کد خبر : 21798
تاریخ انتشار : سه شنبه ۲۱ آذر ۱۳۹۶ - ۲:۱۹
554 بازدید بازدید

درس هایی از مدارس موفق دنیا و مخاطبان آن در ایران

درس هایی از مدارس موفق دنیا و مخاطبان آن در ایران

این روزها به مدد فضای مجازی و تکنولوژی‌های ارتباطی پیشرفته سرعت دسترسی به اطلاعات  افزایش چشم گیری یافته و اشتراک گذاری مطالب در هر زمینه فقط با لمس یک صفحه دیجیتالی امکان پذیر شده است. مدتیست در فضای مجازی و به تبع آن در  محافل و جلسات آموزشی صحبت از مدارس موفق دنیا و در

این روزها به مدد فضای مجازی و تکنولوژی‌های ارتباطی پیشرفته سرعت دسترسی به اطلاعات  افزایش چشم گیری یافته و اشتراک گذاری مطالب در هر زمینه فقط با لمس یک صفحه دیجیتالی امکان پذیر شده است. مدتیست در فضای مجازی و به تبع آن در  محافل و جلسات آموزشی صحبت از مدارس موفق دنیا و در صدر آن مدارس فنلاند به میان می‌آید و گاه از سوی بازگوکنندگان نسخه‌هایی نیز برای مدارس ما پیچیده می‌شود. پرواضح است که صحبت از پیاده سازی مدل‌های فنلاندی، ژاپنی و … در مدارس فعلی ما بیشتر به یک رویا شباهت دارد. اما گفتن از آنچه در دنیای آموزش نوین می‌گذرد در کشوری که آموزش و پرورش آن هر روز در حال فاصله گرفتن از این دنیای نوین است چه سودی دارد.
به نظر نگارنده اگر تجارب موفق دنیا مخاطب خود را در آموزش و پرورش ما بیابد قطعا می‌تواند درس‌های مفیدی برای آنان داشته باشد. اما مخاطبین اول و اصلی، در واقع مسئولان و فرادستان آموزش و پرورش و نهاد حاکمیتی کشور هستند و مهم ترین پیام‌های آموزش‌های نوین جهان برای آنان به قرار زیر است:
۱- دیوارکشی بین سیاست و آموزش و پرورش:
شاید انتخاب دو وزیر برای وزارت آموزش فنلاند از دو حزب اصلی در فاصله سال‌های ۱۹۷۰ تا ۱۹۸۷ بهترین مدعا باشد که این کشور تمام ظرفیت‌های خود را با همکاری هر دو حزب سیاسی برای بهبود شرایط آموزشی بکار گرفت و این درحالیست که در کشور ما اغلب انتصابات آموزش و پرورش از راس تا به زیر، محلی برای قدرت نمایی جناح‌های سیاسی بدون توجه به توانایی افراد بوده است.۲- بازنگری در محتوای سنگین ، غیر کاربردی و غیر جذاب آموزشی و توجه بیشتر به شاداب سازی مدارس: توجه به بازی‌های کودکانه، تقویت رفتارهای اجتماعی، همیاری و کار تیمی‌در مقطع ابتدایی کشورهای الگو باید فرادستان را متقاعد به یک بازنگری جدی در تدوین و تالیف کتب درسی و ساعات آموزشی خسته کننده و سیستم آزمون محورکشور نماید. ۳- توجه به سلامت، بهداشت و تغذیه دانش‌آموزان: حضور مشاوران ، مربیان کارآزموده  بهداشت و تغذیه در مدارس مدل فنلاندی ژاپنی به وضوح مورد تاکید است و سیستم ارجاع و حمایت قوی از دانش آموزان دارای مشکل وجود دارد. صرف یک یا دو وعده غذا در مدرسه بخشی از برنامه روزانه مدرسه است و این در حالیست که خبر توزیع یک لیوان شیر در مدارس ما هر ساله بعد از چند ماه از شروع سال تحصیلی بسان موفقیتی بزرگ در کارنامه بالاترین مقام نهاد آموزش و پرورش رسانه ای می‌شود. ۴- تغییر در شیوه‌های جذب معلمین: تنها درصد کمی‌از متقاضیان ورود به حرفه معلمی‌در کشورهای پیشرو آموزش که از بین بهترین و سرآمدترین افراد می‌باشند می‌توانند به این حرفه وارد شوند، درحالی که شیوه‌های رنگارنگ جذب معلم در کشور ما موجب شده گاه افرادی توانا وعلاقه مند از ورود به این حرفه بازمانده اند و گاه نیز این حرفه جذابیت لازم را در بین نخبگان نداشته باشد. ۵- آموزش کالایی و پولی ممنوع: با وجود درآمد سرانه بالا در کشورهایی همچون فنلاند و ژاپن دولت‌های آنان تمامی‌هزینه‌های مربوط به آموزش کودکان را برعهده گرفته اند و هزینه کردن در این راه را سرمایه گذاری تلقی کرده اند ولی شوربختانه بر خلاف تمامی‌پژوهش‌هایی که آموزش پولی را مردود دانسته اند، آموزش و پرورش در کشور ما همواره مقوله ای هزینه بر بدون توجه به اثرات بلند مدت آن بر اقتصاد، فرهنگ و … قلمداد شده و در این راه هر روز شاهد کاهش حمایت‌های دولتی و تلاش در جهت نوعی خصوصی سازی هستیم که هیچ انطباقی با عدالت آموزشی ندارد. اما طیف دوم مخاطبینی که می‌توانند از جستار در آموزش و پرورش‌های موفق درس بیاموزند، آموزگاران و معلمان هستند. به روز بودن، تسلط بر شیوه‌های نوین تدریس، قابلیت اعتماد جهت واگذاری اختیارات تام به معلم و پذیرش این مسئله که عدم توانایی در این راه باعث کنار گذاشتن آنان از تاثیرگذاری بر سرنوشت و آینده کودکان آن کشورها خواهد شد،شاید مهمترین نکاتی باشد که معلمین ما باید در راه تحول مد نظر داشته باشند. معلم ایرانی باید بیندیشد در صورت تغییر شرایط آموزشی کشور و فراهم شدن بستر تحول واقعی آیا او جایگاهی در این سیستم خواهد داشت؟ آیا توانایی تغییر، بروزرسانی و نقش آفرینی به عنوان معلمی‌در تراز جهانی را خواهد داشت یا خیر؟ مطالعه و کاوش در سیستم‌های آموزشی موفق دنیا حاوی نکات ارزنده فراوانی برای برنامه ریزان فرهنگی و آموزشی کشور از یک سو و آموزگاران و معلمان از سوی دیگر است که پرداختن به همه آنها در این یادداشت امکانپذیر نیست. اما امید آن می‌رود صحبت از تجربه‌های موفق دنیا محدود به جلسات و همایش‌ها و سخنرانی‌ها نگردد و قدم‌هایی هرچند کوچک اما امید آفرین در جهت نیل به آموزش و پرورشی نوین برداشته شود.

 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب