کد خبر : 22265
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۶:۵۲
978 بازدید بازدید

بودجه ی آموزش و پرورش؛ حکایت ناتمام پاداش پایان‌ خدمت بازنشستگان فرهنگی

بودجه ی آموزش و پرورش؛ حکایت ناتمام پاداش پایان‌ خدمت بازنشستگان فرهنگی

پاداش پایان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش همواره یکی از مهمترین مطالبات فرهنگیان بازنشسته بوده است. مطالبه ای که تقریباً در هیچ دوره ای بدون تأخیر پرداخت نشده و حتی زمانی نیز به صورت اقساط! و بعد از گذشت ماهها از زمان بازنشستگی به آنها پرداخت شد. اما علت اصلی دیرکرد های طولانی مدت در

پاداش پایان خدمت بازنشستگان آموزش و پرورش همواره یکی از مهمترین مطالبات فرهنگیان بازنشسته بوده است. مطالبه ای که تقریباً در هیچ دوره ای بدون تأخیر پرداخت نشده و حتی زمانی نیز به صورت اقساط! و بعد از گذشت ماهها از زمان بازنشستگی به آنها پرداخت شد. اما علت اصلی دیرکرد های طولانی مدت در پرداخت پاداش فرهنگیان بازنشسته چیست و چرا سایر دستگاه های دولتی، پاداش کارکنان بازنشسته خود را بلافاصله و یا پس از گذشت زمان اندکی از بازنشستگی کارکنان به آنها پرداخت می کنند؟ به نظر می رسد علت این مشکل را باید در نگرش کلان حاکمیت به جایگاه و اولویت آموزش و پرورش در میان نهادهای دیگر جستجو کرد و شاید از چنین رهگذری و با مقایسه موقعیت معلمان بازنشسته به عنوان پرتعدادترین گروه از بازنشستگان دولت با وضعیت سایر گروه‌های واجد صدا و ذی‌نفوذ در فرآیند سیاست‌گذاری و برملا ساختن تبعیض‌های آشکار در نحوه مواجهه حاکمیت با دستگاههای مختلف، بتوان تا حدی به این پرسش پاسخ داد.
واقعیت اینست که در آموزش و پرورش هزینه‌هایی وجود دارد که برای آنها هیچگاه ردیف بودجه جداگانه ای در لوایح بودجه سالیانه در نظر گرفته نشده است که شاید مهم‌ترین آن مربوط به پاداش پایان خدمت فرهنگیان باشد. دولت با این توجیه که تعداد بازنشستگان آموزش و پرورش در هر سال به نسبت سایر دستگاه‌ها بسیار زیاد است و پرداخت پاداش پایان خدمت رقم بالایی را نیاز دارد، هیچگاه زیر بار اختصاص ردیف بودجه جداگانه برای آن نرفته است و به همین دلیل، مشخص نیست که اعتبارات لازم برای آن باید از چه منابعی تأمین شود. از این رو آموزش و پرورش هر ساله با مقاومت سازمان برنامه در مقابل افزایش سقف اعتبارات نهایتاً به اختصاص رقمی پائین تر از اعتبار لازم برای تسویه پاداش بازنشستگان بسنده می کند و از آنجا که این اعتبارات نیز عمدتاً در بخش غیرپرسنلیِ بودجه آموزش و ‌پرورش آورده می شود و از سویی به علت کسری بودجه ی همیشگی، بودجه ی بخش غیر پرسنلی همیشه تحت تأثیر هزینه های بخش پرسنلی قرار می گیرد، لذا آموزش و پرورش هر ساله باید به دنبال کشف منابع مالی جدیدی برای مرتفع ساختن این مشکل باشد.
برای مثال در اواخر سال ۹۴ معاون توسعه مدیریت و پشتیبانی آموزش و پرورش، موضوع پرداخت پاداش بازنشستگان را در کوتاه مدت و با استفاده از مشارکت مؤسسات مالی مطرح کرد. طرحی که البته به دلایل نامعلومی به نتیجه نرسید. یکسال بعد و در دی ماه ۹۵ نیز وزارت آموزش و پرورش به منظور پرداخت معوقات پاداش پایان خدمت بازنشستگان، سند اردوگاه شهید باهنر را به منظور اخذ مجوز فروش و انتشار اوراق صکوک از هیئت وزیران به میزان ۴ هزار میلیارد تومان در رهن وزارت اموراقتصادی قرار داد. در لایحه بودجه ۹۷ نیز دولت در حالی بیش از ۳۵۰۰ میلیارد تومان از معوقه پاداش بازنشستگان فرهنگی را به صندوق توسعه ملی حواله کرده است، که از یک سو‌ با اعلام خبر بازنشستگی حدود ۶۵ هزار معلم تا پایان امسال و از سوی دیگر با برآورد کسری بودجه ۶۰۰۰ میلیارد تومانی آموزش و پرورش در سال جاری، عملاً پرداخت پاداش بازنشستگان سال ۹۶، منتفی خواهد بود. با این‌حال فارغ از اینکه اختصاص ۳۵۰۰ میلیارد تومان برای تسویه پاداش بازنشستگان تا پایان سال آینده کفایت می کند یا نه، پرسش اصلی اینست که دولت بر چه اساسی به تخصیص بودجه از محل صندوق توسعه ملی برای چنین امری مبادرت کرده است؟ ظاهراً دولت به این نتیجه رسیده که در دسترس ترین و ‌عملیاتی ترین راهکار برای حل مشکل پرداخت معوقات، برداشت از صندوق توسعه ملی است، در حالی که این‌کار قوانین و‌ ضوابط خاصی دارد که امکان تخصیص اعتبار برای طرح‌های غیر توسعه ای را با موانعی مواجه می کند به طوری گاهی بدون اجازه رهبری برداشت از این صندوق اساساً‌ ممکن نیست. براساس تبصره۱ از بند ۶، ماده ۸۴ قانون برنامه پنجم توسعه – که در حکم ‌اساسنامه صندوق توسعه ملی می باشد – «استفاده از منابع صندوق توسعه ملی برای اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارائی‌های سرمایه‌ای و بازپرداخت بدهی‌های دولت به هر شکل ممنوع است» هر چند ما هم امیدواریم نمایندگان مجلس با چشم پوشی از این موضوع و در مواجهه ای همدلانه، پیشنهاد دولت را به تصویب برسانند؛ اما حتی در این صورت هم دولت باید منتظر رأی شورای نگهبان و نظر نهایی مراجع بالاتر بماند ‌و این بدان معناست که در صورت ناکام‌ ماندن پیشنهاد دولت، مشکلات دشواری پیش روی پرداخت پاداش بازنشستگان خواهد بود و این مشکلات، مادام که ردیف بودجه جداگانه ای در لوایح سالانه دولت برای پرداخت پاداش فرهنگیان بازنشسته تعریف نشود، همچنان باقی خواهد ماند.

 

جهان صنعت

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

بازنشسته سال 95 پنج شنبه , ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۳۰

با سلام وعرض خسته نباشید لطفا باقیمانده معوقات بازنشستگان سال ۹۵ کی پرداخت میشود؟؟؟؟؟؟

بازنشسته سال 95 پنج شنبه , ۳۰ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷

با سلام عرض خسته نباشید باقیمانده معوقات باز نشستگان سال ۹۵ کی پرداخت میشود

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب