کد خبر : 23271
تاریخ انتشار : دوشنبه ۲۵ دی ۱۳۹۶ - ۹:۴۵
446 بازدید بازدید

نفتکش سانچی و غصه ‌ملت

نفتکش سانچی و غصه ‌ملت

چرا یاد نمی‌گیریم کمی‌هم برای این مردم خرج کنیم از همان خزانه ای که حق شان هست؟ چرا یاد نمی‌گیریم قبل از آنکه داغ بر دل بنشیند، کمک حال معیشتی و روحی و روانی مردم باشیم؟ چرا ؟ چرا ؟ چرا ؟

دی ماه که پا به عرصه فصل زمستان و روزگار تقویم سال ۹۶ گذاشت‌، یاد و خاطره حادثه دلخراش آتش‌سوزی ساختمان پلاسکو و شهادت حق نشان آتش‌نشانانی که تا همیشه تاریخ نام و شهره ایثارشان در ذهن بشریت حک خواهد ماند، بر جانِ دل وذهن مردم‌، اندوهناک و خرامان می‌خزید که خبر آتش گرفتن و غرق شدن نفتکش سانچی و شهادت بی‌صدای دریانوردان، داغ تازه‌ای بر دل ملت  نهاد. بار دیگر ایران در اندوه و غم و سکوت مرگباری فرو رفت. هر دو ماجرا در کش و قوس شعله ور شدن آتش بود و امکاناتی که نداشتیم و باید می‌بود و درایت و مدیریت بحرانی که نداشتیم و باید می‌بود.آن قدر این غصه و غم بر دل سنگینی می‌کند که نای اعتراض آن را بر متولیان نداریم،  هرچند که قدردان حضور آن دلاور مردانی هستیم که در معرکه آتش و دود از جان برای نجات جان دریانوردان گذاشتند اما روی سخن با سکوت و تنگنای کلام مسئولین امر در این فاجعه هست که معلوم نیست کی تصمیم می‌گیرند به داد بی داد عدم امکانات و تجهیزات برسند‌. باورکنید در این چهل سالی که از انقلاب ایران می‌گذرد در برخی حوزه ها نه تنها کم گذاشتیم بلکه اصلا کاری انجام نشده است.آن از وضعیت نظام آموزشی و حقوق شهروندی و این هم از تجهیزات شرایط بحران. درست است که برای هر کشوری امکان وجود چنین شرایطی با چنین ابعاد دردناک انسانی وجود دارد و هر شغلی  خطرات جانی و مالی خود را دارد، اما مهم این جاست که برای کدام کشورها  وبا کدام ادعاها؟ مدام دم از پیشرفت نظامی‌و علمی‌و…زده می‌شود پس چرا این پیشرفت ها به درد دل مردم نمی‌رسد؟ اگر کاری انجام شده، پس چرا ملت آن را نمی‌تواند درک ‌کند و اگر انجام نشده به جای این همه فریاد زدن از تریبون های رسمی‌و غیر رسمی‌کمی‌عقب تر بنشینید و تصمیم حرکت صحیح بگیرید.دیر شده است،  برای خیلی از اقدامات عملی و برنامه ای دیر شده است، کارد به استخوان درد مردم رسیده است، هر روز غمی‌بر غصه های دیروزشان افزوده می‌شود. یک روز غم نان دارند و یک روز غم شهادت هموطن. برای این ملت فهیم و درد آشنا فرقی نمی‌کند غم مرگ هموطن در اعتراضات خیابانی باشد یا در….
معرکه ای شغلی….پس کی چرخه این نظام برای کاستن درد از دل مردم خواهد چرخید؟ از غصه مردم سخن گفتن سیاه‌نمایی نیست، بپذیرید که اندوه و درد دارند و درمان می‌طلبند.
چرا یاد نمی‌گیریم کمی‌هم برای این مردم خرج کنیم از همان خزانه ای که حق شان هست؟ چرا یاد نمی‌گیریم قبل از آنکه داغ بر دل بنشیند، کمک حال معیشتی و روحی و روانی مردم باشیم؟ چرا ؟ چرا ؟ چرا ؟ این ها را که یاد ندارند هیچ،  متاسفانه به خود اجازه می‌دهند به جای حمایت و همراهی و کلام حق از تریبون ملی و مذهبی همچون نماز جمعه،  سخنانی بیرون بتراود که شان ملت نیست. چند بار دیگر باید از این دست اتفاقات ناخوشایند بیفتد تا برای برنامه ریزان حکومتی و دولتی جا بیفتد کمی‌سریع تر برای رفع مشکلات و تامین تجهیزات و امکانات به روز شده گام بردارند. داشتن شاخص های رفاهی و امنیتی وسلامتی و…از نکات برجسته زندگی در دنیای امروز است و حق این ملت. یک سال از حادثه پلاسکو می‌گذرد. آنان که آن روزها قول و قرار تجهیز می‌دادند به کجای کار رسیده اند؟اصلا قدم از قدم برداشته اند؟ درست است که در حادثه نفتکش سانچی تلاش زیادی شد و کمک های بین المللی هم طلب شد و اما کاستی وجود داشت و کندی. اخبار پیگیری و رسیدگی ها حاکی از آن است که برای نجات سرنشینان سانچی کمی دیر دستور اقدام داده شد و کمیته مدیریت  بحران دیر تشکیل شد،آن قدر که دیگر کار از دست کسی بر نیامد  و شعله های آتش همزمان هم جان دریانوردان و هم قلب ملت را  در برگرفت.
حال از منظری فراختر، ای کاش کمی‌از آن هزاران میلیارد اختلاس هایی که ناخرسندانه دیگر وقوعش عادی شده است و به جیب زده می‌شود، برای رفاه این مردم هزینه می‌شد. مدیریت بحران  با استانداردهای جهانی در ایران خواسته زیادی نیست که مردم می‌خواهند و حق ملت هست‌… حق…
چقدر ایران این چند وقت  چهر ه درهمی‌داشت و چقدرغمگین نفس کشید.
امید است آرامش و غفران الهی نصیب شهدای دریانورد و همراهان نفتکش سانچی باشد و صبر، قرین بازماندگانشان شود.

 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب