کد خبر : 23762
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۵ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۴
326 بازدید بازدید

بودجه انقباضی تر آموزش عمومی درسال ۹۷

بودجه انقباضی تر  آموزش عمومی درسال ۹۷

درحالی که به ماه های پایانی سال ۹۶ نزدیک می شویم ،لایحه بودجه سال ۹۷ تقدیم مجلس شده ودرحال تصویب بوسیله نمایندگان است . لایحه تقدیمی  بودجه ۹۷ همچون پنج سال گذشته نیز نگاه مثبتی به اموزش و پرورش ندارد.حتی از جهاتی نسبت به سالهای گذشته ،بودجه آموزش و پروش ،انقباظی تر است. در این

درحالی که به ماه های پایانی سال ۹۶ نزدیک می شویم ،لایحه بودجه سال ۹۷ تقدیم مجلس شده ودرحال تصویب بوسیله نمایندگان است .
لایحه تقدیمی  بودجه ۹۷ همچون پنج سال گذشته نیز نگاه مثبتی به اموزش و پرورش ندارد.حتی از جهاتی نسبت به سالهای گذشته ،بودجه آموزش و پروش ،انقباظی تر است.
در این شرایط برخی از مهمترین معایب بودجه پیشنهادی برای آموزش عمومی در سال اینده را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:
۱- کاهش بودجه اموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور
در طی ده سال گذشته ،بودجه اموزش و پرورش تقریبا به طور میانگین ،ده درصد از بودجه عمومی کشور را به خود اختصاص می داد.همین امر همواره در طی این سالها  مورد اعتراض تشکل های صنفی معلمان و فعالان رسانه ای این حوزه بوده است.این آمار در کشورهای پیشرفته صنعتی حتی تا ۳۰ درصد و در کشورهای درحال توسعه بین ۱۵ تا ۲۰ درصد است.با این حال در بودجه پیشنهادی سال ۹۷ ،سهم آموزش و پرورش از بودجه عمومی کشور به زیر ۹ درصد رسیده است.این درحالی است که بودجه اموزش و پرورش درسال جاری با یک بدهی ۶ هزار میلیارد تومانی به معلمان ،به ماههای پایانی خود رسیده واحتمالا این بدهی به سال اینده سرریز می شود.
از طرف دیگر همچون پنج سال گذشته بیش از ۹۵ درصد این بودجه صرف پرداخت دستمزد کارکنان اموزش وپرورش خواهد شد.درنتیجه سهم بودجه ۹۷ برای بخش های آموزشی و عمرانی به کمتر از پنج درصد می رسد.
با این اوصاف ،پیش بینی کسری بودجه اموزش و پرورش برای سال اینده ،دور از انتظار نیست و باید همچنان شاهد کاهش سرانه مدارس و به تبع ان تداوم افت آموزشی در مدارس باشیم

۲-کاهش بودجه عمرانی و سازمان نوسازی مدارس
بنابر نظر نمایندگان مجلس  ،نزدیک به سی وپنج درصد مدارس کشور جز بافت فرسوده می باشد.با توجه به افزایش حوادث طبیعی همچون زلزله در کشور ،عملا این مدارس به مکانهایی پرخطر برای دانش آموزان تبدیل شده است.با این حال دولت در لایحه بودجه ۹۷ ،سهم سازمان نوسازی مدارس را کاهش داده است . کاهشی که بنابر نظر رییس سازمان نوسازی مدارس در حدود ۳۵ درصد است.این در حالی است که در برنامه ششم توسعه که بوسیله دولت روحانی تدوین شده است ،برای مقاوم سازی ونوسازی  مدارس ، اعتباری در حدود سه میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی پیش بینی شده است که دولت از پیش بینی سهم سالانه  ان در بودجه ۹۷ سرباز زده است .

۳-تعویق چندباره طرح رتبه بندی معلمان
مرحله اول طرح رتبه بندی معلمان ، به منظور کاهش اعتراضات فرهنگیان از سال ۹۴ اجرایی شد. این در حالی است که در برنامه ششم توسعه دولت مکلف به اجرای کامل این طرح شده است .با این حال با وجود وعده های گوناگون ،اجرای مرحله دوم این طرح همچنان بلاتکلیف بوده و در بودجه پیشنهادی دولت برای سال ۹۷ هم ،برای این طرح پیش بینی صورت نگرفته است .

۴- ادامه سیاست کالایی سازی آموزش
با توجه لایحه پیشنهادی  دولت برای بودجه سال اینده اموزش و پرورش ،قابل تصور است که ادامه سیاست کالایی سازی آموزش ،همچون پنج سال گذشته در دستور کار دولت دوازدهم است.چرا که برای همگان روشن است که این بودجه پیشنهادی کفاف مخارج و هزینه های جاری وعمرانی وزارت اموزش و پرورش نیست.
در همین راستاست که همچون سالهای گذشته ،واگذاری اماکن اموزشی به بخشهای خصوصی به منظور کسب درآمد و استفاده تجاری و همچنین سیاست خرید خدمت آموزشی در دستور کار فرادستان اموزشی کشور خواهد بود.
واگذاری مدارس دولتی  به افراد و موسسات خصوصی همچنان که امارهای این چند ساله نشان داده است ،موجبات افت گسترده کیفیت  اموزشی در کشور را فراهم می کند.
علاوه بر این تلاش آموزش و پرورش دراین سالها ،تامین بودجه مصرفی  مدارس دولتی،از طریق دریافت هزینه از خانواده دانش اموزش و پرورش بوده است.درواقع انچه که به عنوان مشارکت داوطلبانه مردمی از آن نام برده می شود ، دریافت اجباری پول برای آموزش عمومی است که صراحتا برخلاف اصل ۳۰ قانون اساسی است.

۵-تداوم شکاف دستمزدی
شکاف دستمزدی میان معلمان و سایر کارمندان دولت یکی از موارد مورد اعتراض فرهنگیان در همه سالهای اخیر بوده است.این شکاف از اوایل سالهای دهه هفتاد با اجرای سیاستهای تعدیل اقتصادی روبه افزایش گذاشت و در حال حاضر میانگین دستمزد دریافتی معلمان ، حدودا ۵۰ درصد میانگین دریافتی سایر کارکنان دولت است.
در بودجه سال ۹۷ نیز توجهی به این شکاف دستمزدی نشده است و میزان افزایش حقوق معلمان همچون سایر کارکنان دولت همان ده درصد می باشد.با توجه به افزایش مزایای جانبی که علاوه بر حقوق ،سایر کارکنان دولت همه ساله دریافت می کنند ،طبیعی است که همچنان شاهد افزایش این شکاف دستمزدی در سال جاری نیز باشیم.

 

ماهنامه  خط صلح

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب