کد خبر : 26157
تاریخ انتشار : جمعه ۲۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۳
539 بازدید بازدید

بررسی حقوقی ارسال مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش به شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد حذف آزمون مدارس سمپاد ؛ مخبر دزفولی به عنوان دبیر این شورا پاسخ گو باشد !

بررسی حقوقی ارسال مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش به شورای عالی انقلاب فرهنگی در مورد حذف آزمون مدارس سمپاد ؛ مخبر دزفولی به عنوان دبیر این شورا پاسخ گو باشد !

اظهارات مخبر درفولی در مورد بررسی مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در شورای عالی انقلاب فرهنگی واکنش های متفاوتی را برانگیخته است . پیش تر ؛ « صدای معلم » در مطلبی با عنوان :  ” صدای معلم ” از رییس جمهور می خواهد در جهت انحلال شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد

اظهارات مخبر درفولی در مورد بررسی مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش در شورای عالی انقلاب فرهنگی واکنش های متفاوتی را برانگیخته است .

پیش تر ؛ « صدای معلم » در مطلبی با عنوان :

 ” صدای معلم ” از رییس جمهور می خواهد در جهت انحلال شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان نهاد موازی گام بردارد و در صورت لزوم ادامه موجودیت این نهاد در کنار دیگر مسایل اختلافی به همه پرسی گذاشته شود “

همه فرهنگیان از هویت و کیان آموزش و پرورش دفاع کنیم “ ( این جا ) ؛ اعلام کرد :

” « صدای معلم »  با این که انتقادات جدی و اساسی بر مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش وارد نموده است و آن را مورد نقد کارشناسی قرار داده است اما دخالت شورای عالی انقلاب فرهنگی را در امور آموزش و پرورش را توهین به شعور کارکنان این  وزارتخانه و معلمان تلقی نموده و مصرا خواهان آن است تا به جای دخالت نهادهای خارج از وزارتخانه ، نظرات کارشناسان و معلمان در این مباحث ارج نهاده شود ”

“صدای معلم ”  از رئیس جمهور به عنوان رئیس شورای عالی انقلاب فرهنگی  انتظار دارد تا  مطابق مُّر قانون به شان و استقلال وزارت آموزش و پرورش احترام گذاشته شود .

« جبهه دانا ایران » نیز به این اقدام و ظهارات دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی واکنش نشان داده است .

 

از زمانی که آموزش و پرورش تصمیم گرفت یک بار به عنوان وزارت خدمات دهی دانش آموزان و آینده سازان کشور باشد ، مجبور به مبارزه با مافیای کنکور ، سو استفاده کنندگان سیاسی و همچنین کم آگاهان حوزه تعلیم و تربیت شد .

« جبهه دانا ایران » برای اولین بار احساس کرد این وزارتخانه به جز نمایندگان فرهنگیان (هر چند تبلیغاتی)  ،  می توان به عنوان مسؤل تربیت و رشد استعدادهای دانش آموزان محسوب نمود ولی مدتی از خرسندی نگذشت که جناب آقای مخبر دزفولی اظهار نمود که مصوبه باید در شورای عالی انقلاب فرهنگی بررسی شود و دانش آموزان را از کلاس های تفریحی و تربیتی بیرون آورد و به سمت مافیا هدایت نمود.
در این مقاله مطالبه ای فقط از نظر حقوقی اظهارات آقای مخبر دزفولی را با آیین نامه داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی ،  مورد بررسی قرار می دهیم.
منبع حقوقی : مصوبه جلسه ۱۸۲ مورخ ۲۵ / ۱ / ۱۳۸۸ شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی
(بنا به تفویض جلسه ۶۳۳ مورخ  ۲۳ / ۷ / ۱۳۸۷  شورای عالی انقلاب فرهنگی)
شورای معین شورای عالی انقلاب فرهنگی در جلسه ۱۸۲ مورخ ۲۵ / ۱ / ۱۳۸۸، و براساس تفویض جلسه ۶۳۳ مورخ ۲۳ / ۷ / ۱۳۸۷    شورای عالی انقلاب فرهنگی
اظهارات دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی :
قرار شد این موضوع در شورای عالی انقلاب فرهنگی پس از کارشناسی‌های لازم مطرح شود و هر تصمیمی که شورا اتخاذ کند رویه اجرا باشد. همچنین مقرر شد تا تصمیم‌گیری شورای عالی انقلاب فرهنگی هر گونه اقدام غیر از این مسیر در این زمینه متوقف شود تا نگرانی‌های به وجود آمده مرتفع شود.
از نظر حقوقی آیین داخلی شورای عالی انقلاب فرهنگی موضوعات مورد بررسی جلسات این شورا بر اساس تبصره ۱ و تبضره ۲ ماده ۱۱ و ماده ۱۳ می باشد.
تبصره۱ـ رئیس شورای عالی می‌تواند بنا به تشخیص خود موضوعاتی را مستقیماً در شورای عالی مطرح کند و یا برای بررسی به دبیرخانه شورای عالی، شوراهای تخصصی یا فرهنگستان‌ها ارجاع نماید.
تبصره ۲ـ دستورجلسات براساس برنامه‌های مصوب بلندمدت و سالیانه و طرح‌ها و پیشنهادهای واصله از شوراهای تخصصی، وزارتخانه‌ها، دستگاههای اجرایی، اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی و سایر نهادها و مراکز کشور توسط دبیر شورای عالی تنظیم و پس از تأیید رئیس شورای عالی یک هفته و در موارد استثنایی سه روز پیش از تشکیل هرجلسه به اطلاع اعضا می‌رسد.
ماده۱۳ ـ طرح‌ها و موضوعاتی که ضرورت رسیدگی به آنها در خارج از نوبت و با قید فوریت توسط هر یک از اعضاء پیشنهاد شود، در صورت رأی موافق دو سوم اعضای حاضر در همان جلسه، قابل طرح خواهدبود.

از آنجایی که دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعلام نموده است اساس نامه سازمان سمپاد و دانش پژوهان جوان موضوع جلسه بوده است ،باید معلوم شود که کدام سه راه وارد شورای عالی انقلاب فرهنگی شده است.
* توجه به اینکه دبیر خانه شورای عالی انقلاب فرهنگی طبق تبصره ۲ و تبصره ۳ ماده ۶ مرکز اسناد مسؤلیت حفاظت از تمامی مدارک شورای عالی انقلاب فرهنگی و همچنین موظف است از کلیه جلسات شورای عالی را ضبط صوتی و تصویری نماید.
بعد از اظهارات آقای مخبر دزفولی ، سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش که خود عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی است به این اظهارات با نامه به ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی پاسخ می دهد.

با توجه به اظهارات سید محمد بطحایی اساس نامه سمپاد و دانش پژوهان جوان از دستور کار جلسه خارج شده است ، بعد از این که آقای مخبر دزفولی اعلام کردند چگونه مصوبه وارد شورای انقلاب فرهنگی شده است باید اثبات نمایند که در دست گرفتن مصوبه شورای عالی آموزش و پرورش ،تصمیم  شورای عالی انقلاب فرهنگی بوده است و تصمیم خود سرانه او نبوده است.
با توجه به اینکه دانش آموزان و اولیای گرامی شان  سر درگم شدند و از این اظهارات ها مافیا از خانواده هایی که به سختی این هزینه های روزانه خود متحمل می شدند ، درآمد زایی نمودند. درخواست می شود ریاست شورای عالی انقلاب فرهنگی با توجه به ماده ۱۱ که مسؤل اداره جلسات بر اساس آیین نامه هستند، به این موضوع شخصا رسیدگی فرمایند.
همچنین درخواست می شود هر یک از اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی که تخلف نمودند برخورد حقوقی شوند.

 

( ۱ ) ” جبهه دانا ایران ” جنبشی در راستای اصلاح سیستم آموزشی است که قصد دارد با بهره گیری از استعدادها و مهارت های فردی و جمعی به صورت داوطلبانه ، توجه افکار عمومی را به ضعف ها و ناتوانی های سیستم آموزشی سوق دهد . این تشکیلات توسط نخبگان و فارغ  التحصیلان مدارس سمپاد اداره می شود . ( این جا )

 

صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب