کد خبر : 24288
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۵:۲۷
327 بازدید بازدید

فرهنگیان و یک انتخابات مهم

فرهنگیان و یک انتخابات مهم

هم‌اکنون فرهنگیان باید با بررسی پیشینه کاری نامزدهای این انتخابات، به کسانی رای دهند که شایستگی و توانمندی‌های حضور در این جایگاه را داشته باشند و اگر نهادی صنفی هم قصد معرفی فردی را دارد، بهتر است با توجه به تجربه‌های گذشته پا به این گستره بگذارد.

 

 

از هجدهم تا بیستم بهمن، قرار است نخستین مرحله انتخاباتی برگزار شود که در آن دو نماینده از میان آموزگاران به‌عنوان عضو هیات امنای صندوق ذخیره فرهنگیان برگزیده و به هفت عضو کنونی هیات امنا افزوده شوند. همچنین قرار است یک بازرس هم برگزیده شود. حضور و نظارت فرهنگیان بر صندوق، یکی از خواسته‌هایی است که سال‌هاست از زبان بدنه فرهنگیان و برخی نهادهای مدنی آنها شنیده شده است. بنابراین، مایه خوشحالی است که با این انتخابات، نخستین گام در دستیابی به این خواست برداشته می‌شود. اگر از روز نخست برپایی صندوق ذخیره فرهنگیان (سال ۷۴) نمایندگانی از خودِ آموزگاران در تصمیم‌سازی‌ها و تصمیم‌گیری‌های این نهاد بزرگ اقتصادی دخالت داشتند، به احتمال زیاد، هم‌اکنون شاهد اختلاس بزرگ چند هزار میلیاردی در آن نبودیم. سال‌ها پیش، هنگامی که از فرادستان آموزش‌وپرورش و صندوق ذخیره فرهنگیان درخواست می‌شد که از خود فرهنگیان بر این نهاد نظارت کنند گفته می‌شد که اساسنامه صندوق، اجازه این کار را نمی‌دهد و شگفت اینکه امروز و با همان اساسنامه، چنین کاری امکان‌پذیر شده است!
اما اگر از گذشته صندوق و گفتار و کردار فرادستان آن بگذریم هم‌اکنون وقت آن است که فرهنگیان با درنظر گرفتن شاخص‌هایی فراخور فردی که می‌تواند بر صندوق ذخیره فرهنگیان نظارت کند نمایندگان خود را برگزینند. صندوق ذخیره فرهنگیان، یک نهاد بزرگ اقتصادی است که جمع کل دارایی‌های آن در سال ۹۵ بیش از ۸۷۰۰ میلیارد تومان بوده است. از جمله وظایف و اختیارات هیات امنای صندوق: «تعیین و تصویب خط‌مشی فعالیت‌های موسسه و برنامه‌های میان‌مدت و بلندمدت، انتخاب و برکناری مدیر عامل، رییس و سایر اعضای هیات‌مدیره و حسابرس مستقل و بازرس موسسه، بررسی گزارش‌های مالی حسابرسی شده و بررسی و تصویب برنامه ‌و بودجه موسسه» است. اگر نمایندگان فرهنگیان، آشنایی و چیرگی بر موضوعات و مسائل مالی شرکت‌ها نداشته باشند و با چگونگی کار شرکت‌های بزرگ اقتصادی آشنا نباشند و آگاهی و تجربه بایسته را در این زمینه‌ها نداشته باشند به احتمال زیاد یا به تماشاگرانی صرف بدل می‌شوند یا بر تنش‌های مدیریتی آن خواهند افزود که در دو حالت، به بهبود وضعیت شرکت کمکی نخواهند کرد. این مهم به‌ویژه برای تشکل‌های صنفی از اهمیت بسیار برخوردار است که اگر قصد دارند در این انتخابات شرکت و نماینده معرفی کنند باید کسی باشد که مناسب این نمایندگی باشد وگرنه، بی‌گمان به زیان فرهنگیان و خود تشکل صنفی می‌انجامد. این نگارنده از نزدیک و در بعد کوچک‌تری با این موضوع درگیر بوده و هستم. کار اقتصادی، شرایط و ویژگی‌های خود را دارد و یک کنشگر صنفی به صرف حضور در کنش‌های صنفی، لزوما نمی‌تواند نماینده خوبی برای فرهنگیان در یک بنگاه اقتصادی باشد. در سال‌های گذشته، ورود برخی از کنشگران صنفی فرهنگیان به‌عنوان عضو هیات‌مدیره و بازرس و مدیرعامل شرکت اقتصادی، اگر نگوییم فاجعه، دست‌کم برخلاف انتظارها بوده است. هم‌اکنون فرهنگیان باید با بررسی پیشینه کاری نامزدهای این انتخابات، به کسانی رای دهند که شایستگی و توانمندی‌های حضور در این جایگاه را داشته باشند و اگر نهادی صنفی هم قصد معرفی فردی را دارد، بهتر است با توجه به تجربه‌های گذشته پا به این گستره بگذارد.

 

وقایع اتفاقیه

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب