کد خبر : 25389
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۹ اسفند ۱۳۹۶ - ۲:۲۱
321 بازدید بازدید

تربیت در مدارس نیازمند تابوشکنی

تربیت در مدارس نیازمند تابوشکنی

تربیت امروز ضمن اینکه قالب‌های نوین را می‌طلبد به مربیانی که به برخورداری‌های نوین دست یافته باشند نیازمند است به دیگر سخن برای تربیت پایدار به اندیشه‌های پویایی نیاز است .

هفته تربیت اسلامی که بیشتر یک هفته نمادین است برای تمرکز بر وظائف و مأموریت‌های نهاد تربیتی نام گرفته است. تربیت بر خلاف خیلی از مقوله‌ها نه فعالیت موسمی است و نه فراغت تابستانی. شاید بتوان برای تربیت به عادت خیلی از مسائل، ‌بر اساس سن و زمان   موقعیت‌هایی را تعریف کرد؛ اما اینها دخالتی در همیشگی و پیوستگی تربیت ندارد.

تربیت برخلاف آموزش روش و ابزارهای تعریف شده‌ای ندارد جریانی از شدن‌های پیوسته است؛ برای همین هم در تربیت عوامل مستقیم و غیرمستقیم و حتی غیرمرتبط خواسته یا ناخواسته تأثیر دارد.

تردیدی نیست که امور تربیتی به عنوان قرارگاه تربیت برخلاف گذشته با مسائل نوپدید زیادی مواجه است و اساساً تربیت دهه ۹۰ با دهه‌های پیشین و به ویژه دهه‌های نخست بعد از انقلاب به دلیل تغییر، دگرگونی‌ها، شرایط و زمینه‌ها فرق کرده است.

دور نیست اگر گفته شود نقطه اشتراک پرورشی امروز با گذشته‌ها، انگیزه تربیتی و وظیفه جهادی تربیت نسل است و به دیگر عبارت، تربیت هرچند به لحاظ ماهیتی یکی است اما به لحاظ قالبی با گذشته تفاوت‌های شکلی زیادی پیدا کرده است.

تربیت امروز ضمن اینکه قالب‌های نوین را می‌طلبد به مربیانی که به برخورداری‌های نوین دست یافته باشند نیز نیازمند است. به دیگر سخن برای تربیت پایدار به اندیشه‌های پویایی نیاز است تا ضمن شور و شیدایی- که امروز کمی بی سو شده است – با منطق و عقلانیت تابوشکنی کرده و سنت و مدرنیته را با هم در آمیخته و آشتی دهد و این شاید سخت‌ترین مأموریت پرورشی در این دوره پر التهاب نیز باشد.

نوسازی و کارامدی نیروی انسانی معاونت پرورشی هرچند نیازمند تولید بسته‌های عملیاتی است اما این مهم بدون سرمایه‌های انسانی مناسب به سرانجام نیکو نمی‌رسد.

از سوی دیگر امور پرورشی برای مواجهه هوشمندانه با مسائل نوپدید نیازمند استفاده از کارشناسان مسئله‌شناس است. شناخت مسئله، تحلیل و برنامه‌سازی از آن از لوازم غیر قابل اجتناب در پرورشی روزآمد است.

مسئله‌شناسی موجب می‌شود نیازهای دانش‌آموزان بهتر و به واقع‌تر شناسایی شده و مشارکت آنها در برنامه‌ها پررنگ‌تر شود. افزون بر این به دلیل تأثیر زمان و موقعیت‌های جغرافیایی در ذائقه و نگرش‌ها، برنامه‌سازی حوصله‌مندانه متناسب با نیازهای اقلیمی و بومی ضمن کمک هوشمندانه به فراغت‌های پیوسته و موسمی، همدلی‌ها و اعتماد محیطی را افزایش خواهد داد.

ناگفته پیداست نسخه واحد، آسیب جدی در برنامه‌سازی تربیتی برای جامعه هدف متنوع جغرافیایی، سنی و جنسیتی است. جامعه رنگین‌کمان دانش‌آموزی افزون بر برنامه‌های نو و متناسب با نیاز عصر، شایسته برنامه‌های مناسب جغرافیایی نیز است.

امور پرورشی می‌تواند با هدف همسوسازی برنامه با افق انتظارات دانش‌آموزی، از ابزارها و ظرفیت‌های خود سود برده و سامانه ملی افکار سنجی را عملیاتی کند؛ این سامانه ضمن ارتقای سرمایه اجتماعی پرورشی، اصلاح مناسبات تصمیم سازی، کمک شایانی در رصد و شناخت مسائل خواهد کرد.

سامانه افکار سنجی حلقه مفقوده پرورشی در مدیریت هوشمندانه شبکه‌های اجتماعی بوده و سرعت مداخلات برنامه‌ای را افزایش خواهد داد.شاید بتوان گفت حضور و مهندسی شبکه‌های اجتماعی بسیاری از برنامه‌های سنتی را تحت شعاع قرار خواهد داد و موجب خواهد شد پرورشی با حوصله مندی در زمینه فراوانی و پراکندگی ده‌ها هزار مسئله دانش‌آموزی چاره اندیشی کند.

 

تسنیم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب