کد خبر : 21360
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۸:۰۴
449 بازدید بازدید

ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان

ضرورت آموزش مهارت‌های زندگی به کودکان

یکی از اصول اولیه و مهم در نظام آموزشی نوین برای دست یابی به  اخلاق مداری و جهانی شایسته، ترویج صلح، برابری و برادری و تعمیق درک متقابل بین کودکان در سراسر جهان است  که این هدف به منظور دستیابی به آرمان‌ها،حقوق، سلامتی و رفاه کودکان جهان اختصاص داده شده است. مجمع عمومی‌در بیستم نوامبر

یکی از اصول اولیه و مهم در نظام آموزشی نوین برای دست یابی به  اخلاق مداری و جهانی شایسته، ترویج صلح، برابری و برادری و تعمیق درک متقابل بین کودکان در سراسر جهان است  که این هدف به منظور دستیابی به آرمان‌ها،حقوق، سلامتی و رفاه کودکان جهان اختصاص داده شده است. مجمع عمومی‌در بیستم نوامبر سال‌های ۱۹۵۹ و ۱۹۸۹کنوانسیون حقوق کودک را به تصویب رساند و به همین منظور هرساله به دولت‌ها پیشنهاد می‌شود که به هر شیوه‌ای که مناسب ومطلوب کودکان آن کشور است، برای آنان و تبیین گری حقوق شان از جمله حق زندگی، سلامتی، تحصیل و بازی، حق زندگی خانوادگی، درامان ماندن از خشونت‌هاو… برنامه‌ها و اقداماتی در نظر بگیرند.‌این سازمان همچنین  از همه کشورها می‌خواهد تا تلاش مشترکی برای ترغیب و تشویق کودکان از طریق گفتگو در محیط‌های دوستانه و جشن و شادی به عمل آورند و برای احقاق حقوق شهروندی آنان اقدام کنند.
امروزه یکی از دغدغه‌های جوامع در خصوص کودکان موضوع کودک آزاری است که متاسفانه هر روز با وقوع اتفاقات ناخوشایندی از‌این دست، بر عمق‌این نگرانی‌ها افزوده می‌شود. به گفته یونیسف، هر سال میلیون‌ها کودک در سرتاسر جهان قربانی خشونت‌های بی نظیری می‌شوند. کودکان در هر کشوری، هر فرهنگ و در هر سطح اجتماعی، در معرض انواع مختلف سوءاستفاده، غفلت، بهره‌برداری و خشونت قرارمی‌گیرند. سوءاستفاده در خانه‌ها، مدرسه، موسسات، محل کار، جامعه، درگیری‌های مسلحانه و بلایای طبیعی و… رخ می‌دهد. خشونت علیه کودکان به صورت‌های مختلفی مانند استثمار و سوء استفاده جنسی، قاچاق، مجازات فیزیکی و تحقیرآمیز، شیوه‌های سنتی مضر (از جمله ازدواج زود هنگام و یا از بین بردن اندام تناسلی) و استخدام در نیروهای مسلح تروریستی و …است.
تحقیقات نشان می‌دهد که کودکان بیشتر از افراد بالغ در معرض خشونت و جرم هستند. تجربه خشونت می‌تواند منجر به آسیب فیزیکی، ذهنی و عاطفی پایدار شود و فرقی هم نمی‌کند که آیا کودک قربانی مستقیم خشونت بوده یا شاهد آن. خشونت و سوءاستفاده به طور جدی بر رشد، عزت و سلامت جسم و روان کودک اثر می‌گذارد.کودکانی که در معرض خشونت قرار دارند  بیشتر از سایرین از مشکلات وابستگی، رفتارهای رگرسیونی، اضطراب و افسردگی،مشکلات مربوط به سلامت، افت تحصیلی و عملکرد ضعیف شناختی، بزهکاری و … رنج می‌برند. یکی از مکانیزم‌هایی که ابتلا به خشونت در کودکان تاثیر می‌گذارد، از بین بردن مغز در حال رشد است. در خشونت‌ها، ساختارهای مغزیِ خاص، به طور قابل ملاحظه‌ای تحت تأثیر فشار قرار می‌گیرند. عملکرد اجرایی (مانند برنامه ریزی، حافظه، تمرکز، توجه، کنترل ضربه و استفاده از اطلاعات جدید برای تصمیم گیری) می‌تواند نقض شود. علاوه بر‌این، کودکانی که در معرض خطر ابتلا به تهدیدات واقعی یا درک شده قرار دارند ممکن است با ترس و اضطراب به طیف وسیعی از شرایط واکنش نشان دهندو توانایی آنها در یادگیری و تعامل با دیگران مختل  و به اختلالات اضطرابی جدی منجر شود.
حفاظت از کودکان  در برابر هر نوع خشونت، یک قانون اساسی است که توسط کنوانسیون حقوق کودک و دیگر معاهدات و استانداردهای بین‌المللی حقوق بشر تضمین شده است. با‌این وجود، خشونت در سراسر جهان، بدون توجه به شرایط اقتصادی و اجتماعی، فرهنگ، مذهب یا قومیت، با هر دو عواقب فوری و بلند مدت، بخشی از زندگی واقعی کودکان است. کودکانی که به شدت مورد آزار و اذیت قرار گرفته اند اغلب در توسعه خود بامشکلات یادگیری و مهارتی روبه رو می‌شوند. کودکانی که در یک خانواده یا جامعه خشونت آمیز رشد می‌کنند،اگر مورد حمایت ودرمان قرارنگیرند،‌این رفتار را به عنوان راهی برای حل اختلافات در نظر می‌گیرند و آن الگوی خشونت و سوء استفاده را در آینده زندگی خودتکرار می‌کنند. خشونت علیه کودکان علاوه بر تأثیرات غم انگیز بر روی افراد و خانواده‌ها، هزینه‌های جدی اقتصادی و اجتماعی و کاهش بهره وری در جامعه را به دنبال دارد. با برنامه ریزی و اقدام پیگیرانه، آموزش مهارت‌های خود مراقبتی و دیگر مهارت‌های ضروری یک زندگی سالم و با اطلاعات قابل اعتماد می‌توان به خشونت علیه کودکان  -که یک ضرورت حقوق بشری است-خاتمه داد و آنان را برای جهانی متعالی و عاری از خشونت، تعلیم وتربیت نمود. تجارب موفق جهانی در خصوص کاهش خشونت علیه کودکان پیشنهاد می‌دهد که بایستی کلیه اقدامات قانونی، اداری، اجتماعی و آموزشی لازم برای محافظت از کودک در برابر هر نوع خشونت فیزیکی یا روحی، جراحت یا سوء استفاده، بی توجهی یا رفتار سهل انگاری، بدرفتاری یا بهره برداری از جمله سوء استفاده جنسی، در برابر والدین،سرپرست قانونی (و یا هر شخص دیگری که مراقبت از کودک را داشته باشد) در سطوح مختلف مدرسه،محله وجامعه در نظر گرفته واجرایی شود.چنین اقدامات پیشگیرانه‌ای باید به صورتی مناسب شامل روش‌های موثر برای‌ایجاد برنامه‌های اجتماعی – حمایتی لازم برای کودک از جمله آموزش مهارت‌های خود مراقبتی،شناسایی موارد کودک آزاری، گزارش، ارجاع، تحقیق، درمان و پیگیری صورت پذیرد. امروزه ضرورت آموزش حقوق و مهارت‌های زندگی به کودکان واقعیتی است که باید دولت‌ها برای رسیدن به حقیقت مثبت و مطلوب نتایج آن، راهبردهای موثر و عاجل درنظر بگیرند و در ورای پای بندهای مذهبی وسنتی در‌این مسیر برنامه‌ریزی کنند.
 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب