کد خبر : 22346
تاریخ انتشار : شنبه ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۰:۲۰
1,682 بازدید بازدید

استخدام آموزش‌دهندگان نهضت و حق‌التدریسی‌ها در دست تدوین/تدابیر جلوگیری از تخلفات آموزش‌دهندگان

استخدام آموزش‌دهندگان نهضت و حق‌التدریسی‌ها در دست تدوین/تدابیر جلوگیری از تخلفات آموزش‌دهندگان

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال درصد باسوادی به ۹۸٫۲ درصد رسیده است گفت: این آمار نشان می‌دهد که ۱۹۰ هزار کودک خارج از مدرسه داریم.

به گزارش ایسنا، علی باقرزاده در نشست خبری خود با اصحاب رسانه به مروری بر اقدامات انجام شده برای ارتقای سطح سوادآموزی در کشور پرداخت و گفت:  ۲۹۱۱ سرباز را در ۵سال گذشته تحت آموزش قرار داده ایم.

وی افزود: مسابقات کتابخوانی و انشاء نویسی هر ساله برگزار می‌شود و کتابی به مناسبت شعار سال و پرسش مهر رئیس جمهور برای آن در نظر گرفته می‌شود.  سالانه ۱۵۰ هزار نفر در این مسابقات شرکت می کنند که در شش سال گذشته به ۱ میلیون و ۱۸۹هزار نفر رسیده است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با اشاره به آموزش مهارتهای رایانه‌ای عنوان کرد: نرم افزار بومی برای فارسی آموزی طراحی شده و ۱۰ نفر ازاین طریق تحت آموزش قرار گرفتند.  این طرح سال آینده در ۵ استان پایلوت می‌شود. همچنین برنامه کتابخوانی از طریق تبلت را در حال حاضر به صورت آزمایشی در برنامه داریم.

باقرزاده ادامه داد: آموزش مهارت های ابتدایی icdl وارد سال پنجم خود شده و ۶۲۰۰ نفر این دوره را پشت سر گذاشته اند. هر کسی ادعا کند می‌تواند برای بزرگسال بیسواد و کم سواد کتاب تولید کند به سراغش رفته‌ایم. ۹میلیون و ۲۰۰ هزار نفر ساعت در سال گذشته آموزش داده ایم و ۶۸ هزار نفر همزمان در طرح آموزش جهاددانشگاهی شرکت و از ۸۰ ساعت فیلم آموزشی استفاده کردند.

وی با اشاره به وضعیت سواد در ایران که بر اساس سرشماری عمومی نفوس و مسکن انجام می شود عنوان کرد: طبق سرشماری سال ۹۵، یکی از شاخص های مهم سوادآموزی فاصله باسوادی زنان و مردان و یا همان عدالت جنسیتی است. در گروه سنی ۱۰ تا ۴۹ سال این فاصله حدود ۱۰ درصد کمتر شده است. یک علت این است که قریب به ۸۰ درصد فعالیت های ما به زنان اختصاص یافته و درصد باسوادی در این گروه از ۹۰٫۷ به ۹۳٫۴ درصد افزایش یافته است.

وی افزود: کاهش باسوادی شهروندان روستایی با شهری نیز از ۱۳٫۵ به حدود ۱۲ درصد کاهش یافته است.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی با بیان اینکه در گروه سنی ۱۰ تا ۱۹ سال درصد باسوادی به ۹۸٫۲ درصد رسیده است گفت: این آمار نشان می‌دهد که  ۱۹۰ هزار کودک خارج از مدرسه داریم. در گروه سنی ۱۰ تا ۲۹ سال درصد باسوادی به ۹۷٫۳ درصد رسیده و رشد بیش از یک درصدی دارد.

باقرزاده ادامه داد: درصد باسوادی در گروه ۱۰ تا ۴۹سال نیز از  ۹۲٫۵به ۹۴٫۷ درصد رسیده است. علیرغم آنکه آمار بیسوادی به یک میلیون و ۱۱۳هزار کاهش یافته، هنوز ۲ میلیون و ۶۹۰ هزار  بیسواد ثبت شده داریم که شامل اتباع و غیر اتباع و آموزش پذیران و آموزش ناپذیران می‌شود.
به گزارش ایسنا، وی با اشاره به اینکه در گروه سنی بالای شش سال که در واقع همه گروه‌های سنی را در برمی‌گیرد، درصد بیسوادی از ۱۵٫۲به ۱۲٫۳ درصد کاهش یافته است گفت: امسال ثبت نام ۳۳۲ هزار نفر در فعالیت های سواد آموزی انجام شده که ۹۳ درصد ایرانی و ۷ درصد اتباع خارجی هستند. در حال حاضر چهارمحال و بختیاری، گلستان، همدان، قم، یزد، اردبیل و لرستان رتبه بالاترین عملکرد کمی را دارا هستند.

وی افزود: ۴۴ درصد عملکرد ما در مناطق روستایی و ۵۶ درصد در مناطق شهری متمرکز شده است. تا امروز ۶ درصد عملکرد ما در گروه سنی ۱۰ تا ۱۹سال و مابقی در سایر گروه‌هاست. همچنین میانگین سنی افراد تحت پوشش حدود ۳۰ سال سن است.

وی در ادامه به مشکلات صنفی آموزش دهندگان نهضت سواد آموزی اشاره و اظهار کرد: هرسال ۷۰ هزار آموزش دهنده فعال داریم که از یک تا ۲۵ بیسواد را در هر سال  تحت آموزش قرار می دهند. موسسه غیردولتی بر اساس بهای تمام شده با آموزش دهندگان عقد قرار داد می‌کند و ما کنترل ثبت نام ها را انجام می دهیم تا جلوی ثبت نام های کاذب را بگیریم. همچنین خروجی ها را کنترل می کنیم و آنها که قبول شده آزمون های ما باشند را لحاظ می کنیم.

استخدام آموزش‌دهندگان نهضت و حق‌التدریسی‌ها در دست تدوین

معاون وزیر آموزش و پرورش ادامه داد: نظارتی هم در طول دوره داریم. آموزش دهنده ها مطالبه تبدیل وضعیت خود را دارند. این رویه از ابتدای تصویب اساسنامه سازمان پیش بینی شده بود که هر کس ۵ سال با سازمان کار کند استخدام می‌شود. ای کاش از ابتدا این قانون تصویب نمی‌شد و از همان زمان نیروی ثابت جذب می‌شد.

باقرزاده با اشاره به ارائه قانون اصلاح تبصره ۱۰ ماده ۱۷ تعیین تکلیف آموزش دهندگان نهضت سوادآموزی و حق التدریسی ها در مجلس اظهار کرد: در این اصلاحیه، مجلس آموزش و پرورش را مجاز کرد کسری نیروی خود را از چهار گروه جبران کند که آموزش دهندگان از جمله آنها بودند. هنوز این مصوبه اجرا نشده بود که طرح دیگری در مجلس ارائه شد که حق التدریسی ها و نهضتی ها استخدام شوند که در صحن علنی با آن مخالفت شد و به کمیسیون برگشت. اکنون پیش نویس طرح دیگری نوشته شده است.

وی افزود: در نهضت، ورود آموزش دهندگان برای مطالبه حقشان را به رسمیت می شناسیم.  به علت حمایت از این گروه گاهی هم مورد انتقاد قرار می‌گیریم.

وی با بیان اینکه ما به شدت جلوی ثبت نام های غیرواقعی می ایستیم عنوان کرد: هر زمان محرز شود فرد ثبت نام شده به عنوان بیسواد دارای سواد بوده، فرد را از چرخه آموزش خارج می کنیم، کلاس معلم را منحل و برای دوره ای وی را تعلیق می کنیم. همچنین اگر شخص دیگری به جای آموزش دهنده به کلاس برود با وی برخورد می کنیم.

کلاس درس هیچ آموزش دهنده‌ای به علت حضورش در تجمعات صنفی منحل نشده

معاون وزیر آموزش و پرورش تاکید کرد: کلاس درس هیچ آموزش دهنده‌ای به علت حضورش در تجمعات صنفی منحل نشده است و اگر این طور بود اگر کد ملی شان را به ما بدهند بررسی می کنیم و پاسخ می دهیم.

وی در پاسخ به پرسشی درباره برنامه های آموزشی برای گروه های سنی پایین تر گفت: طرح سوادآموزی افراد بیسواد ۱۰ تا ۱۹ سال را اجرا می کنیم، بر این اساس طی سه سال گذشته ۴۵ هزار و ۴۲۹ نفر شناسایی و جذب شده اند.

رئیس سازمان نهضت سوادآموزی در واکنش به اینکه ساختار نهضت سواد آموزی به نحوی بوده که نتوانسته توفیقات بالایی کسب کند ادامه داد: هیچ کشوری در دنیا سراغ نداریم که سوادآموزی را تعطیل کرده باشد. تشکیلات گسترده نداریم و تمام افراد درگیر در این حوزه کمتر از ۱۰۰ نفرند و کمتر از سه درصد اعتبارات را صرف پرداخت حقوق آنها می کنیم.

باقرزاده درباره علت توقف برگزاری جشن های شکرگذاری پایان بیسوادی گفت: این جشن های شکرگذاری در دهه ۸۰ برگزار می‌شد. از سال ۹۰ تا کنون علیرغم باسواد شدن بیش از یک میلیون نفر هیچ جشنی برگزار نکردیم.

آخرین وضعیت پرداخت مشوق های باسوادی

انگیزه بالای اتباع برای باسوادی

وی به آخرین وضعیت پرداخت مشوق های باسوادی اشاره و عنوان کرد: از ۱۵۳ هزار باسواد شده مشمول سال ۹۵، مشوق های باسوادی ۹۰ هزار نفر را پرداخت کرده‌ایم و مشوق ۴۰ هزار نفر را آماده پرداخت داریم. البته از تعداد ۱۵۳هزار نفر، ۵هزار نفر از دریافت پاداش انصراف دادند و تعدادی هم اصلا حساب بانکی ندارند.

وی در ادامه با بیان اینکه انگیزه اتباع برای باسوادی بسیار بالاست و تنها گروهی هستند که برای آنها در استان ها سهمیه تعیین می‌شود، درباره آموزش کودکان بازمانده از تحصیل نیز گفت: آماده کمک به آموزش کودکان بازمانده از تحصیل هستیم. طرحی در سه استان خراسان رضوی، خوزستان و سیستان و بلوچستان به صورت آزمایشی کلید خورده است که بر اساس آن موانع سر راه افرادی که در سال جاری به علت مشکل اقتصادی از تحصیل جامانده اند را رفع می کنیم.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

الهه شنبه , ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۳:۲۹

سلام .چرا حقوق معلمان حق التدریس پرداخت نمیشه بعد از،سه ماه؟؟؟چرا من دیگه پول کرایه ندارم برم سرگلاس

ن شنبه , ۲ دی ۱۳۹۶ - ۱۲:۴۷

ولی کلاس بنده را بدون دلیل موجه منحل کردید
گفتید کلاس به حد نصاب نرسیده است.
مگر امکان دارد کلاس تمام شود و بازرسی ها انجام شود و روز بعد از تجمع بگویند کلاس منحل است؟
کلاس من آماوه امتحان بود و فرم امتحانات به اداره تحویل داده شده بود.
سوادآموز غیر موجه ثبت نکردم.
معلمی هم جای من سر کلاس نرفته است.
سوادآموزانم هم بازرسی را ندیدند جز همان هایی که آمدند و پرس و جو کردند و سوال پرسیدند.سوء ظن هم ندارم.
حاضرند انگشت بزنند و شهادت دهند.
کلاس من را بدون دلیل منحل کردید

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب