کد خبر : 24864
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۶ - ۲:۴۵
571 بازدید بازدید

کاوش در مدرسه های فنلاندی

کاوش در مدرسه های فنلاندی

گفت و گوی خبرگزاری SBS استرالیا با پاسی سالبرگ، ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸

کاوش در مدرسه های فنلاندی

گفت و گوی خبرگزاری SBS استرالیا با پاسی سالبرگ، ۳۱ ژانویه ۲۰۱۸

برگردان : مهدی بهلولی

پرسش : نکته های کلیدی نظام آموزشی فنلاندی که جهان، و به ویژه استرالیا، می تواند بیاموزد چه هستند؟

پاسخ : فنلاند تبدیل به یکی از نظام های آموزش مدرسه ای جهان شده که بیشترین بررسی درباره آن انجام گرفته است. اما در سراسر جهان،افسانه های زیادی هم پیرامون آن پدید آمده است. یک اشتباه کمابیش فراگیر، این پندار است که نظام آموزش فنلاند می تواند به دیگر کشورها صادر شود یا این که کپی کردن عناصر آن،باعث بهبود عملکرد آموزشی در هر جای دیگر خواهد شد. من از سر پژوهش و تجربه ی شخصی ام به این نتیجه رسیده ام که چیزهای زیادی برای آموختن از داستان فنلاند وجود دارد. درس های اصلی که استرالیا و کشورهای دیگر می توانند به آن توجه بیشتری کنند عبارتند از :

۱٫  ارزش بسیار بخشیدن به پیشه آموزش و اعتماد بالا به آن
آموزشگری،همانند کار پزشکان و حقوق دانان،یک پیشه ی دانشی پژوهش – بنیاد است. ورود به دوره های آموزگارپروری ابتدایی، به سختی نظارت می شود، میزان تحصیلات دانشگاهی بایسته با میزان تحصیلات آموزش عالی پیشرفته برابری می کند، و کار بالینی و تجربی،به طور پیوسته با نظریه و دانش  ِ آموزش در پیوند است. از این رو، آموزگاران از خود رهبری حرفه ای بیشتری برخوردارند و مدرسه ها می توانند در کار اصلی شان- یاددهی و یادگیری- مورد اعتماد واقع شوند.

۲٫    حمایت آموزشی ویژه در سال های نخست زندگی
همه کودکان از آغاز آموزش مدرسه ای،به حمایت شخصی شده و کمک بر اساس نیارهای شان دسترسی دارند. برنامه درسی و ارزشیابی از یادگیری، شخصی شده است تا نیازها و علاقه های هر کودک، برآورده شود. سنج آموزش ویژه توسط سنج رشد تعریف می شود نه سنج پزشکی. هر کودکی برخی نیازهای ویژه دارد، بنابراین آموزش ویژه برای همه هست.

۳٫  عدالت، سرآمدی پدید می آورد
سیاست آموزشی بر بنیاد این ایده ساخته شده است که تفاوت در عملکرد دانش آموزان در مدرسه،پیامد میزان تحصیلات،شغل، یا موقعیت قدرت و ثروت پدر- مادر یا سرپرست بچه نباشد. این یعنی این که برنامه درسی که مدرسه ها طراحی و سپس اجرا می کنند جنبه های عملیاتی روشنی دارد که درافتادن با نابرابری که بچه ها هر روز با خود به مدرسه می آورند را هدف می گیرد. غذای مدرسه ای سالم، سلامت بانی و بهزیستی،آموزش ویژه و شخصی شده، نگاه کلی به کودک، و دسترسی به بازی و کنش های فیزیکی،برخی از جنبه های مهم کار هر مدرسه می باشند.

پرسش : در آزمون پیزا ۲۰۱۵ نتیجه های فنلاند، تا اندازه ای سر خورد و پایین آمد. چرا؟

پاسخ : حقیقت این است که نوجوانان در فنلاند (درست همچون در بیشتر کشورهای غربی) در سواد خواندن، ریاضیات و علوم در مدرسه،در سنجش با ده سال پیش،بدتر عمل می کنند. درباره پسران فنلاندی، پیش از هر چیز، مساله به این برمی گردد که کمتر می خوانند، بدتر غذا می خورند،کمتر می خوابند، و زمان خیلی بیشتری را (به تنهایی) صرف گذران با صفحه های دیجیتالی می کنند. در نتیجه، دختران فنلاندی،در زمینه های اندازه گیری شده در پیزا،از پسران فنلاندی بهتر هستند. هنگامی که سر خوردن از نقطه نسبتا بالا در ۲۰۰۹ آغاز شد چشمگیرتر هم به شد؛ نسبت به این که اگر در جایی پایین تر آغاز می شد. به سخن دیگر،نتیجه های فنلاند پایین آمده اند به خاطر این که پسران بر چیز دیگری بجز مدرسه زمان می گذارند و دلبستگی دیگری به جز مدرسه دارند.

دلیل دیگر چه بسا این باشد که بیشتر ۳۴ عضو دیگر سازمان همکاری اقتصادی و توسعه (OECD) همچون استرالیا،سیاست های آموزشی و بهسازی های مدرسه ای طراحی شده شان را با نیت رتبه های بالاتر در پیزا هماهنگ و سازگار کرده اند. فنلاند، مخالف این عمل کرده است. اولویت ها در مدرسه های فنلاند،بیش از پیش،بر عدالت، بهزیستی[رفاه]،رشد کلی کودک،هنرها،موسیقی و بازی متمرکز شده است. هنگامی که کشورهای خیلی زیاد دیگری به عمد به طرف تلاش برای بهبود نمره های پیزا رفته اند و فنلاند از آن دورتر شده است پرپیداست که نتیجه ها آن، چیزی که پیش از این بود نخواهد بود.

افزون بر همه اینها،آب رفتن معنادار بودجه های آموزشی، بسیاری از منطقه های آموزشی و مدرسه ها را – با رها کردن بیشتر دانش آموزان بدون کمک شخصی شده در کلاس های درس- به قطع کارهای حمایتی برای بچه ها سوق داده است. نکته پایانی و درخور درنگ این که بررسی رتبه های بالا و پایین در رتبه بندی های جهانی،کار پیچیده و پرخطری است. به نظر می رسد که اثر تغییر از آزمون های چهارگزینه ای کاغذ و مدادی به آزمون های چهار گزینه ای دیجیتالی،تا اندازه ای باشد که سنجش های میان آزمون پیزای ۲۰۱۵ و آزمون های پیزای پیشین را نامطمئن سازد.

https://pasisahlberg.com/twin-q-interview-with-sbs-news/

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب