کد خبر : 21975
تاریخ انتشار : جمعه ۲۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۲۲
1,096 بازدید بازدید

آیا بودجه ۹۷ آموزش‌‌ و‌ پرورش، بودجه‌ای متفاوت است؟

آیا بودجه ۹۷ آموزش‌‌ و‌ پرورش، بودجه‌ای متفاوت است؟

برای اولین بار در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها بر مبنای عملکرد سه ماهه آنها خواهد بود و در لایحه بودجه بودجه سال آینده کل کشور برون‌سپاری‌ها و کاهش بودجه جاری کشور در دستور کار دولت قرار گرفته است/ دولت سیاست‌های انقباضی به کار بسته است و در شرایط فعلی وضع بودجه کشور خوب نیست. براساس مستندات لایحه بودجه ۹۷ کل کشور، بودجه پیشنهادی سال آینده نسبت به بودجه مصوب ۱۳۹۶ کل کشور از رشد ۱۱ درصدی برخوردار است/ بودجه پیشنهادی سال آینده آموزش‌ و‌ پرورش از رشد قابل قبولی برخوردار نبوده و سال آتی، سال دشوار مالی برای آموزش‌ و‌ پرورش خواهد بود و هم‌ چنان کسری بودجه و ناتوانی در پرداخت معوقات فرهنگیان ادامه خواهد داشت

۱۹ آذر و چند روز پس از موعد قانونی تقدیم لایحه بودجه، حسن روحانی لایحه بودجه ۱۳۹۷ کل کشور را به رئیس مجلس‌ شورای‌ اسلامی تقدیم کرد. دولت لایحه بودجه سال آینده را با جمع منابع ۱ میلیون و ۱۹۴ هزار میلیارد تومان و بودجه عمومی ۴۲۴ هزار میلیارد تومانی به مجلس تقدیم کرده است. طبق گفته رئیس‌جمهور برای اولین بار در لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها بر مبنای عملکرد سه ماهه آنها خواهد بود و در لایحه بودجه بودجه سال آینده کل کشور برون‌سپاری‌ها و کاهش بودجه جاری کشور در دستور کار دولت قرار گرفته است.

نظام بودجه‌ریزی استانی از یک سو به عنوان یک نظام مدیریتی باعث ارتقای کارایی و اثربخشی مصرف منابع و اعتبارات سازمانی می‌شود و از سوی دیگر با تمرکززدایی می‌تواند نظارت جدی‌تری بر عملکردها را بدنبال داشته باشد که این خود نشانی از یک دگرگونی واقع‌بینانه دارد   از صحبت‌های حسن روحانی مشخص است که دولت سیاست‌های انقباضی به کار بسته است و در شرایط فعلی وضع بودجه کشور خوب نیست. براساس مستندات لایحه بودجه ۹۷ کل کشور، بودجه پیشنهادی سال آینده نسبت به بودجه مصوب ۱۳۹۶ کل کشور از رشد ۱۱ درصدی برخوردار است.

در دولت دوازدهم با توجه به قول روحانی مبنی بر « در اولویت بودن آموزش‌ و‌ پرورش»، انتظار می‌رفت تغییرات مثبتی را در بودجه سال ۹۷ آموزش‌ و‌ پرورش شاهد باشیم. اما پس از رونمایی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۷ کل کشور، مشخص شد که بودجه پیشنهادی سال آینده آموزش‌ و‌ پرورش از رشد قابل قبولی برخوردار نبوده و سال آتی، سال دشوار مالی برای آموزش‌ و‌ پرورش خواهد بود و هم‌ چنان کسری بودجه و ناتوانی در پرداخت معوقات فرهنگیان ادامه خواهد داشت.

در لایحه بودجه سال ۹۷ کل کشور برای نخستین بار بودجه آموزش‌ و پرورش به طور استانی محاسبه شده است. با توجه به لایحه بودجه ۹۷ کل کشور، در مجموع اعتباری معادل ۳۶ هزار میلیارد تومان در لایحه بودجه برای وزارت آموزش‌ و پرورش درنظر گرفته شده که شامل اعتبارات استانی و ستادی آموزش‌ و‌ پرورش می‌باشد.

بدون تردید تغییر بودجه‌ریزی نیز مانند هر تغییری پیامدهای مثبت و منفی خواهد داشت که نیازمند اصلاح تدریجی است. با این حال باید توجه داشت که نظام بودجه‌ریزی استانی از یک سو به عنوان یک نظام مدیریتی باعث ارتقای کارایی و اثربخشی مصرف منابع و اعتبارات سازمانی می‌شود و از سوی دیگر با تمرکززدایی می‌تواند نظارت جدی‌تری بر عملکردها را بدنبال داشته باشد که این خود نشانی از یک دگرگونی واقع‌بینانه دارد.

علی‌رغم اینکه بودجه آموزش‌ و‌ پرورش در هر کشور نشان دهنده اهمیتی است که دولت‌مردان به بخش آموزش می‌دهند و یکی از شاخص‌های توسعه‌یافتگی کشورها محسوب می‌شود، اما بودجه سال ۹۷ آموزش‌ و‌ پرورش در مقایسه با بودجه سال جاری افزایش قابل توجهی پیدا نکرده است. بودجه سال آتی آموزش‌ و‌ پرورش با افزایش حدود ۱۱ درصد به ۳۵ هزار و ۹۸۴ میلیارد تومان رسیده است که از نظر « عددی » نسبت به ۹۶ افزایش داشته است اما چون این افزایش متناسب با هزینه‌های آموزش‌ و‌ پرورش نیست عملاً می‌توان گفت که هیچ افزایشی در بودجه این وزارتخانه صورت نگرفته و حتی با کاهش نیز مواجه شده است.

«کاهش نامرئی» بودجه ۹۷ آموزش‌ و‌ پرورش نسبت به کل بودجه کشور در شرایطی رقم خورده است که هزینه‌های آموزش‌ و‌ پرورش کاهش پیدا نکرده است. افزایش ۱۱ درصدی بودجه برای سال آینده یعنی بودجه تعیین شده آموزش‌ و‌ پرورش « فقط کفاف پرداخت حقوق و مزایای کارمندان و پرسنل این وزارتخانه‌ را دارد » و عملاً مشکلات اقتصادی فرهنگیان در سال آینده هم پا برجا خواهد بود.

در بودجه سال جاری سهم آموزش‌ و‌ پرورش از بودجه کل کشور ۸ / ۹  (نه و هشت دهم) بود که در سال ۹۷ سهم آموزش‌ و‌ پرورش از بودجه عمومی کشور نزدیک به ۴ / ۸ (هشت و چهار دهم) رسیده است. بنابراین می‌توان گفت که در لایحه بودجه سال ۹۷، سهم آموزش‌ و‌ پرورش از بودجه عمومی دولت کاهش یافته است و این مهم زمانی اهمیت خود را نشان می‌دهد که رشد بودجه مصوب وزارت آموزش‌ و‌ پرورش باید با رشد بودجه مصوب دولت مورد توجه قرار گیرد که شوربختانه افزایش بودجه متناسبی در این مقطع حاصل نشده است.

لازم به ذکر است بودجه عمومی دولت بخشی از بودجه کل است که در سال ۹۷، کمتر از ۳۶ درصد از کل بودجه را تشکیل می‌دهد این بدان معناست که سهم آموزش‌ و‌ پرورش از کل بودجه حدود ۳ درصد است که از این مقدار بیش از ۹۸ درصد صرف هزینه‌های جاری و پرداخت حقوق و مزایای پرسنل می‌شود؛ به عبارت دیگر پول چندانی برای هزینه‌کردن در سایر بخش‌ها، تجهیز مدارس و تامین امکانات آموزشی باقی نمی‌ماند، در نتیجه چنین بودجه‌ای افت همیشگی کیفیت آموزشی در ایران و نارضایتی فرهنگیان از وضعیت معیشتی خود قابل پیش‌بینی است.

فرآیند بودجه‌ریزی و تعیین اعتبارات وزارت آموزش‌ و‌ پرورش در دو دهه گذشته بیانگر آن است که اعتبارات وزارت آموزش‌ و‌ پرورش از یک روند صعودی واقع‌بینانه و منطقی برخوردار نبوده است. افزایش ناکافی و نامتناسب بودجه آموزش‌ و‌ پرورش در سال‌های گذشته باعث شده است تا بزرگترین دستگاه اجرایی کشور هر سال از نظر اقتصادی ناتوان‌تر شده و با مشکلات بسیار جدی دست به گریبان باشد. کم‌توجهی در بودجه آموزش‌ و‌ پرورش به‌ وضوح در هر سال تکرار شده است و قربانی این بی‌توجهی‌ها، خانواده بزرگ فرهنگیان و ۱۳ میلیون دانش‌آموز خواهد بود.

سهم کم‌رنگ آموزش‌ و‌ پرورش از بودجه سال ۱۳۹۷ گویای این واقعیت تلخ است که در بر همان پاشنه قبل می‌چرخد و دولت‌مردان اعتدال دغدغه اصلاح ساختار ناکارآمد زیربنایی‌ترین نهاد توسعه‌ای کشور را ندارند و برخلاف تمامی اظهار نظر‌ها و ادعاها، نگاه دولت به مقوله آموزش‌ و‌ پرورش تغییری نکرده است و تمامی برنامه‌های دولت دوازدهم در حد همان « شعار » باقی مانده است.

با این حساب باید منتظر ماند و دید، واکنش نمایندگان مجلس به لایحه‌ی بودجه ۱۳۹۷ و سهم آموزش‌ و‌ پرورش در بودجه تقدیمی دولت چه خواهد بود؟ بی‌شک ساماندهی مشکلات و معضلات مالی فرهنگیان و ارتقای شأن ‌و ‌منزلت اجتماعی آنان به «شعار» نیست و نیازمند بودجه است، اما سوالی که مطرح می‌شود این است که بدون بودجه چگونه می‌توان آن را اجرا کرد؟!

صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب