کد خبر : 25548
تاریخ انتشار : شنبه ۱۲ اسفند ۱۳۹۶ - ۲:۱۹
292 بازدید بازدید

۳ساله شدن هنرستان ها، قانونی که زیراب تکنیسین پروری را زد

۳ساله شدن هنرستان ها، قانونی که زیراب تکنیسین پروری را زد

استاد دانشگاه و رئیس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه با اشاره به اینکه هنرستان ها تقاضامحورانه عمل کردند، اما عدم تثبیت قوانین مسائلی ایجاد کرد گفت: تغییر برخی قوانین، توانمندی های مثبت قدیمی را از بین می‌برند. به عنوان مثال هنرستان ها را ۱۲ ساله کردند. حالا دانش آموزان فنی هم می‌توانند همانند سایرین، در هر رشته دیگری وارد دانشگاه شوند. معتقدم این قانون، زیرآب فنی ها و تکنیسین پروری را زده‌است.

به گزارش معلم ایرانی، مسعود شفیعی در برنامه تلویزیونی پرسشگر که با موضوع ارتباط مدرسه،دانشگاه،صنعت برگزار شد با بیان اینکه مدرسه پله اول و قبل از دانشگاه است گفت: افراد ۱۲ سال در آموزش و پرورش تحصیل می‌کنند و سپس وارد دانشگاه می‌شوند و صنعت از محصولات دانشگاه‌ها استفاده می‌کند. به عبارتی این سه رکن با یکدیگر مرتبط اند.

وی افزود: یکی از مشکلات فعلی این است که صنایع ما بعضا صاحب فناوری نیستند و به تکنیسین به صورت اپراتور نیاز دارند.

استاد دانشگاه و رئیس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه با بیان اینکه دانشگاه می‌تواند در انتخاب رشته به دانش آموزان کمک کند گفت: بسیار شنیده ایم که بچه ها از انتخاب رشته شان پشیمان شوند. مدارس با بازدید از صنعت و حضور تمام وقت دوماهه تابستان با صنعت آشنا شوند تا برای انتخاب رشته دید پیدا کنند.

شفیعی با اشاره به اینکه یک مشکل فرهنگی وجود دارد و این است که هنرستان ها تقاضامحورانه عمل کردند، اما عدم تثبیت قوانین مسائلی ایجاد کرد اظهار کرد: تغییربرخی قوانین، توانمندی های مثبت قدیمی را از بین می‌برند. به عنوان مثال در برنامه چهارم توسعه آمده بود ۴۰ درصد فارغ التحصیلان باید تکنیسین شوند، تا اینکه یکی دوسال گذشته هنرستان ها را ۱۲ ساله کردند. حالا دانش آموزان فنی هم می‌توانند همانند سایرین، در هر رشته دیگری وارد دانشگاه شوند. معتقدم این قانون، زیرآب فنی ها و تکنیسین پروری را زده‌است.

وی افزود: در دانشگاه هم چون دیگر تکنیسین دو ساله جواب نمی‌دهد، باید لیسانس بدهیم که اسمش را تکنیسین چهارساله گذاشتند، تکنیسینی که نوآوری و اقتصاد مهندسی را هم بلد است.

استاد دانشگاه و رئیس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه درباره
ارتباط دانشگاه و صنعت عنوان کرد: این دو باید اهداف مشترکی داشته باشند تا به یکدیگر نزدیک شوند. اکنون چنددرصد قوانین پیاده شده است؟ از یک سو صنعت می‌خواهد نوآوری اش به صورت اسرار باقی بماند و از سوی دیگر دانشگاه می‌خواهد تحقیقاتش را منتشر کند.

وی تاکید کرد: صنعت باید نیازهایش را جمع کرده و به سمت دانشگاه بیاید، اما چون در گذشته دانشگاه ها پاسخگوی خوبی نبودند صنعت مایوس شده است.

شفیعی با بیان اینکه در تمام دنیا از ارتباط صنعت و دانشگاه ناراضی اند زیرا هرکدام وظایف و اهداف خود را می بینند گفت: در واقع ارتباط با صنعت در دانشگاه‌ها تعریف نشده است. آیا خریدار به سراغ فروشنده می‌رود یا برعکس؟ دانشگاه باید به فکر صنعت باشد. وقتی دانشگاه‌ها به سمت تقاضا محوری می روند این دو با هم نزدیک می‌شود.

وی افزود: دانشگاه ها در حوزه تئوری خوب درخشیده اند، ولی تاثیر آن در اقتصاد ما چه بود؟ هیچ یا خیلی کم. این در حالی است که مقالات علمی در دیگر کشورها به طرح تبدیل و در صنعت به فروش می‌رود. اما اینجا از طرح و پتنت خبری نیست و ایده به محصول تبدیل نمی‌شود.

استاد دانشگاه و رئیس جمعیت ایرانی پیشبرد ارتباط صنعت و دانشگاه با اشاره به اینکه امروز ارتباط میان صنعت و دانشگاه رشد کرده اما تا نقطه ایده آل فاصله دارد اظهار کرد: آموزش های اولیه را در مدرسه خوب ارائه می‌دهیم ولی نوآوری و خلاق پروری نداریم.باید دانش آموز و دانشجو ایده بدهند و در دانشگاه دست اساتید بازگذاشته شود.

شفیعی ادامه داد: کشورهای توسعه یافته مراحلی را طی کرده اند که به نظام نوآوری رسیده اند. باید خروجی پارک های فناوری و مراکز رشد را بررسی کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب