کد خبر : 26617
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۵ فروردین ۱۳۹۷ - ۵:۴۵
373 بازدید بازدید

آموزگار جان باخته بلوچ و وعده های عملی نشده!

آموزگار جان باخته بلوچ و وعده های عملی نشده!

در آن روزهای قول داده شد که نام “حمید رضا گنگوزهی ریگی” در کنار چند آموزگار دیگر به عنوان نمادی از فداکاری آموزگاران وارد کتاب های درسی شود. این وعده برای یک- دو آموزگار فداکار عملی شد اما در مورد حمید رضا همچنان انجام نشده است. بی گمان حمیدرضا و حتی عبدالرئوف می توانند برای دانش آموزان این مرز و بوم بهترین الگوهای اخلاقی- انسانی در جهان شخصی شده کنونی باشند.

اختصاصی سایت معلم ایرانی:

 

۱۵ فروردین سال ۹۵ “حمید رضا گنگوزهی ریگی” آموزگار دبستان شهید رحیمی روستای نوکجوی روتک در شهرستان خاشِ استان سیستان و بلوچستان به نمادی از فداکاری تبدیل شد. او در همراهی با “عبدالرئوف شهنوازی” دیگر آموزگار این دبستان در هنگامِ نجات چند تن از دانش آموزانشانکه در کنار دیوارِ فرسوده همسایه بازی می کردند گرفتار آوار سنگین این دیوارِ خشتی- گِلی شدند. عبدالرئوف به شدت آسیب دید و حمید رضا نیز پس از چند ساعت معطلی در ایستگاه های مرزی و البته نبود امکانات امدادی و پزشکی جان باخت.

آن روزها انتشار خبر جان فشانی این دو آموزگار بلوچ، علی اصغر فانی وزیر آموزش و پرورش را به سیستان و بلوچستان و به مراسم ختم حمید رضا کشاند و دست اندرکاران آموزشی، استانی و کشوری قول هایی دادند تا شرایط زندگی را برای همسر و دو فرزند آموزگار جان باخته، آن هم در نابرخوردارترین استان کشور آسان تر کنند. برای نمونه وزیر آموزش و پرورش قول داد که همسرِ حمید رضا را به استخدامِ آموزش و پرورش درآورد؛ و البته پس از نزدیک یک سال این کار انجام شد. اما در کنارِ اندک وعده های عملی شده، قول های انجام نشده ای هم وجود دارد که در زیر به نمونه هایی از آن اشاره می شود.

  • در آن روزهای قول داده شد که نام “حمید رضا گنگوزهی ریگی” در کنار چند آموزگار دیگر به عنوان نمادی از فداکاری آموزگاران وارد کتاب های درسی شود. این وعده برای یک- دو آموزگار فداکار عملی شد اما در مورد حمید رضا همچنان انجام نشده است. بی گمان حمیدرضا و حتی عبدالرئوف می توانند برای دانش آموزان این مرز و بوم بهترین الگوهای اخلاقی- انسانی در جهان شخصی شده کنونی باشند.

 

  • وزیر بهداشت و درمان در آن زمان قول داد که همه مراکز درمانی در سراسر کشور باید فرزند کوچک حمیدرضا که دچار بیماری سندرم داون استرا بدون هیچ مانعی پذیرفته و برای درمانش همکاری های لازم را انجام دهند. گرچه این وعده نیز در هنگام تازگی رویداد تااندازه ای انجام شد اما شوربختانه به آرامی رنگ باخت به وسیله دست اندرکاران چندان عملی نشد.

 

  • در آن روزهای پر سر و صدا برخی از دست اندرکاران استانی قول دادند که حمیدرضا را شهید اعلام کنند. اما شوربختانه بنیاد شهید تاکنون تن به این کار نداده است و همچنان در برابر این خواست خانواده و فرهنگیان مقاومت می کند. پرسش این جاست که آیا کارِ این آموزگار کمتر از شهیدانی که از مرزهای کشور پاسداری می کنند؟ حمیدرضا و هزاران حمید رضای دیگر هر روز با کمترین امکانات و با کمترین دستمزد و حتی کمترین توجه دست اندکاران در پر خطر ترین مرزها جان خویش بر کف می نهند و از مرزهای آموزش و آگاهی نوباوگان این کشور پاسداری می کنند. افزون بر این که فداکاری حمید رضا و عبدالرئوف نه تنها بار دیگر رفتارِ انسانی و اخلاقی ایرانیان را به رخ کشید بلکه اخلاق انسانی را در جهانِ خودخواهی و خودپرستی های بار دیگر یادآور شد. از این رو شاید کمترین کار پذیرش او به عنوان یکی از شهیدان جان باخته در راه پاسداری از “مرزهای فرهنگی” وطن مان ایران باشد.
  • پس از جان باختن آموزگار خاشی دست اندرکاران شهری و استانی قول دادند که یک خیابان یا یک میدان را به یاد او و جانبازی اش نام گذاری کنند.با وجود آن که شورای شهر موافقت خویش را با این کار با یک مصوبه اعلام کرده است اما تا کنون دست اندرکاران شهری چنین کاری را انجام نداده و همچنان برخی در این راه سنگ اندازی می کنند. گرچه حمید رضا گنگوزهی مایه افتخار آموزش و پرورش و همه ما فرهنگیان کشور است اما بی گمان یکی از مفاخر شهر و استان خویش نیز می باشد؛ از این می تواند نمادی باشد برای مردم آن بخش از کشور عزیزمان ایران. امید است که دست اندکاران شهری و استانی هر چه زودتر این نام گذاری را انجام دهند تا این نماد اخلاق منطقه ای و کشوری هر چه زودتر و هر چه بیشتر به مردم شناسانده شود.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب