کد خبر : 24607
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۴ بهمن ۱۳۹۶ - ۵:۱۱
395 بازدید بازدید

۷.۵ میلیون دانش آموز، ۷.۵ میلیون داستان

۷.۵ میلیون دانش آموز، ۷.۵ میلیون داستان

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش از حذف پیک نوروزی خبر داد که امسال داستان نویسی جایگزین آن خواهد شد.

رضوان حکیم زاده در نشست خبری امروز که در قالب پیک نوروزی برگزار شد ضمن تشکر از وزیر آموزش و پرورش برای بازگرداندن فرصت کودکی به کودکان با تصمیم اخیر خود اظهار کرد: داستان خوانی، داستان گویی و داستان نویسی جایگزین پیک های نوروزی می شود.

وی ادامه داد: ۷.۵ دانش آموز دوره ابتدایی ۷.۵ میلیون داستان و کتاب به عنوان هدف در معاونت ابتدایی مورد توجه است.

حکیم زاده بیان کرد: با توجه به شرایط خاص کودکان و بحث تعطیلات نوروزی، دانش آموزان با فعالیت های یادگیری فاصله می گیرند و این موضوع برای تقویت مهارت های آنها در طول سال تحصیلی کمتر مورد توجه قرار می گیرد.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: در طول سال های گذشته پیک نوروزی و شادی برای کودکان دورشدن از مدرسه را در پی داشت و تولید پیک نوروزی از شکل متمرکز و کشوری به شکل استانی، منطقه ای و مدرسه ای کار شد اما چالش هایی تولید و انجام این پیک ها داشت.

وی اضافه کرد: طبق بررسی های صورت گرفته پیک های نوروزی در تعمیق و تثبیت اطلاعات دانش آموزان نقشی نداشتند و باعث می شدند خانواده ها درگیر چگونگی انجام آن باشند.

حکیم زاده بیان کرد: با توجه به این موضوع در سال ۹۲ و ۹۳ طبق دستورالعمل جدید زمینه ها و فرصت های یادگیری در محیط طبیعی شاد و بانشاط مورد تاکید قرار گرفت و استان ها برنامه هایی برای توانمندسازی معلمان داشتند تا فعالیت های یادگیری را طراحی کنند و از تولید متمرکز پیک نوروزی و ارسال آن ها به مدارس خودداری کنند.

وی تصریح کرد: این موضوع چالش ایجاد می کرد و همه معلمان در مناطق کمتر برخوردار امکان نداشتند از پیک نوروزی استفاده نکنند. بنابراین باید فعالیت هایی را جایگزین می کردند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش عنوان کرد: امسال تصمیم داریم که با توجه به اهمیت اساسی فعالیت داستانی در پرورش قدرت تخیل و آموزش ارزش ها، بستر مناسبی برای آشتی دادن کودکان به داستان خوانی، داستان گویی و داستان نویسی در قالب فعالیت نوروزی ایجاد کنیم.

حکیم زاده اظهار کرد: یکی از قالب های اصلی که خدا در قرآن از قصه برای بیان حقایق هستی و ارزش ها استفاده کرده است نقل بهترین قصه برای پیامبر است.

معاون آموزش ابتدایی وزارت اموزش و پرورش افزود: کودکان امروز به واسطه درگیری بیش از حد به فعالیت های الکترونیکی فرصت زیادی برای داستان ندارند که این موضوع یک چالش اساسی است.

وی عنوان کرد: هدف ما از انتخاب این فعالیت عمده این است که داستان را جایگزین پیک کنیم. این موضوع در جهت متناسب کردن فعالیت های عید با اقتضائات عید است. هدف این موضوع توسعه و ترویج داستان و تقویت مهارت خوانداری، شنیداری، گفتاری دانش آموزان است.

حکیم زاده عنوان کرد: پرورش خلاقیت و قوه تخیل و ابتکار دانش آموزان، محور قرار گرفتن و به رسمیت شناختن حق هدایت و راهبری از جمله اهداف این فعالیت خواهد بود.

وی به ویژگی های این فعالیت یادگیری که در جهت هدفمند تقویت کردن فعالیت های دوره ابتدایی است گفت: این فعالیت متناسب با رشد جوانب عقلانی، عاطفی و اجتماعی است و استقلال و ابتکار عمل دانش آموز را محور قرار می دهد و در عین حال به آداب و رسوب محلی نیز توجه می شود.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش افزود: این طرح متناسب با شرایط ایام تعطیل خواهد بود که باید معلمان به دانش آموزان کمک کنند تا در کنار استفاده از فرصت بازدید و تفریح، از تعطیلات نوروزی لذت ببرند.

حکیم زاده بیان کرد: قالب و چارچوب این فعالیت خواندن کتاب داستان و تهیه خلاصه کتاب است. در این صورت دانش آموزان روایت گر، داستان خوان و داستان نویس خواهیم داشت

وی همچنین اضافه کرد: دانش آموزان باید یاد بگیرند که نام کتاب خوانده شده، نام نویسنده و انتشارات کتاب را یادداشت کنند تا به مهارت مستند دانش آموزان کمک شود.

وی تاکید کرد: دانش آموزان می توانند گزارش دید و بازدید، سفر و گردش را در قالب روایت گونه بنویسند و خاطره و داستان خود را نقد همچنین صدای خود را ضبط کنند.

معاون آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش تصریح کرد: برای هدایت این موضوع نیازمند کمک معلمان ابتدایی و راهبری تربیتی مدیران مدارس هستیم.

خبر در حال تکمیل است

 

منبع: پانا

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب