کد خبر : 25866
تاریخ انتشار : شنبه ۱۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۳:۴۳
370 بازدید بازدید

پیام آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن، ۲۰۱۸

پیام آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد به مناسبت ۸ مارس روز جهانی زن،  ۲۰۱۸

قدرتمندی زنان، در قلب برنامه ۲۰۳۰ برای توسعه پایدار جا دارد. پیشرفت در هدف های توسعه پایدار،به معنای پیشرفت برای همه زنان، در هر جایی، می باشد. این نوآوری مهم که به طور مشترک با اتحادیه اروپا به راه افتاد، منابع را بر زدودن خشونت بر علیه زنان و دختران- پیش شرط برابری و قدرتمندی- متمرکز خواهد کرد.

ما در زمان مهمی برای حقوق زنان هستیم. نابرابری های تاریخی و ساختاری که اجازه گسترش به ستم و تبعیض می دهند پیش از این هرگز تا این اندازه در معرض عموم نبوده اند. از آمریکای لاتین تا اروپا و آسیا، در رسانه های اجتماعی، در مجموعه فیلم ها، در کف کارخانه و در خیابان ها، زنان را برای دگرگونی پایدار و مدارای هیچ در برابر تجاوز جنسی، آزار و اذیت، و تبعیض از هر نوع، فرامی خوانند. دستیابی به برابری جنسیتی و قدرتمندی زنان و دختران، کار ناتمام زمانه ماست، و بزرگ ترین چالش حقوق بشر در جهان ما.

کنشگری و دفاع نسل های زنان، ثمر داده است. در سنجش با گذشته، دختران بیشتری به مدرسه می روند؛ زنان بیشتری، با گرفتن حقوق و دستمزد،و در نقش های مهم تری در بخش خصوصی، دانشگاه، سیاست و سازمان های جهانی، و از آن میان در سازمان ملل متحد، کار می کنند. برابری جنسیتی در قانون های بی شمار، پاس داشته می شود و کارهای زیان آوری همچون مثله کردن اندام جنسی زنانه و ازدواج کودکان، در بسیاری از کشورها، قدغن شده اند.

اما اگر ما بخواهیم آن نابرابری های تاریخی قدرت که بنیاد تبعیض و بهره کشی را می ریزند نشانه بگیریم هنوز هم مانع هایی جدی برجا هستند. بیش از یک میلیارد زن در سراسر جهان،از پشتیبانی قانونی در برابر خشونت جنسی خانوادگی بی بهره اند. شکاف حقوقی جنسیتی در سطح جهان، ۲۳ درصد است که در منطقه های روستایی تا ۴۰ درصد بالا می رود و کار بی حقوقی که زنان بسیاری انجام می دهند از دیدگان پوشیده می ماند. نمایندگی سیاسی زنان در پارلمان های ملی، به طور میانگین، کمتر از یک چهارم است و در اتاق های هیات مدیره ها، حتی کمتر از این. بدون کنش هماهنگ، میلیون ها دختر بیشتر،در طول دهه آینده،در معرض مثله شدن اندام های تناسلی قرار خواهند گرفت.

جایی که قانون هایی هست، اغلب نادیده گرفته می شوند و زنانی که خسارت قانونی را پیگیری می کنند با دیده شک نگریسته، بدنام، و کنار گذاشته می شوند. ما هم اکنون می دانیم که آزارها و سوء استفادهای جنسی، در محیط های کاری، فضاهای عمومی و خانه های خصوصی، در کشورهایی که به پیشینه شان در برابری جنسیتی افتخار می کنند، در حال رشد است.

سازمان ملل متحد، باید الگویی برای جهان، پدید آورد. من نیک می دانم که هیچ گاه این چنین نبوده است. از آغاز دوره تصدی من در سال گذشته تاکنون، من یک سری دگرگونی در جهت حرکت اداره مرکزی سازمان ملل، در هیات های نمایندگی حافظ صلح و در همه دفترهای سراسر جهان، به اجرا درآورده ام. ما هم اکنون و برای نخستین بار در گروه مدیریتی ارشدمان،به برابری جنسیتی دست یافته ایم و بر آنم تا این کار را در سراسر سازمان به انجام برسانم. من کاملا به مدارای هیچ در برابر آزار جنسی پایبندم و برنامه هایی برای بهبود وضع گزارش دهی و پاسخگویی درنظر گرفته ام. ما از نزدیک با کشورهای سراسر جهان همکاری می کنیم تا از بهره کشی و سوء استفاده جنسی توسط کارکنان در هیات های نمایندگی حافظ صلح جلوگیری کنیم و آن را هدف قرار دهیم و از قربانی های حمایت کنیم.

ما در سازمان ملل متحد،در کنار زنان سراسر جهان می ایستیم؛ زنانی که برای پیروزی بر ناعدالتی هایی که می بینند می جنگند- چه زنان روستایی ِ درگیر با تبعیض دستمزدی و چه زنان شهری سازمان دهی شده برای دگرگونی،و چه زنان مهاجر در خطر بهره کشی و سوءاستفاده، و چه زنانی که شکل های متقاطعی از تبعیض را تجربه می کنند : بیوه زنان، زنان بومی، زنان معلول، و زنانی که با هنجارهای جنسیتی سازگار نیستند.

قدرتمندی زنان، در قلب برنامه ۲۰۳۰  برای توسعه پایدار جا دارد. پیشرفت در هدف های توسعه پایدار،به معنای پیشرفت برای همه زنان، در هر جایی، می باشد. این نوآوری مهم که به طور مشترک با اتحادیه اروپا به راه افتاد، منابع را بر زدودن خشونت بر علیه زنان و دختران- پیش شرط برابری و قدرتمندی- متمرکز خواهد کرد.

اجازه دهید به آشکاری بگویم : این کار لطفی در حق زنان نیست. برابری جنسیتی مساله حقوق بشر است، و همه ما در آن ذی نفع هستیم : مردان و پسران، زنان و دختران.  نابرابری و تبعیض جنسیتی بر علیه زنان، به همه ما آسیب می زند. گواه فراوانی هست که سرمایه گذاری بر زنان، کارآمدترین راه بالا کشیدن اجتماع ها، شرکت ها، و حتی کشورهاست. مشارکت زنان، پیمان های صلح را سفت و سخت تر، جامعه ها را بهبودپذیر،و اقتصادها را نیرومندتر می سازد. جایی که زنان در تبعیض اند،اغلب، کردارها و باورهایی می بینیم که برای همه زیان بارند. مرخصی پدر شدن، قانون هایی بر علیه خشونت خانوادگی،و قانون گذاری در حقوق برابر، به سود هر کسی است.

این لحظه حساس برای حقوق زنان، زمان آن است که مردان در کنار زنان بایستند، به آنان گوش دهند و از آنان بیاموزند. شفافیت و پاسخگویی، بنیادین است اگر زنان باید که به همه توانمندی هایشان برسند و همه ما، در اجتماع ها، جامعه ها و اقتصادهایمان را بالا بکشند. من سرافرازم که بخشی از این جنبش باشم،و امیدوارم آن را ادامه دهم تا در درون سازمان ملل متحد در سراسر جهان،پرطنین شود.
http://www.unwomen.org/en/news/stories/2018/3/statement-un-sg-iwd

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب