کد خبر : 25153
تاریخ انتشار : شنبه ۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۲:۵۶
427 بازدید بازدید

نجات دانش‌آموزان از تله تست‌ها و ترفندها

نجات دانش‌آموزان از تله تست‌ها و ترفندها

بررسی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش از سال ۸۱ آغاز شد و مطالعه مقدماتی‌اش طی ۱۰ سال انجام گرفت که در نهایت به‌ طرحی منجر شد که در اواخر سال ۸۹ و شش ماهه سال ۹۰ به‌ تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و جنبه قانونی به خودش گرفت که به اصطلاح به

بررسی سند تحول بنیادین در آموزش و پرورش از سال ۸۱ آغاز شد و مطالعه مقدماتی‌اش طی ۱۰ سال انجام گرفت که در نهایت به‌ طرحی منجر شد که در اواخر سال ۸۹ و شش ماهه سال ۹۰ به‌ تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید و جنبه قانونی به خودش گرفت که به اصطلاح به آن سند تحول بنیادین در نظام آموزشی گفته می‌شود. این سند بر مبنای سه محور مبانی فلسفی تعلیم و تربیتی جمهوری اسلامی ایران، مبانی نظری تعلیم و تربیتی رسمی عمومی و نظام تعلیم و تربیتی رسمی و عمومی تبیین شده است. اجرای این طرح نیاز به شش زیرنظام دارد که شامل تدوین و اجرای درس ملی، تربیت معلم و تأمین منابع انسانی، راهبری و مدیریت، تأمین و تخصیص منابع مالی، تأمین فضا و تجهیزات و فناوری و پژوهش و ارزشیابی است. هدف نهایی از اجرای سند تحول بنیادین، حیات طیبه‌ عنوان شده است.

باید توجه کنیم که کودک ونوجوان به مدرسه وارد نمی‌شوند که الزاماً راه راست و مستقیم را از معلم خود فرا بگیرند – که البته این می‌تواند در اهداف کلی و جزئی گنجانده شود و به غایت برسد اما نه آنکه صرفاً همه اصول آموزشی بر پایه آن بسته شود- دانش‌آموزان پا به عرصه مدرسه و یادگیری می‌گذارند تا کشف و شهود کنند و به ساخت دانش و باورهایشان بپردازند. این شناخت و ساختن ملزم به آن تعمیقی که سرتاسر تحول را فرا گرفته است، نیست. مسئولان طرح و تدوین این سند بپذیرند که تحول، آن سند مکتوب چندین صفحه‌ای، که هر چه تلاش می‌کنند اجرا شود و نمی‌شود، نیست. تحول همین است که مثلاً وزیر این نظام آموزشی در گفت‌و‌گوی رسانه‌ای‌اش حذف آزمون‌های ناکارآمد از دوره تحصیلی ابتدایی را بیان کند. تحول یعنی همین که بعد از  گذشت چند دهه بالاخره کسی جرأت کند که به داد دانش‌آموزان برسد و آنها را از استرس و اضطراب بی‌خود و بی‌جا رها کند.
بطحایی ، وزیر آموزش و پرورش در راستای برنامه‌ریزی برای رسیدن به تحولات مثبت و مؤثر در آموزش و پرورش، اظهار داشته که برگزاری هر نوع آزمون از جمله تیزهوشان، نمونه دولتی و سایر مدارس خاص، ممنوع است و اجرای طرح شهاب را جایگزینی مطلوب برای آن دانسته است. هرچند تغییر و تحول، برنامه می‌خواهد و نمی‌توان به یک شب، چند سال روند اجرا و انتخاب در ورود به مدارس خاص را تغییر داد و حذف کرد و جایگاه و خواسته‌ای برای آن در نظر نداشت. اما بی‌گمان اتفاق خوبی است و باید حمایت شود.
در حال حاضرطرح شهاب (طرح شناسایی و هدایت استعدا‌دهای برتر) در پایه‌های چهارم، پنجم و ششم ابتدایی در تعدادی از مناطق آموزشی در حال اجراست که در آن از معلم خواسته می‌شود دانش‌آموز خود را در یک سال تحصیلی در هشت حوزه استعدادی کلامی، ریاضی، هنری، فضایی، حرکتی – ورزشی، اجتماعی، فرهنگ دینی و علوم تجربی مورد شناخت و ارزیابی قرار دهد. چنین طرحی با سبک وسیاقی عملی و علمی‌تر در کشورهای توسعه یافته و بالاخص دارای ویژگی‌های نوین آموزشی، برای ورود دانش‌آموزان به مقاطع تحصیلی بالاتر و انتخاب رشته و شغل وجود دارد و نتایج پژوهش‌ها نشان داده که در این حوزه بسیار موفق و کارا عمل شده است. طرح شهاب شکلی از همان بسته‌های آموزشی – هدایتی نوین است، البته با تفاوت‌های بیشتری… از جمله آنکه معلم در کلاس ۴۰ نفری به تدریس مشغول نیست و حجم کتب درسی و محتوای بی‌حساب وکتاب در کلاس درس وقت و زمان را هدر نمی‌دهد. در کنار اینکه طرح شهاب هنوز باید قلم‌زنی‌ها و خرد‌های آموزشی بسیار دیگری بر آن اضافه شود، حذف آزمون‌ها به کام و دل مدارس غیردولتی خواهد بود و آن مدارس همچنان با برگزاری آزمون‌های ورودی خود به رقابت در کیفیت آموزشی خواهند پرداخت و مدارس دولتی مهجور‌تر و کم رنگ‌تر خواهند شد، چون باور اولیای دانش‌آموزان بر این شکل گرفته که برای موفقیت و ارتقای تحصیلی فرزندانشان به مدارسی مراجعه کنند که با کمیت کمتر در تعداد دانش‌آموزان کیفیت بیشتر را در آموزش پی می‌گیرند.
این یادداشت قصد ندارد در جهت واگرایی تصمیم اخیر وزیر آموزش و پرورش قدم بردارد. تصمیمی و نظری منطقی اتخاذ شده و برای بلوغ آن باید صاحبنظران آموزشی حمایت‌های فکری و اجرایی کنند، هدف در این مجال آن است که خواسته شود در این راستا اقدامات خوبی هم صورت بگیرد تا به دوران پسا حذفی که رسیدیم بدون چاره از ادامه نباشیم. تصور اینکه با ورود کودک ونوجوان جویای علم و مهارت به دوران تحصیل در مدرسه از وی فردی آماده برای حضور در انواع آزمون‌های ورودی و کنکور می‌سازیم، بسیار تأسف‌آور است، چه برسد به اینکه عملاً در این فضا سیر می‌کنیم و سیاستگذاران و تصمیم‌گیران برنامه‌های آموزشی و دانشی آموزش و پرورش و همچنین آموزش عالی کشور هم به روی مبارک نمی‌آورند که چه ضربه‌هایی به استعدادها زده می‌شود. به‌دلیل بررسی نتایج عملکردی مدارس و معلمان با میزان قبولی در مدارس خاص و رشته‌های خاص دانشگاهی، از همان اوایل دوران تحصیل، به جد و مصرانه به‌دنبال عملی کردن برنامه‌های آمادگی برای تست‌زنی و آزمون هستیم و تا جایی که در توان داریم برای دستیابی به این میزان قبولی و البته با همراهی خانواده‌هایی که این مدارس را موفق‌تر می‌دانند، دانش‌آموز را از شادی‌ها و هیجانات مقتضی سن و سالش دور می‌کنیم.  دانش‌آموزی که باید در کنار وسعت‌بخشی به گستره علمش، در مدرسه مهارت‌های زندگی را فرابگیرد، در میدان رقابتی شدیدی با دوستان و همسالان خود قرار می‌گیرد و به جای لذت بردن از نشاط آموزش‌های مدرسه‌ای‌اش به استرس‌های آزمون‌ها و سرعت تست‌زنی می‌اندیشد.این چه نظام آموزشی است که سالیان سال با افتخار آن را طراحی کرده‌ایم و هرسال که می‌گذرد نسبت به سال گذشته ناامید‌کننده‌تر در خصوص آن برنامه‌ریزی و اقدام می‌شود. برای رسیدن به تعالی و برتری آموزشی باید در مسیری گام برداشته شود که دنیای نوجوانی و آینده را برای دانش‌آموزان امیدوارانه‌تر و درخشان‌تر ترسیم کند و به جای یاددهی راه و روش تست زدن و رقابت در آزمون‌ها، به آنان علم و عمل و اخلاقیات و مهارت‌ها تعلیم داده شود، گفتنی است نویسنده این یادداشت در دوران تحصیل برای ورود به تمامی مقاطع تحصیلی خود، آزمون‌های رنگارنگی را پشت سر گذاشته و با تجربه در این خصوص ادعا می‌کند، که هیچ کدام از آن آزمون‌ها (آزمون مدارس نمونه مردمی، مدارس تیزهوشان و…) دلیلی برای ساخت دانش و فراگیری مهارت‌ها نبوده است.

 

روزنامه ایران

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

منتظر شنبه , ۵ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۵:۱۱

باسلام
آزمون ورودی از طریق تست زدن فقط جهت سنجش هوش و استعداد تحصیلی چند گانه است. وزیر محترم با تصمیمی که اتخاذ کرده اند ، تست زدن را از دست دانش آموز گرفته و به معلم می سپارد که گزینه های پیش بینی شده ی طرح شهاب را درست انتخاب کند.
در این باب چند مسئله باید بیان شود:
(۱) اگر تست زدن ماهیتا غلط است، چرا برای طرح شهاب که سرتاسر تست است غلط نیست؟
(۲) آیا مدت زمان شناسایی و کشف استعدادهای چند گانه برای کلاس های ۴۰ نفره کم نیست؟
(۳) آیا همه ی معلمان مقطع ابتدایی دوره ی آموزشی مربوط به طرح شهاب را دیده اند؟ و آیا همه ی معلمان به روش های سنجش هوش و استعداد تحصیلی و نیز کشف استعداد ها مجهزند؟
(۴) آیا فرم های ارائه شده می توانند سندیت داشته و قابل اعتماد باشند؟
(۵) آیا فرم های ارائه شده در مدارس غیر انتفاعی و غیر دولتی به درستی پر خواهند شد؟
(۶) آیا داشتن نسبت فامیلی و آشنا بودن و همسایه بودن و فرزند فلان مقام لشکری و دولتی بودن ، نتایج طرح شهاب را تغییر نخواهد داد؟
(۷) آیا مسائلی مانند وجدان، ترحم، افتخار کردن به دانش آموزانی که ماهیتا تیزهوش نیستند و در طرح شهاب تیزهوش معرفی خواهند شد، قضاوت ها و نتایج این طرح را زیر سؤال نخواهد برد؟
(۸) آیا دانش آموز تیز هوش، همیشه و در همه ی درس هایش موفق دیده شده و موفق شناخته می شود؟
(۹) فرض بر این باشد که همه ی دانش آموزان با طرح شهاب ، مستعد و تیزهوش معرفی شوند( و برعکس)، این نتیجه چه سودی دارد که مدارس سمپاد دیگر وجود نخواهند داشت؟
(۱۰) آیا کتب درسی فعلی اجازه ی بررسی و ثبت دقیق طرح شهاب را به معلمان می دهد؟
(۱۱) آیا حذف یکباره ی آزمون ورودی تیزهوشان کار درستی بود؟
(۱۲) آیا فکر نمی کنید که قریب به سیصد هزار معلم (مانند حقیر) با علوم فراگرفته در دهه ی شصت، روش های سنجش هوش و استعداد تحصیلی را فراموش کرده ایم ، ( البته من در عهد بوق با این ها آشنا شده بودم و مربوط به دوران پارینه سنگی هستم) ما چگونه می توانیم طرح شهاب را بدون بازآموزی های ضروری با دقت اجرا کنیم؟
* جهت یادآوری و ممانعت از پیش داوری عرض می کنم که اینجانب هیچ ارتباطی با دانش آموزان مدارس سمپاد ندارم و نخواهم داشت . صادقانه می گویم اگر حذف مدارس سمپاد به نفع عموم مردم و اکثریت دانش آموزان باشد، به ضرر اقلیت دو درصدی تیز هوشان کشور است( البته مدارس سمپاد مخصوص این دو درصد است و نه کس دیگر). نباید هیچ کسی جز افراد تیز هوش اجازه ی دخالت در کار این مدارس را داشته باشد ، چه معاون، چه وزیر و … و هرکس بخواهد دخالتی داشته باشد ، ابتدا باید از لحاظ بهره ی هوشی مورد ارزیابی و سنجش قرار گیرد.
شنیده شدن حرف افرادی چون حقیر فقط به نفع کودکان تیز هوش است و هیچ بهره ی دنیوی برای ما وجود ندارد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب