کد خبر : 21999
تاریخ انتشار : شنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۶ - ۱۱:۴۱
460 بازدید بازدید

در برنامه پرسشگر دیشب چه گذشت؟

در برنامه پرسشگر دیشب چه گذشت؟

ایران در مطالعات «تیمز و پرلز» همیشه پایین‌تر از حدنصاب بین‌المللی بوده‌ است/ از سال ۹۰ افت دانش‌آموزان بیشتر شد   مسعود کبیری مدیر داده‌پردازی مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز در برنامه پرسشگر، اظهار داشت: گاهی برای اظهار نظر درباره نظام آموزشی یک کشور، تک تک دانش‌آموزان را نسبت به استانداردهای آموزش و پرورش بررسی

ایران در مطالعات «تیمز و پرلز» همیشه پایین‌تر از حدنصاب بین‌المللی بوده‌ است/ از سال ۹۰ افت دانش‌آموزان بیشتر شد

 

مسعود کبیری مدیر داده‌پردازی مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز در برنامه پرسشگر، اظهار داشت: گاهی برای اظهار نظر درباره نظام آموزشی یک کشور، تک تک دانش‌آموزان را نسبت به استانداردهای آموزش و پرورش بررسی می‌کنیم و گاهی نگاه کلان‌تر است و ساختار آموزش و پرورش را مورد بررسی قرار می‌دهیم.

وی با بیان اینکه مطالعات تیمز و پرلز نزدیک به ۳ دهه است که در جهان انجام می‌شود و بر اساس آن، بررسی می‌شود که نظام‌های آموزشی تا چه اندازه به هدفگذاری‌های اولیه خود رسیده‌اند، افزود: ایران ۲۰ سال است که در این مطالعات شرکت می‌کند؛ مطالعات تیمز و پرلز سرواژه‌های عباراتی هستند و مطالعات تیمز ۲ درس علوم و ریاضی و مطالعات پرلز، سواد خواندن دانش‌آموزان را در دو مقطع چهارم و هشتم مورد سنجش قرار می‌دهد.

کبیری اضافه کرد: ۷۰ کشور جهان در این بررسی تطبیقی حضور دارند و مطالعات تیمز از سال ۱۹۹۵ و پرلز از سال ۲۰۰۱ آغاز شده و با چرخش‌های منظم تکرار می‌شود.

مدیر داده‌پردازی مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز با بیان اینکه در این مطالعات نظام آموزشی نسبت به گذشته خود و در مقیاسی دیگر با سایر کشورهای جهان مقایسه می‌کند، گفت: متأسفانه نتایج بررسی تیمز و پرلز در ایران خیلی خوب نیست و ما در سیر زمانی مطالعات ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۵ نسبت به حدنصاب بین‌المللی همیشه پایین‌تر بوده‌ایم و آن چیزی که از نظام آموزشی معمولی انتظار می‌رود، در آموزش و پرورش ما محقق نشده است.

وی بیان داشت: در ریاضی پایه چهارم نمره دانش‌آموزان ما ۴۳۱ و در علوم این پایه نمره ۴۲۱ است، در حالی که برای حد نصاب جهانی نمره ۵۰۰ تعیین شده است.

کبیری با بیان اینکه استانداردها توسط «نظام نقطه معیار عملکرد بین‌المللی» تعیین می‌شود، ادامه داد: چهار سطح کف، متوسط، بالا و پیشرفته توسط این نقطه‌معیار مشخص شده و بررسی‌ها نشان می‌دهد که از هر ۳ دانش‌آموز کلاس چهارم تنها ۲ دانش‌آموز ایرانی در استاندارد کف هستند.

مدیر داده‌پردازی مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز افزود: بررسی‌ها نشان می‌دهد تنها یک درصد از دانش‌آموزان ایرانی به نقطه معیار پیشرفته می‌رسند، اما به عنوان مثال در کشوری مثل کره جنوبی ۱۰۰ درصد دانش‌آموزان به نقطه معیار کف و ۴۱ درصد به نقطه‌معیار پیشرفته می‌رسند و این استاندارد در روسیه ۹۸ درصد در نقطه‌معیار کف و ۲۰ درصد نقطه‌معیار پیشرفته است.

وی خاطرنشان کرد: در سیر نمودار زمانی، نظام آموزش و پرورش ما در سال‌های ۷۶ تا ۹۰ هرچند پایین‌تر از استاندارد بود اما روند رو به رشدی داشتیم و ما پس از کشورهای قزاقستان، ترکیه، گرجستان و فلسطین کشور پنجم منطقه بودیم، اما در سال ۲۰۱۵، کشور نهم شدیم.

کبیری با بیان اینکه در منطقه غرب آسیا ۱۷ کشور در این بررسی شرکت می‌کنند، عنوان کرد: پس از آن سال ۹۰ در اکثر درس‌ها کاهش محسوسی داشتیم و کشورهایی چون امارات، بحرین، قطر و آذربایجان بالاتر از ما قرار گرفتند و با توجه به این روند، به نظر می‌رسد نمی‌توانیم اهداف چشم‌انداز ۱۴۰۰ را محقق کنیم.

مدیر داده‌پردازی مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز گفت: در سال ۹۰ چند اتفاق افتاد که در این پسرفت مؤثر بود از جمله تغییر برنامه‌ها و تغییر ناگهانی ساختارها که باعث شد برخی معلمان به یکباره به مقطع ابتدایی بروند.

وی افزود: تا پیش از سال ۲۰۱۱، یک درصد معلمان دوره ابتدایی مدرک دکترا و فوق لیسانس داشتند اما در سال ۲۰۱۵ این رقم به ۷ درصد رسید، در حالی که ۱۴ درصد معلمان در سال ۲۰۱۵ مدارک غیرمرتبط با تدریس در دوره ابتدایی داشتند و این میزان در سال ۲۰۱۵ به ۳۰ درصد رسیده است.

کبیری اظهار داشت: ملاک قرار دادن استاندارد تیمز و پرلز، موافقان و مخالفانی دارد اما در حال حاضر سامانه‌ای که الگوی کل کشور را از لحاظ عملکرد بررسی کند، وجود ندارد و بررسی نتایج امتحانات نهایی و کنکور ملاک خوبی به نظر نمی‌رسد.

مدیر داده‌پردازی مرکز ملی مطالعات تیمز و پرلز با بیان اینکه مقایسه با سایر کشورها می‌تواند نیرومحرکه‌ای برای تلاش بیشتر باشد، گفت: برای مثال کشور روسیه در سال ۲۰۰۱ از لحاظ خواندن متوسط بود اما اکنون دوم جهان است.

وی اضافه کرد: نحوه به دست آوردن نتایج تیمز و پرلز به این صورت است که در مقطع زمانی سه هفته‌ای حدود ۲۰ هزار دانش‌آموز تست‌هایی را می‌دهند و مطالعاتی از این جنس در بسیاری از کشورها با توجه به بررسی مستمر، مرجع هستند.

 

 

عدم وجود متولی واحد در ارزشیابی پایه‌های مختلف تحصیلی/ بررسی حذف مدارس تیزهوشان از دوره متوسطه اول

 

عبدالرسول عمادی رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در برنامه پرسشگر با بیان اینکه ارزشیابی دوره ابتدایی حدود ۱۰ سال است که به شیوه کیفی توصیفی انجام می‌شود، اظهار داشت: با وجود مثبت بودن این نوع ارزشیابی، اما با توجه به شیوه متفاوت ارزشیابی در دوره متوسطه اول و دوم، دانش‌آموزان در فضای متعارض قرار می‌گیرند و به خصوص در پایه هفتم با مشکلاتی مواجه می‌شوند.

وی افزود: یکی از مشکلات ساختار آموزش و پرورش این است که متولی ارزشیابی در پایه‌های مختلف متفاوت است و برای مثال، ارزشیابی دوره ابتدایی، تیزهوشان، سوادآموزی و دانش‌آموزان با نیازهای ویژه در اختیار مرکز سنجش آموزش و پرورش نیست.

عمادی اضافه کرد: بارها قرار بود تجمیع این متولی اتفاق بیفتد، اما تاکنون محقق نشده است و عدم وجود سیاستگذار واحد، آسیب اصلی‌اش به دانش‌آموزان می‌رسد.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش ادامه داد: بررسی‌ها نشان می‌دهد پس از اجرای ارزشیابی کیفی ـ توصیفی در دوره ابتدایی، بسیاری از استرس‌ها در دانش‌آموزان کاهش یافته و ۶ سال اول ابتدایی را در فضای آرامش‌ می‌گذرانند و کیفیت تحصیلی نیز تفاوت چندانی نکرده است.

وی با بیان اینکه به دلیل شکاف دوره ابتدایی و متوسطه اول، دانش‌آموزان در پایه هفتم آسیب می‌بینند، عنوان کرد: دانش‌آموزان در پایان سال ششم با یک مانع بزرگ مواجهند و باید برای پذیرفته شدن در مدارس خاص، امتحاناتی را به شیوه تست‌زنی و رقابتی پشت سر بگذارند که با شیوه ارزشیابی توصیفی که سال‌ها با آن سر کرده‌اند، متفاوت است.

عمادی بیان داشت: ساختار وزارت آموزش و پرورش واگرا و متشتّت است و بیشترین ضربه در این واگرایی به نظام ارزشیابی وارد می‌شود و ما باید تلاش کنیم این شکاف را مدیریت کنیم.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش با اشاره به مشکلاتی که آزمون‌های مدارس خاص و تیزهوشان برای دانش آموزان ایجاد می‌کند، ادامه داد: زمانی که ۹۰ درصد دانش آموزان پایه ششم در ابتدای تحصیل خود متحمل شکست و رد شدن در آزمون می‌شوند، اراده و احساس‌شان تخریب می‌شود و دانش‌آموزان پذیرفته شده نیز با چالش‌هایی چون برچسب خوردن و انتظارات فراوان خانواده و جامعه روبه‌رو هستند.

وی اظهار داشت: در جلسه‌ای با معاونان وزارت آموزش و پرورش، مسئله حذف مدارس تیزهوشان از دوره متوسطه اول بررسی کردیم و غیر از نماینده سمپاد، سایر معاونت‌ها با آن موافق بودند و اگر شرایط موافق باشد، این مدارس تنها در مقطع متوسطه دوم باقی خواهند ماند.

عمادی بیان داشت: ما به دنبال این هستیم که حتی مدارس نمونه دولتی دوره متوسطه دوم هم منحل شود و تنها مدارس تیزهوشان در این دوره با یک آزمون استاندارد شده فعالیت کنند.

رئیس مرکز سنجش آموزش و پرورش در خصوص فوت یک دانش‌آموز پایه هشتمی بر اثر استرس گفت: این دانش‌آموز یک بیماری خاص داشته است و تنها استرس امتحان عامل فوت او نبوده است.

 

 

افت محسوس کیفیت تحصیلی دانش‌آموزان ایرانی/ پسران بیش از دختران افت تحصیلی دارند

 

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب