کد خبر : 22360
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۸:۱۳
462 بازدید بازدید

محتوای کتاب‌های درسی، تربیت برای فردا یا تربیت برای دیروز

محتوای کتاب‌های درسی، تربیت برای فردا یا تربیت برای دیروز

هر سیستمی با گذشت زمان نیاز به آپدیت شدن و به روز رسانی دارد. نمی‌توان برنامه‌ای را در یک زمان خاص طراحی کرد، و در ادوار مختلف صرفاً از همان برنامه بدون هیچ تغییری استفاده نمود. بلکه باید همواره موارد جدید، و متناسب با نیاز روز جامعه را به برنامه وارد کرده و در آن

هر سیستمی با گذشت زمان نیاز به آپدیت شدن و به روز رسانی دارد. نمی‌توان برنامه‌ای را در یک زمان خاص طراحی کرد، و در ادوار مختلف صرفاً از همان برنامه بدون هیچ تغییری استفاده نمود. بلکه باید همواره موارد جدید، و متناسب با نیاز روز جامعه را به برنامه وارد کرده و در آن تغییراتی به جهت افزایش بهره‌وری و بازدهی هرچه بیشتر ایجاد کرد.
شوربختانه سیستم آموزشی ایران متعلق به دهه‌های گذشته بوده، و این سیستم از پایه می‌بایست تغییرات بنیادین کند.
به جرأت می توان گفت برنامه‌هایی که در این سیستمِ آموزشی طراحی شده است حتی اگر آپدیت نیز شوند باز نمی‌توانند جوابگوی نیاز جامعه و موتور محرک تغییر در سیستم باشند. ماشینی را در نظر بگیرید که کهنه و فرسوده شده است. حال اگر ما بیاییم صندلی‌های آن را نو کرده، شیشه‌ها را عوض نموده، و آن را رنگ بزنیم، آیا می‌شود به این ماشین اطمینان کرد و همانند روز اول از آن استفاده نمود؟
نظام و ساختار آموزشی کشور ما نیز دقیقا مثل همان ماشین کهنه و فرسوده شده است. و حتی با وجود ورود ایده‌های جدید و برنامه‌های مدرن به این ساختارِ ناقص آموزشی؛ مشاهده می‌کنیم که صرفا به میزان کاغذ بازی‌های اداری، و کارِ کارکنانِ سیستم افزوده شده، و نه تنها کاربرد مثبتی ندارد، بلکه برعکس بار سیستم را هم زیادتر کرده است.
سیستم کهنه و فرسوده‌ای که می‌بایست از میزان وزنِ آن کم کرده، و بارش را سبک کنیم؛ مدام در حال فربه کردنش هستیم و همانند درختی که تنه‌اش در حال خشک شدن است فقط در حال زینت دادن به شاخ و برگ‌های آن بوده، و بر وزنی که متحمل شده است می‌افزاییم.
لذا برای ایجاد تغییرات مثبت و حرکت به سوی تأثیرگذاری در تربیت و آموزش جامعه، لازم است از بیخ و بن سیستم و ساختار آموزشی‌مان را تغییر دهیم. حتی افرادی که در این سیستم در حال برنامه‌ریزی و فعالیت هستند را نیز می‌بایست از سیستم خارج کرده و به جای آنها افرادی جدید با نگرش های نو تزریق نماییم.
بسیاری از کتاب‌های درسی‌ای که در مدارس تدریس می‌شوند را حذف کرده و به جای آنها کتاب‌های جدید و یا دروس عملیِ به‌روز جهت آموزشِ چگونه زیستن در جامعه، چگونگی مواجهه با بحران‌های پیش روی جوانان و نوجوانان، چگونگی مفید بودن برای آینده‌ی یک جامعه، چگونگی افزایش همدلی و همیاری و همکاری بین افراد جامعه و الخ را به کودکان و نوجوانان‌مان بیاموزیم.
بی‌تردید با پیشرفت تکنولوژی و تکامل مغز انسان‌ها هرچه جلوتر می‌رویم نیاز جامعه به آموزش‌های جدیدتر و شناخت مباحث نو بیشتر نمود پیدا کرده، و یقیناً افرادی با اندیشه‌های چند دهه گذشته و آپدیت نشده نمی‌توانند تصمیم گیرانِ مناسبی برای سیستم آموزشی کشور باشند. و اگر همچنان بر تکرار این اشتباهات پافشاری کنیم؛ مطمئناً عواقبش در آینده گریبان‌گیر خودمان خواهد شد.
اگر سیستم آموزشی، نوع دروس، و محتوای کتب درسی در آموزش و پرورش را متناسب با نیاز روز کودکان این سرزمین ویرایش نکنیم، شک نداشته باشیم که باید منتظر یک شورش اجتماعی در سطح گسترده و وسیع باشیم.
زمانی که به کودکان‌مان آنچه را که می‌بایست آموزش دهیم نمی‌آموزیم ؛ باید انتظار این را داشته باشیم که کودکان برای آموختن آنها در جاهایی غیر از مدرسه و خانواده اقدام کرده و چنین مکان‌هایی از کنترل متولیان تعلیم و تربیتِ جامعه خارج هستند؛ و بدین ترتیب آینده‌ای ” باری به هر جهت ” برای کشور رقم خواهیم زد.
کسی نمی‌تواند منکر آن شود که بیشترِ کتاب‌های درسیِ ارائه شده به دانش‌آموزان، بی‌استفاده در زندگی؛ و بی‌پیوند با مسائل روزمره کودکان بوده، و نبودنشان از بودنشان مفیدتر خواهد بود.
کسی نمی‌تواند به این مهم اذعان نداشته باشد که کودکان ما کتاب‌های درسی شان، و حضور در مدرسه‌هایشان را دوست ندارند، و اکثراً به اجبار خانواده به مدرسه فرستاده می‌شوند. و بدتر از همه؛ وقت کودکان، با یک سری حفظیاتِ بی‌کاربرد پر شده، و بیش از پیش از مطالعه و کتاب‌خوانی منزجرشان کرده ایم.
نمی‌توان این را نادیده گرفت که ما حتی در مدرسه نیز، هم به لحاظ فضا و امکانات؛ و هم به لحاظ زمانی، کودکان را در قفسه‌های پادگان مانند نگهداری کرده و وادار به یک سری اعمال اجباری‌شان کرده‌ایم ؛که فقط بستری برای فراری شدن آنها از درس و کتاب و مدرسه فراهم آورده است.
بنابراین آنچه در مدارس تولید و ارائه می‌شود؛ با آنچه که در واقع می‌بایست تولید و ارائه شود؛ زمین تا آسمان فاصله داشته، و نه تنها تربیت برای آینده و حرکت به سمت ایده‌آل‌ها نیست، بلکه یک بازگشتِ بزرگ به عقب، و حتی به عقب‌تر از آن نیز می‌باشد.
صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

منتظر یکشنبه , ۳ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۸

با سلام
همدلی و همزبانی مردم و مسئولان بسیار دلپذیر و مسرت بخش است. لذت ایراد یابی و کوفتن ایرادات به یک سیستم با هیچ لذتی برابر نیست مگر باقلوای یزد و گز اصفهان و نقل ارومیه . همگی می دانیم از چه زاویه و با چه شدتی بکوبیم که سیستم ، بدون آنکه کلمه ی (آخ) را به زبان بیاورد و بدون آنکه بداند از کجا خورده است، نقش بر زمین شود! علوم انسانی و علوم نظری هم میدان تاخت و تاز است . هر چه که بارش کنی، می کشد. حتی با نظرات شخصی افراد . جا دارد من هم، هم آوا با دیگران بکوبمش! چه علمی است ؟! چه قدر جا دارد؟! وقتی ریشه ی علمی با نظر اندیشمندان عهد دوغ تا عهد بوق ساخته شده باشد، چه بهتر که همه را قدیمی اعلام کنیم و همه را از دم مهملات بشناسیم .آن قسمت از علوم انسانی هم که با استناد به احادیث و آیات قرآنی نوشته شده اند را با تفسیر ظاهری و شخصی به سمت دیگر بکشیم .
ولی شرط انصاف نیست که ایراد بگیریم ، درد را بگوییم و درمانی برای آن ارائه ندهیم. و اگر هم بخواهیم درمانی برای دردی ارائه دهیم ، یا کلی گویی کنیم و یا از اموری غیر ممکن صحبت کنیم.
اینجانب هرگز وکیل مدافع دفتر تألیف و برنامه ریزی کتب درسی یا وزارت آموزش و پرورش نیستم اما می خواهم بپرسم که افرادی (از رئیس جمهور کشور گرفته تا کارشناسان آموزش و پرورش ، اساتید دانشگاه، علما ،صاحب نظران آموزش و حتی رهگذران) که محتوای دروس آموزشی را بی محتوا تلقی می کنند و آن ها سرشار از درس های بی فایده و ناکارآمد می دانند ، چه راهکاری ارائه می دهند؟
بنده می خواهم در مورد مقطع ابتدایی صحبت کنم. بیایید از نقطه ی صفر شروع کنیم ؛ برای دروس ابتدایی چه دروسی را ضروری می دانید؟ آیا خواندن و نوشتن لازم است؟ تا چه میزان؟ دامنه و گنجینه ی لغاتی که دانش آموز ابتدایی باید بداند چه مقدار است؟ آیا عدد شناسی ، عدد نویسی ، چهار عمل اصلی ، قیاس ، مقدمات هندسه و … ضروری نیست؟ آیا به نظر شما حفظ جدول ضرب ضرورت ندارد؟
اگر تک تک دروس ابتدایی را مورد به مورد بررسی و نقد کنیم، هیچ مبحثی را بیخودی نمی یابیم . به جز دروسی که در همین چند سال اخیر اضافه شده اند و ابزار و ادوات آموزشی لازم را ندارند. به عنوان مثال، کتاب تفکر و پژوهش ، چنان ایرادات بزرگی داشت که به یکباره نوشتارش (با حفظ محتوا) تغییر یافت . کتاب کارو فناوری با اصطلاحات مضحکش تغییر یافته و شاید چند برابر مضحک تر شده .(البته نظر کارشناسانه ی رهگذران غیر کارشناس در این تغییرات بی تأثیر نبوده است)
بیشترین جایگاه تاخت و تاز دلسوزان آموزش در درس علوم و روش های تدریس آن است.
مجری دلسوز با هنرپیشه ی دلسوز تر ، دریایی از امکانات را که در مدارس شهری پیدا نمی شود را صرف می کنند و می گویند که یادگیری و آموزش یعنی این. آقای هنر پیشه ، آن امکانات را برای مدرسه ی ما فراهم کن تا من در پشت بام مدرسه آن آزمایش را نمایش دهم تا بچه ها معنی انبساط و انقباض را بفمند.
درس مطالعات اجتماعی را بررسی کنید ؛ کدام محتوای بیخودی را در آن می بینید؟ نام درس را بگویید تا من در کلاس آن درس را پاره کنم.
بحث ارزشیابی و حفظ سؤال هم جای خود دارد.به همین سؤال بسنده می کنم؛ آیا غیر از این است که اگر دانش آموز علم شناخت اسیدها را نداشته باشد، در صورت کار با اسیدها جان خود را به خطر می اندازد؟
اگر روش های تدریس را هم بررسی کنیم، چه ایرادی می توانیم بیابیم؟ همه ی معلمان مقطع ابتدایی به تمام روش ها و فنون تدریس( فعال) مجهز شده اند .کسی که روش تدریس فعال نمی داند و یا نمی تواند از شیوه ی فعال تدریس استفاده کند در درجه اول اساتید دانشگاه هستند که فقط روش سخنرانی را می دانند و اگر کسی دیگر باقی مانده باشد ، دبیران دبیرستان هستند؛ آن هم در رشته های خاص کنکور، که در محل آموزشگاه یا کلاس خصوصی، همه ی مهارت ها را به خوبی نشان می دهند.
به عنوان یک ایرانی خواهشمندم از کلی گویی و شعر خوانی دست بردارید اگر موضوعی را مناسب نمی دانید، موضوع مناسبت تر را با ذکر دلیل معرفی کنید .
نیاز سیستم آموزشی ، تقویت معلم ، مدرسه و امکانات مدرسه است. و این نیازها نتیجه ی سالها سوء مدیریت ، بودجه نویسی و هزینه کردهای غلط است. معلم را ارزشیابی و تقویت کنید و بعد مهارت های دانش آموزان را بسنجید.
درپایان از سایت معلم ایرانی و آقای فتحی هم تشکر می کنم که باعث شدند من هم بنویسم.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب