کد خبر : 25756
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۱۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۴:۰۵
420 بازدید بازدید

اهمیت سرمایه گذاری در آموزش زنان

اهمیت سرمایه گذاری در آموزش زنان

در ایران ، دست یابی به ﺗﻮﺳﻌﻪ، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﭘﺎراداﯾﻢ ﺣﺎﮐﻢ ﭘﺬﯾﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه و خوشبختانه با وجود صاحبنظران همه فن حریف ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی ﺗﻮﺳﻌﻪ ﯾﮑﯽ ﭘﺲ از دﯾﮕﺮی -بدون نیاز سنجی شرایط و داشته های کشور- ﺗﺪوﯾﻦ، ﺗﺼﻮﯾﺐ و اﺟﺮا ﻣﯽ ﺷﻮد. اﮔﺮﭼﻪ ﺗﻮﺳﻌﮥ داﻧﺎﯾﯽ ﻣﺤﻮر ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ و ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﺤﻮر ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﭼﻬﺎرم ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻗﻠمداد ﺷﺪه بود اما با عبور از آن برنامه و رسیدن به برنامه های پنجم وششم، امروزمشاهده ﻣﯽ ﺷﻮد ﭘﺪﯾﺪه ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺧﻮد ﻣﯽ ﺗﻮانند ﻣﻮﺗﻮر و محرک ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺗﻠﻘﯽ ﺷﻮند، کمتر در برنامه ها وفعالیت ها دیده شده اند.

 

 

یادداشت اختصاصی تارنمای معلم ایرانی:

نگارنده: زهرا علی اکبری

 

با به رسمیت شناختن اصل برابری زن و مرد در منشور سازمان ملل متحد در سال ۱۹۴۵ و در پی آن ، انتشار بیانیۀ حقوق بشر در سال  ۱۹۴۸ ، جنبش های اجتماعی با  موضوع زنان و توسعه آغاز شد و پس از آن با گذر زمان و به ویژه در چند دهه اخیر، زنان با حضور در پست ها ی مدیریتی  و راهیابی به سطوح  سیاستگذاری و تصمیم گیری نشان دادند که در برنامه های توسعه و پیشرفت جوامع نقشی موثر دارند . در کنار تفاوت های جنسیتی که در جوامع در امور اجتماعی و سیاسی مشاهده می شود،شکاف جنسی در آموزش بیش از همه مهم جلوه کرده چرا که تحقیقات نشان داد این عامل  ازمهم ترین  موانع رشد اقتصادی به شمار می آید. تجربه کشورهای در حال توسعه نشان می دهد که با افزایش سرمایه گذاری در نیروی انسانی و به طور خاص آموزش زنان، زمینه ی لازم برای رسیدن به توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی، بیشتر از پیش حاصل می شود. از بین بردن تفاوت ها و تبعیض های جنسی در آموزش و پرورش نه تنها باعث برابری و عدالت در دسترسی خواهد شد، بلکه به کارآیی و رشد اقتصادی می انجامد. امروز  با وجود زنان و مردانی که هم گام با یکدیگر در امور اقتصادی ، سیاسی و اجتماعی فعالیت می کنند و همچنین با بهره گیری از نتایج پژوهش های اقتصادی در این خصوص، صاحبنظران به این رسیده اند که  سرمایه گذاری و  تخصیص منابع به آموزش  زنان موجب ارتقای  سطوح بهره وری، تولید و درآمد می شود. زمانی که برای  بیانِ علمی میزان پیشرفت و توسعه ، محاسبه بازده اقتصادی در جوامع آغاز شد  و این بازده به شاخصی برای تعالی بخشی و پیشرفت کشورها تبدیل شد، تنها دستمزد مردان بر حسب تعداد سال های تحصیلی و سن آنان محاسبه می شد. یعنی از همان آغاز محاسبات رشد اقتصادی ، میزان فعالیت زنان کنار گذاشته شده بود. چرا که تخمین بهره وریِ عاملی که به طور مستمر در بازار کار حضور نداشت مشکل به نظر می رسید. اما با گذشت  زمان و افزایش حضور زنان در بازار کار و همچنین ارتقای سطح اقتصادی کشورهایی که بر روی آموزش زنان سرمایه گذاری می کردند،  رابطه ای بین رشد اقتصادی و بهره وری نیروی کار زنانِ آموزش دیده به وجود آمد. آنچه از آمار بانک جهانی در خصوص میزان مشارکت زنان در بازارکار کشورهای در حال توسعه بر می آید، افزایش چشمگیر حضور زنان در بازارکار است که پیش بینی می شود در دهه های آینده با سرمایه گذاری بیشتر در آموزش زنان بیش از پیش افزایش یابد. یورگنسون اقتصاددانی است که با پژوهش های متعدد نشان داد: در سطح اقتصاد کلان ،تحصیلات مهم ترین و نیرومند ترین عامل اقتصادی بوده که آموزش زنان از این حیث رابطه ای مستقیم و اثرگذارتربر توسعه اقتصادی و رفاه اجتماعی دارد. بنابراین چنانچه بازده سرمایه گذاری برای مردان و زنان مشابه و قابل قیاس باشد، از آنجا که آثار خارجی آموزش زنان گسترده تر از آموزش مردان است(مطالعات نشان می دهد در خانواده هایی که مادر تحصیل کرده باشد، تغذیه بهتر، آموزش بهتر، اصول بهداشت و درمان بهتر و پویایی و مشارکت اجتماعی بهتر و…اتفاق می افتد)، سرمایه گذاری بیشتر در آموزش زنان, برای جامعه کارآمدتر و موثرتر خواهدبود.
در ایران، دست یابی به ﺗﻮﺳﻌﻪ، ﺑﻪ ﻋﻨﻮان ﭘﺎراداﯾﻢ ﺣﺎﮐﻢ ﭘﺬﯾﺮﻓﺘﻪ ﺷﺪه و خوشبختانه با وجود صاحبنظران همه فن حریف ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﻫﺎی ﺗﻮﺳﻌﻪ ﯾﮑﯽ ﭘﺲ از دﯾﮕﺮی -بدون نیاز سنجی شرایط و داشته های کشور- ﺗﺪوﯾﻦ، ﺗﺼﻮﯾﺐ و اﺟﺮا ﻣﯽ ﺷﻮد.  اﮔﺮﭼﻪ ﺗﻮﺳﻌﮥ  داﻧﺎﯾﯽ ﻣﺤﻮر ﻧﺨﺴﺘﯿﻦ و ﻣﻬﻤﺘﺮﯾﻦ ﻣﺤﻮر ﺑﺮﻧﺎﻣﻪ ﭼﻬﺎرم ﺗﻮﺳﻌﻪ ﻗﻠمداد ﺷﺪه بود اما  با عبور از آن برنامه و رسیدن به برنامه های پنجم وششم، امروزمشاهده ﻣﯽ ﺷﻮد ﭘﺪﯾﺪه ﻫﺎﯾﯽ ﮐﻪ ﺧﻮد ﻣﯽ ﺗﻮانند ﻣﻮﺗﻮر و محرک ﺗﻮﺳﻌﻪ  ﺗﻠﻘﯽ ﺷﻮند، کمتر در برنامه ها وفعالیت ها دیده شده اند. بی شک سرمایه گذاری بر روی آموزش زنان و بهره گیری از دانش و دانایی آنان  در امور سیاست گذاری و تصمیم گیری می تواند یکی از مهم ترین معیارهای رسیدن کشور به سطوح بالا و پایدار توسعه باشد.امید که متولیان امر , در این بخش تحلیل هزینه وفایده ی بیشتری انجام  دهند تا  زنان این سرزمین با کفایت و توانمندی  علمی و عملی شان,  توسعه ی دانایی محور و آینده ای درخشان را به ارمغان بیاورند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب