کد خبر : 19969
تاریخ انتشار : جمعه ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۲
2,113 بازدید بازدید

سقوط کیفیت آموزش با تحمیل ۱۲۱ هزار معلم حق‌التدریس

سقوط کیفیت آموزش با تحمیل ۱۲۱ هزار معلم حق‌التدریس

این روزها بهانه خروج از بحران بازنشستگی ۴۰۰ هزار نیروی انسانی وزارت آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۰، نمایندگان مجلس را بر آن داشته است تا سخن از مصوبه‌ای به میان آورند که به موجب آن ۱۲۱ هزار معلم حق‌التدریس به آموزش‌وپرورش تحمیل می‌شوند.

حسین صادقی رئیس اداره برنامه ریزی سنجش صلاحیت‌های حرفه‌ای منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش:

 

راهبرد اصلی تمامی کشورهای توسعه یافته یا در حال توسعه، ارتقای سطح دستگاه‌ها از طریق ارتقاء و مدیریت منابع انسانی آن دستگاه است و از آنجایی که آموزش و پرورش، محور توسعه پایدار هر جامعه به شمار می‌رود، تمرکز صاحب نظران، بیش از هر رکن دیگری، به آموزش و پرورش آن جامعه معطوف می‌شود. اما سال‌های مدیدی است که این نگرش در کشور ما رو به زوال می‌رود.

دغدغه کمبود نیرو از یک سو و ادامه اتخاذ روش‌های ناصحیح تأمین نیرو، از سوی دیگر آموزش و پرورش را از ریل خود خارج خواهد کرد. بر هیچ کس پوشیده نیست که در سال‌های گذشته با اجرای شتابزده نظام جدید ۳-۳-۶ و افزایش یک پایه تحصیلی در دوره ابتدایی، منجر به ورود نیروهای غیر متخصص و ناکارآمدی شد که آثار و پیامدهای ناگوار حضور این افراد، هنوز به درستی در جامعه ظهور پیدا نکرده است.

عجیب تر این است که این روزها به بهانه خروج از بحران بازنشستگی قریب به ۴۰۰ هزار نفر از منابع انسانی وزارت آموزش و پرورش تا سال ۱۴۰۰، نمایندگان مجلس را بر آن داشته تا سخن از مصوبه‌ای به میان آورند که به موجب آن قرار است ۱۲۱ هزار معلم حق التدریسی که عموماً فاقد صلاحیت‌های لازم برای حرفه معلمی هستند، بر دستگاه تعلیم و تربیت کشور تحمیل شوند بی آنکه به تبعات و پیامدهای ناگوار این تصمیم توجهی شده باشد و این یعنی همان بازگشت به عقب و تکرار دوران فترت آموزش و پرورش.

نمایندگان و دلسوزان نظام حتماً به این نکته واقفند که «معلّمان» منشأ تحول و پیشرفت و اساسی‌ترین عنصر و نقطه آغاز هرگونه تحول و توسعه در جامعه به شمار می‌روند که ضروری است شأن و هویت آن ها به منزله مرتبه‌ای از حیات طیبه، مورد توجه و اهتمام جدی مسئولان قرار گیرد چرا که هر گونه تصمیم‌گیری درخصوص آموزش و پرورش، مستقیماً بر کل جامعه و نسل‌های متمادی اثرگذار خواهد بود و نادیده انگاشتن این موضوع در هرگونه تصمیم‌گیری در خصوص منابع انسانی این نهاد، صدمات جبران ناپذیری را بر بدنه نحیف آموزش و پرورش وارد خواهد ساخت.

بنابراین ضرورت بازنگری در تصمیم گیری نمایندگان مجلس بویژه کمیسیون آموزش، در تعیین تکلیف نیروهای حق التدریس، در این برهه حساس، بیش از هر زمان دیگری احساس می‌شود. از این رو شایسته است نمایندگان محترم با در نظر گرفتن مصالح کشور و اثبات میزان اهمیتشان برای تعلیم و تربیت فرزندان این مرز و بوم و نیز با در نظر گرفتن اسناد بالادستی و استلزامات قانونی شیوه‌های جذب و نگهداشت نیروی انسانی و نگاهی جامع، نسبت به تعیین تکلیف نیروهای حق التدریسی مبادرت کنند و در نظر داشته باشند که سکوت آنها در این مهم، منجر به سقوط آموزش و پرورش کشور خواهد شد.

بی تردید نادیده انگاشتن سیاست‌های کلی ایجاد تحول درآموزش وپرورش، مبنی بر بهبود منابع و مصارف با هدف بهبود کیفیت و بهره‌وری و استخدام بی ضابطه معلمان حق‌التدریس، این دستگاه را با بحرانی تازه و یک معضل بزرگ روبرو خواهد کرد. بدین معنا که تصویب طرح استخدام معلمان حق‌التدریس، با توجه به این نکته که رشته تحصیلی ۴۴ هزار و ۷۰۰ نفر ( حدود ۳۷ درصد افراد مشمول طرح) مغایر با رشته‌های مورد نیاز آموزش و پرورش است و با توجه به این نکته که حدود ۹۳ درصد این معلمان را خانم‌ها تشکیل می‌دهند، منجر خواهد شد تا ۵سال آینده هیچ گونه جذب داوطلب دختر در دانشگاه‌های وابسته آموزش و پرورش(دانشگاه فرهنگیان و دانشگاه تربیت دبیر شهید رجایی) نداشته باشیم.

علاوه بر آن، تصویب این طرح در نهاد قانونگذار کشور در تعارض با قوانین مرتبط ذیل خواهد بود:

مغایرت با بند(ب)ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه(جذب معلم ازطریق دانشگاه های فرهنگیان وشهید رجایی).

مغایرت باجزء(۱) و(۳) بند (الف) ماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه مبنی عدم اقدام مغایر با سندتحول بنیادین و ارتقای جایگاه آموزش و پرورش به عنوان امرحاکمیتی(تربیت معلم مهمترین شأن حاکمیتی آموزش وپرورش).

مغایرت با تکلیف آموزش وپرورش درماده ۶۳ قانون برنامه ششم توسعه (افزایش سهم آموزش‌های مهارتی از ۳۸ درصد به ۵۰ درصدآموزش‌های متوسطه).

مغایرت با بند(۲)سیاست‌های کلی علم وفناوری واصلاح شاخص‌های کیفی نیروی انسانی دوره ابتدایی به عنوان حلقه اول نظام آموزشی کشور.

درتضاد با سیاست‌های کلی ایجاد تحول درآموزش و پرورش، مبنی بر بهبود منابع ومصارف با هدف بهبود کیفیت وبهره‌وری (افزایش سهم هزینه‌های پرسنلی از۶۰ درصد درسال ۱۳۸۳ به ۸۵ درصد در سال۱۳۸۸ و۹۸ درصد درسال ۱۳۹۵ ).

مغایرت با ماده یک سیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری مبنی بر ایجاد تحول درنظام آموزش و پرورش (ریشه کن کردن بیسوادی).

مغایرت بابند(۱۰) سیاست‌های کلی نظام اداری(کاهش نیرو).مغایرت با اصول(۱۲۶) و(۷۵) قانون اساسی.مغایرت با تبصره(۱۰) ماده (۱۷) قانون تعیین تکلیف معلمان حق التدریس(عدم الزام به استخدام).مغایرت با ماده ۱۲۳ قانون برنامه ششم توسعه (لازم الاجرابودن سیاست‌های کلی برنامه ششم و سایرسیاست‌های کلی ابلاغی مقام معظم رهبری).

همچنین، توجه به این نکته نیز حائز اهمیت است که از میان مجموع معلمان حق التدریس در سراسر کشور، ۴۲ هزار مربی پیش دبستانی، ۶۰ هزار نفر آموزش دهنده نهضت سوادآموزی که اغلب آنها در طول سال تنها یک نفر سوادآموز داشته‌اند و حدود ۱۸ هزار نفر خرید خدمات آموزشی هستند و از آنجاییکه ۸۰درصد این متقاضیان استخدام، به لحاظ منطقه جغرافیایی، دوره تحصیلی و جنسیت، با نیاز آموزش و پرورش هیچگونه تناسبی ندارند و عمدتاً در شهرها و مراکز استان‌ها مشغول به فعالیت هستند، هیچ تمایلی به حضور در نواحی و مناطق محروم و دورافتاده‌ای که آموزش و پرورش در آن بخش‌ها نیازمند نیروست، از خود نشان نخواهند داد که خود این موضوع علاوه بر تحمیل هزینه‌های ناشی از استخدام، تبعات و پیامدهای بسیار سنگین دیگری نیز به همراه خواهد داشت بنابراین تصمیم‌گیری در این خصوص دقت نظر بیشتری می‌طلبد تا آموزش و پرورش را درگیر یک معضل بلند مدت جدیدی نکند.

از این روی ضمن احترام به جایگاه رفیع قانونگذاری مجلس، از نمایندگان محترم، بویژه اعضای کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس انتظار می‌رود در بررسی طرح تعیین تکلیف وضعیت استخدام نیروهای حق التدریس با در نظرگرفتن تمامی جوانب و توجه به این نکته که سرنوشت نسل آینده فرزندان این کشور به دست چه افرادی خواهند سپرد، اجازه ندهند به هر قیمتی، سطح و شأن بزرگترین نهاد تأثیرگذار در توسعه کشور تنزل یافته و جولانگاه نیروهای فاقد صلاحیت معلمی شود؛ باشد که شاهد حضور سرمایه‌های انسانی، دلسوز، توانمند و متعهد در آموزش و پرورش بوده و موجبات ارتقا و اعتلای بیش از پیش نظام تعلیم و تربیت کشور را فراهم کنیم.

 

تسنیم

 

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 11 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

علی جمعه , ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۵:۴۷

سلام، به همه ی کسانی که دم از ارتقای جایگاه آموزش می زنند. چرا هر ساله مسوولان آموزش و پرورش هزاران سرباز معلم وارد نظام آموزشی میکنند که هیچکدام نه رشته مرتبط داشته، و نه دوره آموزشی درستی دیده اند، که همش به فکر پایان خدمت خود هستند ونه آموزش،اما کسی به این گزینه اعتراضی ندارد،آیا اینکار خلاف برنامه ششم نیست و به دستگاه آموزش وپرورش لطمه وارد نمیکند،آیا مغایر با ماده ۶۳ نیست، این است عدالت آموزشی شما. از خدا بترسید.

رضایی جمعه , ۱۲ آبان ۱۳۹۶ - ۱:۳۴

اگر این نیروها بیسواد هستند چرا در زمان کمبود نیرو،چندین سال از این نیروهای بیسواد استفاده میکنید، آیا چندین سال سر کلاس رفتن و تدریس کردند و تجربه کسب کردند به اندازه چهار سال دانشگاه فرهنگیان رفتن ارزش ندارد، حداقل از کسانی که دستی بر امر تدریس دارند سوال کنید، آیا کسی که چندین سال تدریس کرده موفق تر عمل میکند یا دانشجوی که بدون هیچ تجربه ای تازه فارغ التحصیل شده است… کاش کمی واقع بینانه تر فکر میکردیم…. و اگر کمی تحقیق کنید متوجه میشوید بسیاری از نیروهای حق التدریسی دارای مدارج علمی بالا و حتی صاحب مقالات و تالیفات هستند…

معصومه بهمنش یکشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۰

بنده ازهمان قشر حق تدریس هستم یک سوال دارم چرا سران کشور باتوجه به امار مشخص بازنشستگی پیش بینی شده از قبل برای امروز برنامه ریزی نکردند ؟ مگر نمی دانستند این همه بازنشسته داریم؟ واینکه چرا هر رشته تحصیلی و هر فردی که از راه رسیده را به عنوان حق تدریس پذیرفته اند ؟ من خودم سالهاست که در اموزشگاه ومدلرس غیرانتفاعی و پیش دبستانی کار کرده ام ورشته ام اموزش ابتدایی و مرتبط است

معلم حق التدریس یکشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۷:۲۴

چرا وقتی چند سال ازما بیگاری می کشند و بدون یک ریال حقوق کمبود نیرو را جبران می کنیم ناکارامد و بی سواد نیستیم ولی حالا که می خواهند تعین تکلیفمان کنند به بدنه ی آموزش ضربه می زنیم؟! تمام معلمان حق التدریس لیسانس و فوق لیسانس هستند و سالها تجربه و دوره های متعدد ضمن خدمت دیده اند واقعا عدالت اجتماعی در ایران سرآمد تمام کشورهای جهان است.چطور نیروی آزاد بدون هیچ تجربه ایی وارد کلاس درس بشود ولی ما با تجربه و تحصیلات دانشگاهی و بیشتر از دویست ساعت آموزشهای ضمن خدمت مشکل داریم؟

هاجر شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۶

الان که سرکلاسیم مفت کار می کنیم صعود اموزشی میکنیم وقتی میخواهیم به حق وحقوقمون برسیم سقوط اموزشی کاش امثال شما گاهی ازپایین هم به بالا می نگریستید.وقتی که شادابی وجوانیمان را پای تعلیم وتعلم گذاشتیم به درد می خوردیم اماحالا……

هادی شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۹:۵۸

اگه ما هم.مثل کارمند های رسمی شون حقوق های بین دو تا سه میلیون میگرفتیم خیلی جایگاهمون الان بالا بود من خودم ده سال به صورت حق التدریس دارم تدریس میکنم تو مقطع کار و دانش الان جایگاه ما از نظر اونها از دانشجوهای دانشگاه فرهنگیان هم پاییتره چرا چون تو دانشگاه فرهنگیان درس نخوندیم و تو دانشگاه های ازاد و دولتی درس خوندیم

میر شنبه , ۶ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۳۹

تحلیل بسیار درست و دقیقی بود. احسنتتت

معصومه رشید فرخی جمعه , ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۸

آنها فرزندان همین کشورند آنهارا طرد نکنید آموزششان دهید

یک فرهنگی ستم دیده جورآدم های ناکارآمد جمعه , ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۶:۰۱

سلام وقت بخیر.یکی به این آقای نامسئول بگه که امام حسین(ع)۲تاسخن زیبادرمیان صحبت های زیادش داره که عبارتنداز:۱)ایشان میفرمایندبترسیدازآه مظلومی که بع غیرازخداکسی راندارد و۲)درروزعاشوراگفتندکه اگردین ندارین لااقل آزادمردباشین.آخه این حق التدریس های مظلوم چه گناهی کردن که دارین این شکلی حق وحقوقشونوپایمال میکنین.بترسین ازروزی که آهشون دامان ناپاکتونوبگیره والسلام

من یکشنبه , ۷ آبان ۱۳۹۶ - ۸:۰۸

حرفش حقه خیلی از این معلمای حق التدریس حتی روانخوانی هم بلد نیستن چه برسه به تدریس یکی باید بیاد به خودشون روخوانی ادبیات یاد بده

ناشناس جمعه , ۵ آبان ۱۳۹۶ - ۱۲:۲۳

اگه مفت کار کنیم ناکارآمد نیستم انشالله تو قیامت حق ما ازت گرفته بشه

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب