کد خبر : 24655
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۲۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۶:۰۱
230 بازدید بازدید

قصه به جای مشق

قصه به جای مشق

معاون آموزش ابتدایی آموزش و پرورش: استان‌ها حق تولید پیک نوروزی را ندارند

«در نوروز ٩٢ مشق سنگین و پیک نوروزی نداریم و این برنامه‌ای است که بنده اعلام کردم؛ حال اگر بعضی‌ها کاتولیک‌تر از پاپ شوند و بخواهند بگویند خیلی درس آموزش دادیم و موفق هستیم، به حساب وزیر نیست.» پیش از فرا رسیدن آخرین نوروز دولت دهم، حمیدرضا حاجی‌بابایی، وزیر وقت آموزش و پرورش اعلام کرد که پیک نوروزی دیگر باری بر دوش تعطیلات بهاری دانش‌آموزان نخواهد بود، تصمیمی که سه سال قبل‌تر هم گرفته شده بود اما در عمل به اجرا درنیامد. از همان زمان تا امروز که دولت‌ها و وزرای آموزش و پرورش و معاونان ابتدایی مختلفی آمده‌اند و رفته‌اند آن پیک شادی قدیمی هر سال قرار بود که حذف شود، کم شود، غیراجباری شود و باز به هر نوعی خودش را در برنامه تعطیلات نوروز دانش‌آموزان جا کرده است. حالا پیش از فرا رسیدن اولین نوروز دولت دوازدهم، معاون ابتدایی آموزش و پرورش اعلام کرد که قرار است کتاب داستان و قصه‌گویی جایگزین پیک نوروزی ‌شود.

«امسال دستورالعملی تدوین شده است که پیک نوروزی حذف خواهد شد و به جای آن طرحی اجرا می‌شود که طی آن دانش‌آموزان را با داستان‌خوانی، داستان‌گویی و داستان‌نویسی آشتی بدهیم و محیطی شاد را برای کودکان ایجاد کنیم. بر اساس مصوبه‌ای که از قبل اعلام شده استان‌ها حق تولید پیک نوروزی را ندارند.» رضوان حکیم‌زاده، معاون آموزش ابتدایی در نشست خبری روز گذشته خود گفت که امسال دانش‌آموزان می‌توانند کتاب بخوانند و آن را خلاصه نویسی کنند یا اینکه روایتگر یک داستان یا خاطره باشند که آن را با صدای خود ضبط کرده باشند یا در حین روایت داستان یا خاطره از خود فیلم بگیرند. به گفته او حتی دانش‌آموزان تشویق می‌شوند که به جای هر یک از این گزینه‌ها خودشان دست به کار شوند و داستان بنویسند: «ما قرار است امسال هفت و نیم میلیون داستان‌گو و داستان‌نویس داشته باشیم که در آن خلاقیت، مهارت‌های دیداری و شنیداری و خواندن در دانش‌آموزان تقویت می‌شود.»

حکیم‌زاده در جمع خبرنگاران گفت: «ما اینجا هستیم تا به ‏قول زنده‌یاد قیصر امین‌پور، شاعر خوب کشورمان بال‌های کودکان را باز کنیم.‏» او در مورد نیاز دانش‌آموزانی که درگیر بازی‌های کامپیوتری و تلفن‌های همراه آنها را از دنیای کتاب خواندن فاصله انداخته صحبت کرد و اینکه در صورت برگزیدن خلاصه‌نویسی یک کتاب از دانش‌آموزان خواسته شود نام داستان، نویسنده و انتشارات را هم ذکر کنند تا هم مقدمات آشنایی با پژوهش را طی کنند و هم با مستندنویسی و امانتداری آشنا شوند. او همچنین اعلام کرد که در مرحله اول دانش‌آموزان با توجه به اینکه برای همه گروه‌های سنی کتاب‌های متعددی به چاپ رسیده است، در انتخاب کتاب آزاد هستند و البته قرار است که فهرست‌های پیشنهادی هم به آنها ارایه شود: «با توجه به اینکه خانواده‌ها و مدارس نیز شریک اساسی طرح هستند می‌توانند در این زمینه کمک کنند. در دستورالعملی که بزودی ارسال می‌شود توصیه‌هایی برای معلمان برای انتخاب کتاب مناسب با رده سنی آمده است. ویژگی‌های کتاب مناسب را به استان‌ها ابلاغ خواهیم کرد تا از معرفی کتب نامناسب خودداری شود. امیدواریم معلمان و خانواده‌ها یا توجه به ویژگی‌های کتب مناسب، محتوای خوبی در اختیار کودکان قرار دهند.»

حکیم‌زاده در میان حرف‌هایی که در مورد حذف پیک نوروزی می‌زد، اشاره‌ای کوتاه و گذرا هم داشت به مساله «سودجویی‌های اقتصادی»: «متاسفانه پیک‌های نوروزی، تکراری و کلیشه‌ای شده بودند و خلاقیت در تکالیف نوروزی مورد توجه نبود. ما در مواردی گزارشات نگران‌کننده از برخی سودجویی‌های اقتصادی داشتیم و فعالیت مناسبی نبود.»

یک پیک و چند هوا

عیدی امسال ما به دانش‌آموزان حذف پیک نوروزی و تکالیف درسی دانش‌آموزان است، چرا که معتقدیم خانواده نقش بسیار مهمی در تربیت فرزندان دارد، لذا امسال دانش‌آموزان در کنار خانواده از تعطیلات نوروزی نهایت استفاده را ببرند و خوش بگذرانند. حمیدرضا حاجی‌بابایی، اسفند ١٣٩١

پیک نوروزی دانش‌آموزان اجباری نیست اما باید به این موضوع توجه داشت که عدم ارایه پیک نوروزی در تعطیلات دو هفته‌ای نوروز بدین معناست که در حالت انسجام یادگیری و آموزش به مدت دو هفته به دانش‌آموزان بگوییم که یادگیری تعطیل است. محمد دیمه‌ور (معاون وقت آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش)، اسفند ٩٢

برای جلوگیری از ایجاد وقفه در جریان یاددهی و یادگیری دانش‌آموزان طی تعطیلات نوروز، فعالیت‌های یادگیری برای آنها طراحی شده است که محتوای آن توسط استان‌ها تولید می‌شود. ‌به استان‌ها اعلام شده است تا فعالیت‌های یادگیری دانش‌آموزان به صورت عملکردی و در طول برنامه‌های درسی ترجیحا به صورت تلفیقی و مرتبط با زندگی دانش‌آموزان تهیه شود. صادق صادق‌پور (مدیرکل دفتر آموزش دبستانی)، بهمن ٩٣

دیگر چیزی به عنوان پیک نوروزی نداریم، یعنی یک تکلیف سراسری بدون توجه به نیازها، استعدادها و علاقه‌ها را تایید نمی‌کنیم چرا که یک فعالیت غیر‌ضروری و کم‌اثر بود که سال گذشته آن را متوقف و ممنوع کردیم. امسال نیز ممنوعیت پیک‌نوروزی را اعلام کردیم، اینکه فعالیت نوروزی به دانش‌آموزان داده می‌شود، قطعی است اما طراحی و محتوای آن بر‌عهده معلمان است. اسفندیار چهاربند (مدیرکل وقت آموزش و پرورش شهر تهران)، اسفند ٩۴

در سال‌های گذشته، از نیمه بهمن به بعد بحث پیک نوروزی هر‌از‌گاهی در میان مسوولان آموزش و پرورش و رسانه‌ها گرم می‌شود. در سیستم آموزشی که سال‌ها است صحبت از حذف کنکور می‌کند حتی حذف همین تکلیف نوروزی هم تا‌کنون به سرانجام مشخصی نرسیده. یک سال حذف، سال بعد بازگشت و سال‌های بعد تغییر مباحث و شکل تکالیف پیک نوروزی نشان می‌دهد که تغییرات در سیستم آموزشی آموزش‌و‌پرورش کار چندان ساده‌ای نیست. حکیم‌زاده در مورد این موضوع نیز گفت: «در سال ۹۲-۹۳ هم ‏دستورالعملی جدید در زمینه یادگیری در محیطی شاد و ترویج کتابخوانی مورد تایید قرار گرفت. بر همین اساس برنامه ‏توانمندسازی معلمان ابتدایی را در برنامه داشتیم و این تصمیم تغییر پیک نوروزی به داستان نویسی و داستان گویی، یک‌شبه ‏گرفته نشده است. در دستورالعمل قبلی که انتخاب فعالیت مناسب برای دانش‌آموزان در عید نوروز بر عهده معلمان بود ‏و آنها فرصت کافی برای انتخاب فعالیت مناسب نداشتند و در نهایت باز هم رونویسی و تکلیف را جایگزین می‌کردند. ما با این شکل جدید از فعالیت دانش‌آموزان در امر یادگیری در فرصت نوروزی می‌خواهیم برای تخیل دانش‌آموزان بستری ‏فراهم کنیم. ضمن اینکه قالب قصه‌گویی در سراسر قرآن کریم نیز مرتب تاکید شده است و برای بیان حقایق هستی از آن استفاده ‏شده است.‏» و البته با گذر از نوروز ٩٧ می‌توان قضاوت کرد که این‌بار صحبت از حذف پیک نوروزی و برنامه‌های آموزش و پرورش برای تشویق دانش‌آموزان به خواندن و نوشتن و روایت قصه‌ها تا چه اندازه رنگ واقعیت به خود می‌گیرد.

وزیر در توییتر

از هفته پیش تاکنون وزیر آموزش و پرورش حضور فعال‌تری در توییتر داشت تا در خصوص برنامه‌های جدید آموزش و پرورش صحبت کند. در یکی از همین توییت‌ها بود که خبر داد به عنوان گام نخست برداشتن بار استرس از روی شانه‌های دانش‌آموزان آزمون‌های ورودی مدارس تیزهوشان، نمونه دولتی و مدارس خاص از دوره ابتدایی حذف می‌شوند. روز گذشته هم توییت دیگری به لزوم حفظ نشاط و شادی دانش‌آموزان اختصاص داد. محمد بطحایی در صفحه توییتر خود نوشت: «از‌ همه همکارانم، از همه خانواده‌ها و از تمامی‌ صاحب‌نظران درخواست می‌کنم؛ برای حذف موانع ایجاد نشاط در مدرسه تلاش کنند. آزمون‌های مکرر و بی‌ثمر، جزوه‌های فراوان کمک‌آموزشی و کلاس‌های متعدد فوق‌برنامه درسی، کودکان‌مان را خسته و افسرده کرده است.»

او البته در فضای مجازی اشاره‌ای به ماجرای حذف پیک نوروزی نکرد. در همین حال کاربران توییتر نسبت به آنچه حذف پیک نوروزی خوانده می‌شود و سخنان رضوان حکیم‌زاده معاون وزیر واکنش نشان دادند. برای مثال آزاده در توییتر نوشت: «بالاخره پیک شادی از تکلیف نوروزی مدارس حذف شد. قراره بچه‌ها به جاش داستان بنویسن یا کتاب داستانی و خلاصه کنن… کاش بدون رانت بازی پیش بره و صنعت نشر کودک و نوجوان جهش کنه… ۷ میلیون مخاطب کم نیست.» و کاربر دیگری به طنز اشاره‌ای کرد به نفوذ موسسه‌های غیرانتفاعی در دبستان‌ها: ‌«داستان‌های خود را به کانون فرهنگی… بسپارید و از تعطیلات نوروزی لذت ببریم. موسسه… شما را از هزارتوی داستان نجات خواهد داد.»

 

 

روزنامه اعتماد

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب