کد خبر : 21344
تاریخ انتشار : پنج شنبه ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۹:۵۲
1,843 بازدید بازدید

چند نکته پیرامون استخدام معلمان حق التدریس

چند نکته پیرامون استخدام معلمان حق التدریس

معلم باید آزادی فکری و روحی داشته باشد . نباید پیوسته در استرس باشد. نباید هر روز باید باید باید… ناتمام مسئولان غیر کارشناس ،بی تجربه ومجریان و هنر پیشه هایی که حتی از رفتار صحیح با فرزندان خود عاجزند ، را بشنوند. نباید در شرایطی قرار گیرند که همه ( از اولیا و مسئولان مدرسه گرفته تا پیاز فروش محله) معلم را تهدید به گزارش کردن به اداره و یا برخورد فیزیکی و شکایت به مراجع قضایی کنند.

هر از گاهی خبر خوب تأمین نیروی انسانی، از محل نیروهای قراردادی و حق التدریسی به گوش می رسد. گاه این خبر با شرط و شروط عجیب و گاه با عطوفت و گذشت ،که برازنده ی حکومت اسلامی است ،همراه است . مقالات تحلیلی و نظرات مشمولین این طرح با هر زبانی در سایت ها و کانال های دنیای مجازی تحریر و تقریر می شود. هر چند اینجانب در سال پایانی خدمت خود بوده و ذینفع هم نیستم؛ اما فکر می کنم ذکر چند نکته در تصمیم نهایی برای این قضیه ، مفید باشد.
(۱) اگر قرار بر این باشد که فردی (اعم از شایسته یا خدایی نکرده دارای ضعف ها و ایرادهای بزرگ و کوچک از لحاظ تدریس و پشتکار و …) به عنوان معلم در جامعه ی اسلامی مشغول به کار شود، نباید موقعیت معیشتی و اقتصادی وی متزلزل و نامناسب باشد. چون هرچه باشد، حکومت به او حکم معلمی داده است. بنابراین اگر ایشان استخدام نمی شوند، حداقل باید حقوق دریافتی شان با معلمان رسمی برابر باشد.
(۲) چون افزایش دستمزدها برای هر قشری خصوصا برای طبقه ی ضعیف با (درصد) است و درصدحقوق کم، خیلی کم تر و درصد حقوق های نجومی، نجومی تر است بنابراین توجه به حداقل دریافتی ها و حداقل حقوق برای امرار معاش شرافتمندانه خصوصا برای معلمان ضروری می نماید .
(۳) تشخیص صلاحیت حرفه ای معلمان در حالی که سیستم آموزشی در حال گذر از حیطه ی شناختی است و عاطفه و علائق و توانایی ها را مد نظر قرار می دهد، نمی تواند با آزمون تستی و مجموعه ی معلومات و حفظیات، صورت گیرد.
(۴) بررسی صلاحیت ها صرفا مشمول یک دوره نباشد و با رصد کردن ابتکارات، توانمندی ها، تلاشگری ها در تمامی دوره ی خدمت سی ساله از طریق مستند سازی فعالیت ها ضروری است. ( امروزه ،تهیه ی عکس و فیلم و گزارش از فعالیت ها ی انجام شده ی مدارس توسط مدیران و معاونان پرورشی رشد یافته و خودمانی تر بگوییم ؛ مد شده است که پشیزی ارزش ندارد) قسمتی از بررسی صلاحیت ها با پر کردن پرسشنامه هایی توسط دانش آموزان ، اولیای دانش آموزان، کادر مدرسه و راهنمایان آموزشی و خوداظهاری ها( به شرط تطبیق همه ی پرسشنامه ها) ممکن باشد.
(۵) اگر مقرر می شد که هر کس با توجه به رشته ی تحصیلی اش استخدام شود، هم اکنون بیش از پنجاه درصد استخدام ها و انتساب ها ، حتی از مقامات آموزش و پرورش ،غلط محسوب می شد بنابراین یا باید از مرتبط بودن رشته ی تحصیلی با سمت شغلی صرف نظر کرد یا باید زمینه ی تحصیلی و اشتغال افراد و رشته هایی که نیاز داریم را ایجاد کنیم، و این اصل را در همه ی سازمان ها و ارگان ها هم عملی کنیم که در کوتاه مدت غیر ممکن است.
(۶) استخدام کورکورانه و بی قید و شرط هم منطقی نبوده و حتما آثار زیان باری خواهد داشت . استخدام با معیارهای مدرک تحصیلی، قبولی در آزمون ورودی ، ابراز علاقمندی و … هرگز دلایل قانع کننده ای نخواهند بود. چه هم اکنون دانش آموزان معلمی که با مدرک دکترای حرفه ای با رشته ی مرتبط که سال قبل در پایه ی اول ابتدایی تدریس کرده است، امسال در پایه ی دوم هنوز حروف الفبا و خواندن و نوشتن پایه ی اول را به خوبی یاد نگرفته اند.
(۷) وقتی فردی به عنوان معلم انتخاب شده و آموزش های لازم را دیده ، کلاس های کارورزی و تمرینی را با موفقیت پشت سر گذاشته و با خیل عظیم باید ها و نباید های کارشناسانه و غیر کارشناسانه تکلیف شده از طرف مسئولان مستقیم و غیر مستقیم به کلاس درس وارد می شود، ذره ای انصاف به خرج داده و به او کمی اقتدار داده شود.
توصیه ی کلی: معلم باید آزادی فکری و روحی داشته باشد . نباید پیوسته در استرس باشد. نباید هر روز باید باید باید… ناتمام مسئولان غیر کارشناس ،بی تجربه ومجریان و هنر پیشه هایی که حتی از رفتار صحیح با فرزندان خود عاجزند ، را بشنوند. نباید در شرایطی قرار گیرند که همه ( از اولیا و مسئولان مدرسه گرفته تا پیاز فروش محله) معلم را تهدید به گزارش کردن به اداره و یا برخورد فیزیکی و شکایت به مراجع قضایی کنند.
روز اوج گرفتن افکار واندیشه : روزی که معلم دلسوز حرف اول را بزند، تصمیم بگیرد و اجرا کند، نگرانی نداشته باشد و مسیر درس را تعیین کند ، به تکالیف بیخودی و طرح های بی مغز و غیر مرتبط با محتوای کتاب در گیر نشود، روزی که معلم بتواند جریمه کند، مردود کند، مقایسه کند، تعیین تکلیف کند، وسایل آزمایش را به دست بیاورد ،فرصت آزمایش را بیابد و مجبور به گزارش نویسی نشود،روزی که معلم مشکل معیشتی نداشته باشد،روزی که معلم از سر بی نیازی به سراغ شغل دوم نرفته و به مطالعه و آزمایش در منزل و کتابخانه و آزمایشگاه بپردازد، آن روز روز اوج گرفتن افکار و اندیشه هاست.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 3 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۳
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

الهه شنبه , ۱۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۷:۰۵

متاسفانه دولت تنها چیزی که به فکر نیست مایحتاج معلمان وبه موقع پرداخت نکردن حقوق معلمان حق التدریس هست یکی از مشکلات تحصیلی بچه ها که راندمان تحصیلی پائین هست نبود امنیت شغلی معلمان حق التدریس هست

معلم حق التدریس پنج شنبه , ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۵۸

یک ضرب المثل هست میگه هیچوقت چاقو دسته ی خودش رو نمی بره اما دروغه….وزارت معلمهای حق التدریس رو تباه کرد

معلم حق التدریس پنج شنبه , ۹ آذر ۱۳۹۶ - ۱۰:۰۶

ممنون بالاخره یک نفر پیدا شد تا حقایق را بگوید دردمعلم حق التدریس همین ها است در سال ۱۲ خدمتم هستم واز نا امیدی ورنج روزانه به خدا گله می برم …..وزارت و دولت باید بدرمورداین سخن معلمان حق التدریس تامل کنند:
این سفره خودش خالیست!!!ازبهرچه،قصدش دارید؟

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب