کد خبر : 25297
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
383 بازدید بازدید

روشنفکر آموزشی

روشنفکر آموزشی

روشنفکر آموزشی،نه یک کنشگر صنفی است که به ویژه در جامعه ما دغدغه نخست آن،وضعیت معیشتی فرهنگیان باشد و نه استاد تعلیم و تربیت که بیش از هر چیز در فضای آکادمیک آموزش و نظریه های گوناگون فلسفی و جامعه شناسانه و روانشناسانه و اقتصادی آن سیر کند. روشنفکر گستره عمومی صرف هم نیست که از نگاه خیلی دور به آموزش و پرورش بنگرد.

یادداشت اختصاصی سایت معلم ایرانی:

 

در آموزش و پرورش ما جای یک دسته آدم خالی است؛ من نام آنها را “روشنفکران آموزشی” می گذارم. اگر پای مان را از فضای رسمی آموزش و پرورش بیرون بگذاریم می توان بخشی از فرهنگیان را دید که با عنوان کنشگر صنفی یا مدنی یا سیاسی، در فضای مجازی و یا رسانه های رسمی همچون روزنامه ها و خبرگزاری ها به بررسی آموزش و پرورش و آنچه در آن می گذرد می پردازند. یک دسته هم هستند که بیشتر به دانشگاه فرهنگیان نزدیک، و از استادان دانشکده های تعلیم و تربیت می باشند و افزون بر کار دانشگاهی، بیش یا کم،در فضای رسانه ای کشور حضور دارند و درباره آموزش و پرورش می نویسند. یک سری روشنفکر گستره عمومی هم داریم که تقریبا به طور کامل از بیرون آموزش و پرورش و با نگاهی کلی به آموزش و پرورش می پردازند. به ویژه حضور این افراد را باید بسیار ارج نهاد و از آن استقبال کرد. اما هیچ کدام از این افراد و گروه ها،آن چیزی نیست که من روشنفکر آموزشی می نامم. روشنفکر آموزشی،نه یک کنشگر صنفی است که به ویژه در جامعه ما دغدغه نخست آن،وضعیت معیشتی فرهنگیان باشد و نه استاد تعلیم و تربیت که بیش از هر چیز در فضای آکادمیک آموزش و نظریه های گوناگون فلسفی و جامعه شناسانه و روانشناسانه و اقتصادی آن سیر کند. روشنفکر گستره عمومی صرف هم نیست که از نگاه خیلی دور به آموزش و پرورش بنگرد.

روشنفکر آموزشی،می تواند ارگانیک باشد- از بدنه خود فرهنگیان باشد- می تواند نباشد و دانشگاهی باشد و نیروی رسمی آموزش و پرورش نباشد اما باید کنشگرانه و جدی به آموزش و پرورش بپردازد و آموزش و پرورش، دغدغه وجودی او باشد. اگر روشنفکر را کسی بدانیم که “با حضور فعال خود در عرصه عمومی و مشارکت در گفت و گوهایی که در جامعه در جریان دارد، می کوشد تا به سهم خود در فرایند دگرگونی های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی جامعه تاثیرگذار باشد” جای خالی چنین کسانی در آموزش و پرورش ما احساس می شود. روشنفکر آموزشی،باید آگاهی های به روز آموزشی داشته باشد و از این نظر با روشنفکر گستره عمومی متفاوت می شود اما شخصی است مستقل از قدرت که توانسته از آگاهی های آکادمیک خود،تعبیر و تفسیری به روز ارائه دهد و به نقد آنچه در آموزش و پرورش می گذرد بپردازد. پس کسی می شود که مستقل از قدرت است،آگاهی ها به روز کلی و جزیی آموزشی دارد و با نگاهی مشخص و تعریف شده به نفد و بررسی آموزش و پرورش می پردازد، و شاید از همه مهم تر به آموزش دلبستگی وجودی دارد و کنشگرانه و با هدف اثرگذاری بر افکار عمومی و جامعه فرهنگیان و فرادستان سیاسی کشور این کارها را انجام می دهد. روشنفکر کسی نیست که نیاز به هل دادن داشته باشد باید انگیزه درونی داشته باشد و به تاثیرگذاری خود باورمند باشد و با توان و انگیزه عمل کند و در صحنه حضور داشته باشد. به هر صورت، من فکر می کنم جای کسانی اینچنین در آموزش و پرورش ما خالی است.

 

* آموزگار و کنشگر صنفی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب