کد خبر : 26212
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۵:۵۵
334 بازدید بازدید

عقل سلیم هم برای شهروندان و هم برای فرادستان

عقل سلیم هم برای شهروندان و هم برای فرادستان

یادداشت اختصاصی معلم ایرانی:   در واپسین روزهای سال ۹۶ هستیم. می توان مروری گذرا کرد بر سالی که گذشت و از کامیابی ها و ناکامی های خُرد و کلان سال گفت. گرچه در فضای انتقادی این روزها، از کامیابی سخن گفتن،جسارت می خواهد. همه بیشتر دوست دارند از ناکامی بگویند و بشنوند و اگر

یادداشت اختصاصی معلم ایرانی:

 

در واپسین روزهای سال ۹۶ هستیم. می توان مروری گذرا کرد بر سالی که گذشت و از کامیابی ها و ناکامی های خُرد و کلان سال گفت. گرچه در فضای انتقادی این روزها، از کامیابی سخن گفتن،جسارت می خواهد. همه بیشتر دوست دارند از ناکامی بگویند و بشنوند و اگر کسی خواست کمی از کارهای مثبتی که انجام گرفته بگوید و کمی امیدوارانه حرف بزند به شتاب متهم می شود به این که چیزی سرش نمی شود. من فکر می کنم این روزها ما به چیزی به نام common sense همان عقل سلیم یا شعور متعارف نیازمندیم. عقل سلیم یعنی عقل متعادل،یعنی این که مثلا اگر پلی در آمریکا فرو ریخت و عده ای را کشت همان اندازه مورد انتقاد قرار گیرد که اگر در ایران بود و فرو می ریخت. نه این که چون در آمریکا بوده به آسانی از آن بگذریم و حتی بکوشیم آن را توجیه کنیم و اگر در ایران بود تا می توانیم آن را بزرگ سازیم و از آن گواهی بسازیم بر ناکارآمدی و نابلدی دولت و ملت در همه کارها و همه گستره ها. عقل سلیم نمی پذیرد که نشان روشنفکری بشود انتقاد همیشگی و نامسئولانه. عقل سلیم تجربه کرده است و می داند که از دل منفی بافی و ناامیدی،آبادی و آبادانی بیرون نمی آید. دیدن نقطه های منفی،زمانی مفید است که نقطه های مثبت را هم ببینیم. گرچه شوربختانه در وضعیت خوبی به سر نمی بریم و تقریبا از همه نظر- فرهنگی،اجتماعی،اقتصادی، سیاسی، زیست محیطی و … – بیش یا کم با دشواری هایی جدی روبرو هستیم اما اگر می خواهیم وضع بهتر شود باز هم نباید نگاه و نگرش منصفانه و خردمندانه را کنار بگذاریم. بحث به خود ما و آینده بچه هایمان برمی گردد.

اما عقل سلیم تنها برای شهروندان نیست، برای فرادستان هم هست. همین الان که من دارم این یادداشت را می نویسم خبرهای جورواجور و ناسازگاری از فیلتر کردن تلگرام در سال آینده می آید. گویا برخی اصلا دوست ندارند این مردم،کمی احساس اختیار و آزادی کنند. از خود مردم بپرسید که نظرشان چیست؟ چرا برخی می پندارند که از ما مردمان بهتر می فهمند؟ با فیلتر کردن تلگرام، کدام گرفتاری این جامعه حل می شود و کی و کجا فیلتر کردن جواب داده است که باز گویا برخی به دنبال آن هستند؟ چطور می شود که همین مردمی که فرادستان سیاسی کشور به مناسبت های گوناگون،از خرد و فهم متعالی شان سخن می گویند به یک باره در اینجا صلاح و مصلحت خودشان را درنمی یابند و باید از بالا برای آنان تصمیم گرفت؟ اگر خواستار رفتار و انتقاد و اعتراض متعادل از مردم هستید باید متعادل باشید و متعادل تصمیم بگیرید و رفتار کنید. تلگرام ریشه های اعتراض ها نیست؛ تنها ابزاری برای بیان و نمود آن است. با فیلتر کردن و حتی با نابود کردن تلگرام، مساله حل نمی شود.

اما بگذارید این یادداشت را با اشاره به نکته ای دیگر به پایان ببرم. نزدیک نوروز است و همگان دوست دارند که نوروز را در کنار خانواده و بستگان و دوستان بگذرانند. افراد زیادی هم هستند که در زندان می باشند. آزادی و مرخصی دادن به زندانیان، تا آنجا که شدنی باشد،بر شادی و امیدواری ها می افزاید. چند روز پیش،برخی رسانه های کشور خبر از بخشنامه اعطای مرخصی به مناسبت نوروز ۹۷ دادند که شامل برخی زندانیان می شد و شامل برخی نمی شد. امیدوارم که مسئولان زندان ها،با سعه صدر بیشتری با این مساله برخورد کنند و به ویژه زندانیان سیاسی را هم فراموش نکنند. نوروز است و زمان با هم بودن و شاد بودن. بی گمان هیچ کس از شاد کردن دل دیگران، زیان نمی بیند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب