از این اقدامات توجه به افراد ماهر و با تجربه در آموزش و پرورش است. مقوله معلمان حق التدریس را نیز در راستای جذب افراد حرفه ای در آموزش و پرورش می‌توان مورد بررسی قرار داد. به‌نظر بنده آموزش و پرورش باید معلمان رسمی و آموزش دیده را در مدارس به‌کار گیرد. یکی از مشکلات در آموزش و پرورش این است که با دیدگاه کوچک سازی یا چابک‌سازی دولت از جذب معلمان حق التدریس خودداری می‌شود. برای مثال سالانه حدود ۴۰‌هزار معلم بازنشسته می‌شوند، اما در مقایسه جذب معلمان در این وزارتخانه سالانه به این میزان نیست. در واقع این اقدام بر خلاف رویکردهای موفق بهسازی در آموزش و پرورش حرکت می‌کند. باید دانست که دلیل بروز این رفتار صرفا صرفه جویی اقتصادی است. به باور بنده حتی الامکان معلمان حق التدرس را با این رویکرد که این افراد هم سابقه کاری داشته و هم دوره‌های ضمن خدمت را گذرانده‌اند، می‌توان در آموزش و پرورش استخدام کرد. همچنین معلمان حق التدرس به چندین دسته تقسیم می‌شوند، برای مثال خرید خدمتی، قرار دادی و … هستند. برخی از این معلمان به‌دلیل شرایط نامناسب استثمار می‌شوند. برای مثال در سال ۹۵ حمید رضا گنگوزهی، معلمی که وقتی دید دیوار در حال ریزش است، دانش آموزان را به بیرون از کلاس راند و خود در زیر آوار ماند، جزو معلمان خرید خدمتی بود. جالب است بدانید که در ابتدا قرار بود، ماهانه مبلغ ۴۰۰‌هزار تومان به خانواده او پرداخت شود، اما هم اکنون با گذشت دو سال از آن اتفاق ناگوار هیچ‌مبلغی به آنها پرداخت نشده است. به‌نظر بنده پرداخت ۴۰۰‌هزار تومان در ماه برای یک معلم حقوق نیست، بلکه استثمار او محسوب می‌شود. بی‌شک با پرداخت این گونه مبالغ نباید از معلم انتظار آموزش‌های کیفی و حرفه‌ای داشت. توجه به این مساله یکی از اولویت‌های وزارت آموزش و پرورش در سال ۹۷ است.

مانع دخالت دیگران شوید

با بررسی زیرساخت‌های موجود زمینه‌ای برای ایجاد تغییرات در آموزش و پرورش مشاهده نمی‌شود، بلکه باید با بررسی گفتمان روز دنیا، مسائل آموزشی را به شیوه‌های نوین نزدیک کرد. همچنین از استقلال وزارت آموزش و پرورش در برابر نهادهای دیگر که به‌دنبال سمت و سو دهی به آموزش و پرورش ایران هستند، دفاع کنند. مسئولان امر باید به شکل حرفه‌ای از پیشینه آموزش کشور دفاع کنند. بنده انتظار دارم تا مسئولان آموزش و پرورش مجوزهایی که برای نهادهای صنفی صادر می‌شود و دیگر مسائل موجود را مورد بررسی و حل‌و‌فصل قرار دهند. برای مثال در سال گذشته بسیاری از نهادهای صنفی مجمع عمومی را تشکیل داده‌اند، اما هنوز مجوز آنها تعریف نشده است. درضمن برخی از معلمان به‌دلیل مشکلات و کارهای صنفی در مراکز قضائی با مشکلات متعدد مواجه هستند. در این شرایط از مسئولان آموزش و پرورش انتظار می‌رود، در رفع مشکلات این معلمان به جد وارد عمل شوند.

آرمان

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب