کد خبر : 21015
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ آذر ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۹
605 بازدید بازدید

داعش تمام شد اما…

داعش تمام شد اما…

داعش و خوف و ترس‌های هولناکش تمام شد. حداقل برای مدتی هم که شده از اطراف مرزهای کشور و کشورهای همسایه تمام شد و به تاریخ پیوست. چندین سال است که میدان مبارزه با گروهکِ تحریف مسلکِ داعش نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی برای کشورهای منطقه و حتی جوامع دورتر از این میدان را داشت و خوشبختانه

داعش و خوف و ترس‌های هولناکش تمام شد. حداقل برای مدتی هم که شده از اطراف مرزهای کشور و کشورهای همسایه تمام شد و به تاریخ پیوست. چندین سال است که میدان مبارزه با گروهکِ تحریف مسلکِ داعش نگرانی‌ها و دغدغه‌هایی برای کشورهای منطقه و حتی جوامع دورتر از این میدان را داشت و خوشبختانه امروز با ایثار و رشادت‌های بی مثال، پایان عمر سخیف این گروه را شاهد هستیم. اما حقیقت این هست که تا زمانی که مظلوم دادخواهی و حق‌طلبی نکند و به دفاع از عقاید و باورهای خود نپردازد، ظلم در ظواهر مختلف به خود نمایی خواهد پرداخت و مَثَل داعشی‌ها و اندیشه نابخردشان وجود خواهد داشت. بنیان گروه تروریستی داعش و چگونگی شکل‌گیری‌اش، رهبری و مدیریت نظامی‌عملیات‌های صحرایی و شهری‌اش، تغذیه ادوات جنگی و مالی و نیروی انسانی اش، عقاید دینی و مذهبی شان و ده‌ها مورد دیگر، از سوالات و ابهامات جامانده در تاریخ خواهد بود که معلوم نشد این گروه تروریستی از کجا و با چه هدف و چه نشانی شکل گرفت. البته که گمانه زنی‌های زیادی درخصوص دست‌های پشت پرده همیشگی آمریکا و اسرائیل بیش از همه در این میان جلوه می‌کند،اما در واقع همان‌ها هم نمی‌دانند بزرگ شدن این گروه و رشد سرطانی اش و کشیده شدن دامنه عملیات‌های تروریستی آن حتی تا مرزهای اروپا و آمریکا چگونه رخ داد. در این میان قوای نظامی‌ ایران که باتکیه برتجربه هشت سال جنگ تحمیلی، ورود هرگونه گروهک تروریستی و تجاوزات مرزی را غیر مجاز می‌دانست، برای برقراری امنیت و ثبات کشور دست به عملیات‌های فرامرزی زد و در خارج از حدود رسمی‌کشور و با اهداف شوم تروریسم داعشی مقابله کرد. افرادی که در این کشمکش‌ها و جبهه‌ها حضور داشتند دو دسته بودند یا نظامیانی که بر حسب وظیفه شغلی خود و مام وطن به این عرصه آمده بودند و یا افراد غیر نظامی‌ و کاربلد نهادهای دیگر که پس از گذراندن دوره‌های آموزشی عازم می‌شدند که البته در هر دو وجه عشق به وطن و اعتقادات مذهبی نمود اکثریتی داشت. اصل و بنیان پرداخت وجوه مالی به افراد در قبال حضور در مناطق جنگی و عملیات‌ها هدف این یادداشت نیست که چرا باید چنین در نظر گرفته می‌شد و آیا باید پرداخت می‌شد یا نه و قصد هم نیست که شیرینی شکست نظامی‌داعش را با چرایی این پرداخت‌ها و شهادت جوانان در کشورهای همسایه – سوریه و عراق-  تلخ کرد. علت یابی و معلول شناسی حضور نظامی‌ ایران در این ماجرا را باید به اهل فن سپرد که می‌توانند با بررسی فواید و عواقب آن روشنگری نمایند و اذهان پرسشگر را پاسخ دهند.
هم این هست و خواهد بود که بار دیگر ایران توانست نشان دهد که در زمینه اقدامات نظامی‌حرف برای گفتن زیاد دارد و می‌تواند با تربیت جوانان ماهر و متبحر بهتر از این‌ها هم عمل نماید و مهم تر،این بحث است که این تربیت را در کجا به جز مدارس و نظام آموزشی سالم و نوین  می‌تواند نشانه‌گذاری نماید . در یک سیستم رو به پیشرفت با رویکرد تعالی بخشی می‌توان با برنامه‌ریزی ادواری دروس و مهارت‌ها  و نیازهای تخصصی کشور به ضرورت‌های سیاسی و اقتصادی و اجتماعی پاسخ داد. تنها در یک نظام آموزشی با شاخ و برگ آزادی فکری و گفتمان‌های علمی‌و ترویج روحیه پرسشگری است که می‌توان یک سیاستمدار خوب، یک نظامی‌کاردان، یک فعال مدنی روشنفکر،یک پزشک متعهد، یک معلم کارآمد، یک کاسب خوش نیت و… تعلیم و تربیت کرد و برای آینده روشن و درخشان تحویل  جامعه داد. چه فرقی می‌کند عرصه‌ای که دانش‌آموز بعد از اتمام تحصیل به آن ورود می‌کند سیاست باشد یا نظام یا اجتماع یا حرفه‌ها وفن‌های مورد نیاز کشور. مهم آن هست که در دوران آموزش و تحصیل در مدرسه به او در کنار یاددهی علوم ودانش نوین و خاستگاه‌های آن و مهارت‌های معاصر، درس عشق و ایثار و خدمت به همنوع و کارآمدی  و اثربخشی داده شود تا به خلق جامعه‌ای سرآمد دست زند. تعلیم و تربیت از بنیان‌های مهم، آینده ساز و زیر بنایی هر مملکتی است. آموزش به همراه کسب مهارت‌های لازم برای زندگی شایسته و تربیت نسلی متعهد و پایبند به اصول، دغدغه هر کشوری است. اما  در  تربیت چنین نسلی با باوری پایدار به  عقاید و ارزش‌های  ملی – مذهبی چه  عواملی  می‌توانند نقش آفرینی کنند؟ فراموش نشود داعش مسلکان نتیجه  زیاده خواهی‌ها و تعصبات بی جای دینی پدید آمدند و آن نابخردان از بس تحریف عقلی و مکتبی شده بودند، قدرت تفکر و تصمیم‌گیری را نداشته و دست به جنایت‌های نابخشودنی هم زدند. تربیت دانش‌آموزی که با عشق به همنوع و ادیان دیگر، تفکر انتقادی و مدیریت تصمیم‌گیری و توان افزایی و متحد نگری  را فرا می‌گیرد، تنها در مدرسه و محیط امن فکری آن اتفاق می‌افتد. متولیان کشوری و نظام آموزشی می‌توانند با برنامه‌ریزی هدفمند ضمن حمایت از آرمان‌های ملی،آزاد اندیشی  و تداوم اندیشه‌ها و فرهنگ محقق شده در جامعه، به رشد و تعالی افراد و توسعه کشور دست بیابند. با گذر از این نقش‌ها و اثر تربیت کودکان ونوجوانان با پایه‌های صحیح و ملی، باید گفت امروز داعش تمام شده اما چه اقدامات ضروری و مهمی‌ برای فردای این پیروزی باید در سیطره عملکردی مسئولین قرار بگیرد تا ایران بهتر از دیروز در عرصه رقابت‌ها و توسعه جهانی ( آموزشی، سیاسی، نظامی‌و…) و تقابل با تهدیدات امنیتی و مرزی حضور داشته باشد. تجربه نشان داده تا مدتی سرخوش از این پیروزی خواهیم بود و بعد دوباره …. امید که این نوبت به پاسداشت شهادت و خون بهای اندیشه‌هایی که به حق‌طلبی اندیشند و امنیت را به ارمغان آوردند، برای فردایی بهتر و متحدتر گام برداشته شود.

 

مردم سالاری

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب