کد خبر : 21139
تاریخ انتشار : شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۴:۰۹
504 بازدید بازدید

وقتی معلم در خط مقدم جبهه آموزش مورد توهین و حمله قرار می‌گیرد مقصر کیست؟ چرا بعضی از اولیاء و دانش‌آموزان به هر دلیلی به خود جرئت می‌دهند به معلم و کادر مدرسه توهین کنند؟

وقتی معلم در خط مقدم جبهه آموزش مورد توهین و حمله قرار می‌گیرد مقصر کیست؟ چرا بعضی از اولیاء و دانش‌آموزان به هر دلیلی به خود جرئت می‌دهند به معلم و کادر مدرسه توهین کنند؟

آنچه پیرامون هتک حرمت به معلمین مسلماً می‌توان گفت؛ ضعف عقبه و ستادی نیروهای آموزش‌ و پرورش و ضعف اجرایی قوانین موجود توسط نیروهای اداری است/ تا الآن جایی نشنیده‌ام و نخوانده‌ام که کسانی که به معلمین هتک حرمت کرده‌اند مجازات شوند و نیروهای بازرسی و حقوقی با کدخدا منشی و با توجه به رودربایستی بین همکاران، رضایت معلمین را جلب می‌کنند/ نوع نگاه مسئولین به آموزش‌ و پرورش اولین آسیبی است که معلم کلاس ضربه آن را می‌خورد/ پرداخت معوقات معلمان که بعد از یک سال یا دو سال پرداخت می‌شود که حق آنان بوده و به‌روز پرداخت‌نشده با چه منطقی رسانه‌ای می‌شود

در زمان جنگ سرباز خط مقدم تمام امیدش به عقبه خود و نیروهای پشتیبانی‌کننده است و نیروهای پشتیبانی از چند جنبه می‌بایست نیروهای پیشتاز را پشتیبانی کنند . رساندن مهمات، حفاظت اطلاعاتی، بررسی منطقه درگیری، استراتژی و تاکتیک عملیاتی، … اگر نیروهای پشتیبانی به هر دلیلی خیلی ضعیف عمل کند نیروهای خط مقدم کشته می‌شوند یا اسیر می‌شوند و اگر ضعیف عمل کنند نیروهای خط مقدم عقب‌نشینی می‌کنند تا خسارت انسانی کاهش یابد و در زمان بهتری بتوانند منطقه ازدست‌رفته را پس بگیرند.

با این مثال ساده به بررسی معضل هتک حرمت به معلمین در مدرسه خط مقدم آموزش‌ و پرورش می‌پردازم .

صف و ستاد در آموزش‌ و پرورش دقیقاً در مثال فوق مصداق پیدا می‌کند. یک دهه اخیر شاید از معدود سال‌هایی باشد که شاهد بی‌حرمتی به معلمین و مدیران توسط اولیا و دانش‌آموزان هستیم و این وضعیت بحران شدیدی را در ذهن معلمین و مدیران مدارس ایجاد کرده و به نظر می‌رسد با این روند در آینده با معضلات عدیده‌ای پیرامون این موضوع گریبان گیر آموزش‌ و پرورش شود و رغبت معلمین و جذب نیروهای علاقه‌مند در آموزش‌ و پرورش را دچار تردید نماید و نیروهای ضعیف و از سر ناچاری و درمانده از استخدام را روانه این دستگاه نماید و زیرساخت پیشرفت و سازندگی که همان نیروی انسانی است نیز دچار تزلزل شود ؛ لذا به نظر می‌رسد آسیب‌شناسی علت هتک حرمت به معلمین و کادر دفتری ضروری به نظر می‌رسد.

شأن و منزلت معلمین در دهه اخیر به‌شدت به نسبت سال‌های گذشته کاهش یافته است و دیگر شغل معلمی آن جایگاهی که قبل داشته ندارد و نگاه عمومی به معلم نیز دچارِ حفره‌هایی شده است که سیستم آموزشی را نیز به همراه خود به قعر این حفره خواهد برد.

چرا این اتفاقات افتاده؟ و علل آن به کجا برمی‌گردد؟ نیاز به واکاوی جدی و ارائه راه‌حل بکر دارد.

آنچه پیرامون هتک حرمت به معلمین مسلماً می‌توان گفت؛ ضعف عقبه و ستادی نیروهای آموزش‌ و پرورش و ضعف اجرایی قوانین موجود توسط نیروهای اداری است .

این روزها در هر اداره‌ای که وارد می‌شوی در پشت سر هر کارمندی پوستری نصب‌ شده که در خصوص توهین عادی به کارمند دولت مطابق ماده ۶۰۸ و ماده ۶۰۹، ماده حمایتی از کارمندان دولت است، به‌ طوری‌که هرکسی به کارمندان دولتی توهین کند، علاوه بر جزای نقدی و شلاق به مجازات حبس نیز محکوم می‌شود؛ اما من تا الآن جایی نشنیده‌ام و نخوانده‌ام که کسانی که به معلمین هتک حرمت کرده‌اند مجازات شوند و نیروهای بازرسی و حقوقی با کدخدا منشی و با توجه به رودربایستی بین همکاران، رضایت معلمین را جلب می‌کنند !

چرا تنبیه دانش‌آموزان (که تقبیح می‌شود) رسانه‌ای می‌شود و معلم توسط بازرسی و ارزیابی عملکرد و هیئت بدوی توبیخ و گاهی منجر به اخراج همکار می‌شود و کسی هم از معلم حمایت خاصی نمی‌کند؟ اما عکس موضوع صادق نیست و برخورد با عاملین هتک حرمت به معلمین رسانه‌ای نمی‌شود و با این موضوع بدون اغماض و به‌شدت برخورد نمی‌شود …

نوع نگاه مسئولین به آموزش‌ و پرورش اولین آسیبی است که معلم کلاس ضربه آن را می‌خورد  .

مسئولین در حرف قشنگ می گویند اما در عمل زشت رفتار می‌کنند زمانی که در بوق و کرنا می‌کنند که به معلم ۵۰ میلیون وام می‌دهند که آن‌هم در عمل با هزار اما و اگر مواجه می‌شود ، مسلم است که ولی دانش‌آموز ماشین ۱۵۰ میلیونی خود را به رخ معلم بکشد و نوع نگاهش به معلم متفاوت باشد چه لزومی دارد این موارد رسانه‌ای شود؟

مگر هزاران بخشنامه صادر نمی‌شود؟ این را هم با بخشنامه ابلاغ کنید. مگر کانال ندارید؟ مگر نشریه ندارید؟ مگر سایت ندارید؟ مگر اینکه هدف صرفاً برای رسانه‌ای کردن شخص است؛ که معلم کلاس باید عواقب منفی خودنمایی مسئول ارشد را بپردازد.

پرداخت معوقات معلمان که بعد از یک سال یا دو سال پرداخت می‌شود که حق آنان بوده و به‌روز پرداخت‌نشده با چه منطقی رسانه‌ای می‌شود؟ اگر پرداخت شود مگر بازهم مطالبه می‌کنند که همگانی می‌شود؟ مگر پرداخت معوقه سایر سازمان‌ها رسانه‌ای می‌شود؟ مگر جز این است که در انظار عمومی و افکار عمومی بازتاب منفی در مورد شأن و منزلت معلمین دارد؟ وضعیت معیشتی معلمین با نگاه مادی گرایانه جامعه امروزی منافات دارد و قسمتی از این نوع نگاه به بی‌سلیقگی و بی‌تدبیری مسئولین در آموزش‌وپرورش و خارج از سیستم است که حتی افکار دانش‌آموزان را نیز در مورد معلم، حقوق و وضعیت معیشتی به‌واسطه رسانه و بحث پیرامون موضوع در خانواده منفی کرده است.

بنابراین تدوین برنامه و راهکار برای ارتقاء شأن و منزلت معلمین می‌تواند جایگاه ازدست‌رفته را برگرداند و از جذب نیروهای رانده و مانده از استخدام سایر دستگاه‌ها جلوگیری شود و علاقه‌مندان به شغل معلمی باانگیزه و سطح علمی بالا را نیز جذب کند و از سوی دیگر رفتار و گفتار مسئولان ارشد و تدقیق در روابط عمومی و رسانه‌ای از آسیب‌های ناشی از همگانی شدن بعضی مسائل مبتلابه جلوگیری نماید و همچنین برخورد جدی و قاطع مسئولین حقوقی ادارات و عدم اغماض در هتک حرمت و توهین به معلمین و کادر اداری مدرسه می‌تواند از اعمال مجرمانه محدود اما تأسف‌بار و ویرانگر جلوگیری نماید.

صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

زهرا شنبه , ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۱۶

فکر می کنند مطالبات معلمان رو دادند بانکها هر دوسال یکبار وام ضروری چهار درصد چند ین برابر حقوقشان به کارمنهاشون می دهند و یه وام صد میلیون مسکن چهار درصدی و هزاران
خدمات دیگر که دیگر سازمانها و ادارات به جارمندهاشون ارایه می دهند و هیچکس نمی فهمد اما انگار فقط معلمان هست که اگر حق الزحمه سه ماه اضافه کار یکسال پیششون رو پرداخت کنند بقال سر محله هم می داند و حق الزحمه اضافه کار امسال را که ماهانه کمتر از حدود ششصد و یا کمتر است سال اینده پرداخت می کنند هیچ کس نمی داند
هیچ کس نمی داند که ادارات دیگر چه خدماتی برای بیمه ارایه می دهند از قبیل دندانپزشکی و غیره و حق بیمه ایی که از کارمندانشون می گیرند کمتر از حق بیمه فرهنگیان هست ولی همه می دانند که بیمه اتیه سازان چقدر هزینه به فرهنگیان پرداخت شده است

اندکی تامل

هنوز تو تلویزیون یا شبکه های مجازی دنبال این می گردیم که ببینیم از اینکه حق الزحمه سه ماهه دوم سال گذشته فرهنگیان رو امسال ابان ماه پرداخت کردید از فرهنگیان عذرخواهی کردند بابت تاخیر یانه ؟

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب