کد خبر : 21461
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۳ آذر ۱۳۹۶ - ۲:۵۲
479 بازدید بازدید

سرنوشت دهقان فداکار … اوج یا افول اخلاق و فرهنگ در جامعه ایران ؟

سرنوشت دهقان فداکار … اوج یا افول اخلاق و فرهنگ در جامعه ایران ؟

سال ها از گلایه های مرحوم خواجوی به خاطر گرفتار شدن در روزگار تنگدستی و عسرت می گذشت/ اسطوره سالخورده اخلاق در این جامعه که اتفاقا جزء نخستین مشعل داران کتاب های درسی ما هم به شمار می رفت نتوانسته بود زندگی راحت و بی دغدغه ای داشته باشد. بیمه درمانی پاسخگوی بیماری هایش در دوران کهنسالی نبود و او را حتی جویای کاری برای گذران زندگی روزمره اش ساخته بود/ دهقان فداکار اگر چه چهره نمادین” اخلاق دگرخواهانه” در روزگار ما به شمار می رفت ولی هرگز یگانه نبود/ بیش و پیش از او معلمانی داشتیم که اگر چه از طلایه داران آگاهی بخشی به نسل های آینده به شمار می رفتند ولی سرنوشتی بهتر از او نیافته بودند/ همچنین نویسندگان و مترجمانی بودند که به دلیل تن ندادن به مناسبات بازار و اصرار بر اصالت آثارشان بی وفایی ها دیدند و عسرت ها چشیدند/در همه این سال ها سیاست و اقتصاد( بخوانید قدرت و بازار) دست اندرکار تخریب اخلاق و فرهنگ در این دیار بوده است/ اخلاق دلالی، فرهنگ بازاری، رشد خودمحوری و منفعت جویی و … از جلوه های رنگ باختن ارزش های جمعی محسوب می شوند‌/ سرنوشت او به نسل های آتی می آموزد که باید فداکارانه پای در مسیر تعهد و مسئولیت پذیری نسبت به دیگران بگذارند یا عافیت طلبی و منفعت جویی را پیشه خود ساخته و بار خود را ببندند…

ریز علی خواجوی یا همان دهقان فداکار معروف درگذشت. خبر اگر چه کوتاه ولی غیر منتظره نبود!

سال ها از گلایه های مرحوم خواجوی به خاطر گرفتار شدن در روزگار تنگدستی و عسرت می گذشت!

اسطوره سالخورده اخلاق در این جامعه که اتفاقا جزء نخستین مشعل داران کتاب های درسی ما هم به شمار می رفت نتوانسته بود زندگی راحت و بی دغدغه ای داشته باشد. بیمه درمانی پاسخگوی بیماری هایش در دوران کهنسالی نبود و او را حتی جویای کاری برای گذران زندگی روزمره اش ساخته بود!

دهقان فداکار اگر چه چهره نمادین” اخلاق دگرخواهانه” در روزگار ما به شمار می رفت ولی هرگز یگانه نبود!

بیش و پیش از او معلمانی داشتیم که اگر چه از طلایه داران آگاهی بخشی به نسل های آینده به شمار می رفتند ولی سرنوشتی بهتر از او نیافته بودند! همان ها که صادقانه زیستند ولی روزگار همراه شان نبود.

با وجود قدرشناسی شاگردان، حمایتی از سوی دولت ها دریافت نکردند و روزگار را به سختی گذراندند!

سرنوشت دهقان فداکار

همچنین نویسندگان و مترجمانی بودند که به دلیل تن ندادن به مناسبات بازار و اصرار بر اصالت آثارشان بی وفایی ها دیدند و عسرت ها چشیدند!

در همه این سال ها  سیاست و اقتصاد( بخوانید قدرت و بازار) دست اندرکار تخریب اخلاق و فرهنگ در این دیار بوده است!

اخلاق دلالی، فرهنگ بازاری، رشد خودمحوری و منفعت جویی و … از جلوه های رنگ باختن ارزش های جمعی محسوب می شوند‌.

بر اساس این ملاحظات است که وضعیت زندگی دهقان فداکار در دوران حیات خود برای جامعه ما اهمیتی نمادین می یابد، آن چنانکه بلند اقبالی یا تیره روزی او نمادی از اوج یا افول اخلاق و فرهنگ در این جامعه به شمار می رود!

سرنوشت او به نسل های آتی می آموزد که باید فداکارانه پای در مسیر تعهد و مسئولیت پذیری نسبت به دیگران بگذارند یا عافیت طلبی و منفعت جویی را پیشه خود ساخته و بار خود را ببندند!

سرنوشت دهقان فداکار

تا این جای کار البته به نظر می رسد که خسران اصلی با نظام اخلاقی و ارزشی حاکم بر جامعه بوده است که نتوانست فرجام مناسب و بی دغدغه ای را برای یکی از اساطیر اخلاق دگرخواهانه در این سرزمین رقم زند!

آیا امیدی به بهبود وضعیت سایر مشعل داران فرهنگ و اخلاق این سرزمین وجود دارد؟

باید کمی صبر کنیم…

کانال مهران صولتی

 

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب