کد خبر : 19324
تاریخ انتشار : سه شنبه ۱۸ مهر ۱۳۹۶ - ۶:۲۲
451 بازدید بازدید

نظام آموزشی و ملاحظات فرهنگی

نظام آموزشی و ملاحظات فرهنگی

چندی قبل در همایشی که با حضور وزیرآموزش و پرورش و مدیران مدارس شهر تهران برگزارشد،اجرای سرود دانش‌آموزی دختران و پسران، در کنار دیگر محتواها و برنامه‌های همایش، بسیار خوش جلوه نمود. دانش‌آموزان دختر و پسری که با رعایت تمامی‌موازین به اجرای سرودی زیبا پرداختند و باعث شوقِ شگفت و تحسین حاضران شدند. طبق قوانین کشوری دانش‌آموزان تا پایان دوران تحصیل به شکل تفکیکی – دختر و پسر – در کلاس درس و مدرسه حضور خواهند داشت و شروع شناخت اجتماعی و جنسیتی دختران و پسران از همدیگربا ورود به دانشگاه شکل می‌گیرد. با وجود چنین قوانینی، صرفنظر از اینکه این تفکیک جنسیتی آسیب دارد یا نه؟ قانونی مطلوب است یا نه؟

براساس حوزه‌های عملکردی آموزش و پرورش و ساحت‌های شش گانه  آمده در سند تحول بنیادین، یکی از مهمترین اقدامات که بر عهده ‌متولیان تعلیم و تربیت گذاشته شده، ظرفیت‌سازی امور فرهنگی در مدارس و تربیت هنری و زیبا شناختی دانش‌آموزان است.  دانش‌آموز برای ورود به جامعه‌ای که آینده‌ زندگی او را شکل می‌دهد، علاوه بر کسب دانش و عینیت بخشی به آن، نیاز به مهارت‌هایی دارد که وی را در زندگی شخصی و اجتماعی تجهیز نماید.  یکی از کارکردهای آموزشی و پرورشی مدارس، اجتماعی کردن دانش‌آموزان  است و از مفاهیم عمده این تربیت اجتماعی می‌توان به استقلا ل، خود رهبری، همکاری، نوع دوستی، هویت جویی، تمرین نقش پذیری و مسوولیت‌پذیری، نشاط و شادابی  و ده‌ها مولفه تربیتی دیگر اشاره نمود که به نوعی شخصیت اجتماعی را شکل می‌دهد و این رشد شخصیتی در همین دوران  تحصیل در مدرسه تحقق می‌پذیرد.
اقدامات فرهنگی و فعالیت‌های فوق برنامه در مدارس سبب می‌شود تا  استعداد‌های فردی دانش‌آموزان، آشکار گردیده و بر توانمندی آنان افزوده و از طرف دیگر با کسب مهارت‌های زندگی جهت شرکت فعال و پویا در زندگی اجتماعی بتوانند اثرات مثبتی در زندگی جمعی داشته باشند.
فعالیت‌های فرهنگی و هنری و مسابقات آن،  چندین ساله که یکی از مطرح‌ترین اقدامات نشاط آور بخش پرورشی در مدارس است و تلاش می‌شود با برگزاری چنین رخدادهایی علاوه بر کشف استعدادهای دانش‌آموزان، نشاط و شادابی در کنار یادگیری حضور داشته باشد و مدرسه از اینکه تنها محیطی خشک و بی‌روح برای علم آموزی باشد رها پیدا کند.
چندی قبل در همایشی که با حضور وزیرآموزش و پرورش و مدیران مدارس شهر تهران برگزارشد،اجرای سرود دانش‌آموزی  دختران و پسران، در کنار دیگر محتواها و برنامه‌های همایش، بسیار خوش جلوه نمود.  دانش‌آموزان دختر و پسری که با رعایت تمامی‌موازین به اجرای سرودی زیبا پرداختند و باعث شوقِ شگفت و تحسین حاضران  شدند.  طبق قوانین کشوری دانش‌آموزان تا پایان دوران تحصیل به شکل تفکیکی – دختر و پسر – در کلاس درس و مدرسه حضور خواهند داشت و شروع شناخت اجتماعی و جنسیتی دختران و پسران از همدیگربا ورود به دانشگاه شکل می‌گیرد.  با وجود چنین قوانینی، صرفنظر از اینکه این تفکیک جنسیتی آسیب دارد یا نه؟ قانونی مطلوب است یا نه؟
باشد یا نباشد، می‌توان با طرح‌ریزی فعالیت‌های مشترک فرهنگی و هنری ضمن پر کردن خلاء عدم شناخت و آگاهی، تا حدودی همکاری و نوع دوستی  را در دانش‌آموزان تقویت و در زوایه‌ تفکرشان نسبت به کار گروهی با جنس دیگر، تغییرات مثبتی پی‌ریزی نمود.  این قبیل کارهای فرهنگی و هنری که با حضور دختران و پسران شکل می‌گیرد، به دانش‌آموزان  فرصت با هم بودن و از هم یادگرفتن را می‌دهد‌.  ‌پسرها از توانایی کلامی‌دخترها و دخترها هم از توانایی فیزیکی و بدنی پسرها بهره‌برداری تجربه‌ای خواهد داشت‌.  از سوی دیگر این دانش‌آموزان از فرهنگ‌های متفاوت و خانواده‌های مختلفی می‌آیند و فراگیری مهارت‌های ارتباطی از طریق ارتباط موثرترمی‌تواند در سازه‌های رشد شخصیت اجتماعی‌شان مفید واقع گردد.
با توجه به آنکه هدف نهایی برنامه‌ریزان نظام آموزشی و پرورشی، ایجاد تغییراتی شایسته و وارسته  در دانش‌آموزان است، با برنامه‌ریزی در فعالیت‌های فرهنگی و هنری مشترک، می‌توان شاهد این تغییرات در اندیشه، گفتار، مهارت و رفتار دانش‌آموزان بود، ضمن اینکه با این برنامه‌ها و فعالیت‌ها دانش‌آموزان برابری و عدالت را تجربه و از اندیشه‌های متحجر موجود در جامعه از حیث تبعیض‌های جنسیتی کاسته خواهد شد.
بی‌شک کارهای گروهی دانش‌آموزی دختر و پسر – مطابق با آیین‌‌نامه‌ها شیوه نامه‌ها – نه تنها خطی بر روی باورهای عقیدتی و عرفی نخواهد کشید بلکه توانایی و دانایی رفتاری و مهارتی را در دانش‌آموزان نقش می‌زند که در حال حاضر در دستگاه تعلیم وتربیت بسیار کمرنگ است.  امید است در آینده‌ نزدیک از این دست اقداماتی که همراه با نشاط روحی و همراهی دانش‌آموزان دختر و پسر و به شکل مشترک برگزار می‌شود،  بیشتر طراحی و تدوین شود.

 

سرمقاله روزنامه مردم سالاری، ۱۸ مهرماه ۹۶

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب