کد خبر : 26331
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۲ فروردین ۱۳۹۷ - ۷:۰۹
507 بازدید بازدید

اخلاق در عمل

اخلاق در عمل

لحظه هایی هست که قضاوت به راحتی هر عمل آسانی روی خود را به حکم های روزمره مان نشان می دهد،آن وقت هست که بی هیچ ترسی از داوری ها و تصمیماتمان به مسند قاضی تکیه می زنیم و هی حکم می رانیم .یکی را به بی دینی دینمان ، یکی را به نداشتن عقیده

لحظه هایی هست که قضاوت به راحتی هر عمل آسانی روی خود را به حکم های روزمره مان نشان می دهد،آن وقت هست که بی هیچ ترسی از داوری ها و تصمیماتمان به مسند قاضی تکیه می زنیم و هی حکم می رانیم .یکی را به بی دینی دینمان ، یکی را به نداشتن عقیده ای همراه خودمان و کس دیگری را به نداشتن اندیشه های چون خودمان متهم می کنیم و این می شود همان هیاهوی بی عدالتی که بر سر هر گذری داد می زند و ما به دینمان تکیه زده ایم که عدالت رت ساری و جاری نموده ایم غافل از آنکه در عین عدالت سازی محرومیت از حق را جایگزین نموده ایم. این شیوه ی به یک طرف قاضی شدن را دوست داریم ،انگارخوشمان می آید که نظر و نگرش خود را در پیچشی چندلایه به نمایش بگذاریم و مدام خودمان را گول بزنیم که مشغول دادگری و عدالتیم.چندوقت هم که بگذرد می شود عادتو تبدیل به عادت که شد دیگر حق و حقوق خود می دانیم و اجازه داریم تا ناکجای افکار دیگران نفوذ کنیم و مدام خوب و بد خود را تزریق کنیم. این خوب است ، آن بد است، ما خوبیم ، شما بدیدو… .بی آنکه اجازه ی دفاع  بدهیم  حکم خود را چه غلط و چه درست جاری می کنیم .آنقدر بر دیدگاه و نظر خود پافشاری می کنیم که گویا قبول نداریم آدمی مختار آفریده شده و اختیاررا خودمان برایش معنا و مفهوم و حدو مرز می دهیم. در حقیقت کاری که انجام می دهیم این است که اختیارش را سلب نموده و در قبالش افکار خودمان را جایگزین می کنیم.نمی دانیم که این اجبار بی دلیل و بی منطق  چه نابودی به دنبال دارد. مطمئنا یکی از بنیان های اساسی امر به معروف و نهی از منکر، اختیار و آگاهی آدمی است.در بالاترین وجه ارشاد و هدایت آدمی که رسالت پیامبر اکرم(ص) می باشد بارها و بارها خداوند در آیات قرآن به ایشان یادآوری می فرمایند که:اگر خدا مى‏خواست‏، [همه به اجبار ایمان مى‏آوردند،] و هیچ یک مشرک نمى‏شدند؛ و ما تو را مسؤول [اعمال‏] آنها قرار نداده‏ایم‏؛ و وظیفه ندارى آنها را [به ایمان‏] مجبور سازى‏!(سوره مبارکه انعام– آیه۱۰۷). درهیچ جاسخنی به میان نمی آید که پیامبر به اجبار دین را بقبولاند بلکه نقش بشارت و بیم دهندگی برای پیامبر درنظر گرفته شده است.بنابراین در چنان سطحی از امربه معروف و نهی از منکر که خداوند بر عهده پیامبر اکرم(ص) قرار داده بازهم راه اختیار  را  بر بنده خود نمی بندد.

یکی از مصادیق بارز امر به معروف  و نهی از منکر در جامعه ما ، پوشش ظاهری زنان و در کمتر مواقع مردان می باشد. در سطح شهر ها نهادهایی مسئولیت این مهم را بر عهده دارند و اینکه تا چه اندازه در راستای عملیاتی نمودن اهداف و خواسته هایشان منطقی و چاره ساز عمل می نمایندسال هاست که جای سوال و تردید است و در حال حاضر دغدغه پوشش و عفاف نوجوانان و جوانان یکی از مسایل چالشی عرصه ی فرهنگی می باشد که با توجه به گسترش مرزهای ارتباطی همچون فضای مجازی، ماهواره و…نیازمند برنامه هایی منطقی،غنی و کارساز دارد که بتواند به عنوان اصل برتر در افکار جوانان رسوخ کند. برنامه هایی که با حرف ها و نگرش های امروزی جوانان عجین باشدوراهبردی ماندگار را در پی داشته باشد . متاسفانه تاکنون گام هایی که نهادهای مسئول برداشته اند نه تنها نتوانسته پتانسیل لازم را ایجادکند بلکه تا حدود زیادی باعث خدشه دارشدن نیت عمل هم شده است.

چندی پیش در یکی از میدان های اصلی شهر در بین جمعیتی که هرکدام به سویی دوان بودند در آن شلوغی و هیاهوی انگیزه بخش همشهریان ،مترصد پیدا کردن تاکسی بودم که بتوانم با آن مسیری از راه برگشت به خانه رابپیمایم که ایستادن ناگهانی ماشین عریضی به رنگ سبز و سفید جلوی پایم تصویر شهر را در لحظه ای از من گرفت. بی توجه به ماشین عرض آن را طی کردم تا روزنه ای برای دید ماشین های عبوری و بالاخص تاکسی ها پیدا کنم.تصویر  ایستایی سراسیمه ماشین در ذهنم مانده بود و من را مجبور کرد تا با نیم نگاهی به عقب ماشین را دنبال کنم … .

نه می خواهم بگویم چه دیدم و نه تصمیم دارم  از این سخن به زبان بیاورم که رسالت خواهران و براداران نشسته بر آن ماشین ،صحیح است یا غلط.فقط تصویر جامانده بر ذهنم مرا وادار کرد تا به یاد بیاورم که پیامبر آورنده ی دین اسلام ،محمد رسول الله(ص)، است، وچند نکته را یادآوری نمایم.

  • فرض بر اینکه برای امر به معروف و نهی از منکر، تصمیم به قضاوت واجرای حکم داریم . دور از ذهن نیست قبل از آن، کمی بیندیشیم که آیا آگاهی کامل از وجوه امر به معروف و نهی از منکر را داریم یا نه فقط بر حسب وظیفه دینی و اجتماعی و در اکثر مواقع شغلی خود دست به اقدام زده ایم.اینکه با بلندی صدایی که عابران بشنوند و با لجاجت و اخم بر چهره بخواهیم امر به معروف کنیم نه تنها به نتیجه دلخواه نخواهیم رسید بلکه لکه سیاهی برذهن و قلب  طرف مقابل حک خواهیم کرد.دین اسلام دین رافت و مهربانی است چنانچه پیامبرش رحمت للعالمین و یادآورنده اخلاق نیکو و خوش است . اگر هم عقل ونظر اکثریت بگوید که در بیشتر آمران به معروف و ناهیان از منکر این رفتار و اخلاق وجود دارد باز این سوال مطرح خواهد شد که اگر ده نفر مامور این امر هستند عین ده نفر باید رفتار و منش نیکو داشته باشند چرا که اگر دونفر از این گروه رعایت انصاف اخلاق را نداشته باشند در عمل کار ده نفر زیر سوال خواهد رفت و ازهمه بدتر چهره ی خوبی از اسلام به نمایش گذاشته نخواهد شد.
  • در خارج از این مرز و بوم به مساجد مسلمان حمله می کنند، مسلمانان را به قتل می رسانند و حقوق اساسی آنها را برای استفاده از امکانات آموزشی و اجتماعی و…نادیده می گیرند، اما مسلمانان در هیچ جای جهان به هیچ دینی بی حرمتی نمی کنند این از زوایای افتخارو غرور اسلام است که پیام آور صلح و دوستی است .چرا باید در کشوری اسلامی رفتاری غیر از این باشد؟چرا باید حریم شخصی رعایت نشود؟چرا باید امر به معروف به منکر تبدیل شود؟
  • درست است که در هر کشوری قوانین و مقرارتی حاکم است که مردمان سکنی گزیده در آن باید به آن احترام بگذارند ،اما این ما را دور نکند که اجبار پایبندی به اصول کشور یعنی گرفتن اختیار و آزادی از تعدادی که گاها ،سهوا و یا عمدا از این قوانین دور می شوند.بهتر خواهد بود در روش برخوردمان در امر به معروف بیشتر دقت نماییم .یادمان باشد نماینده دینی هستیم که سرشار از انسانیت و اخلاق بوده و باید پیروان حقیقی آن باشیم. نه آنکه با تهدید و خشونت دیگران را به امری که در اندیشه و عقیده مان معروف هست، واداریم.فراموش نشود آدمی در فلسفه ی خلقت مختار به رای اندیشه و  باور خود است.

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب