کد خبر : 19120
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۶ - ۶:۰۲
564 بازدید بازدید

جشن آموزگاران ما

جشن آموزگاران ما

از آنجایی که وظیفه آموزگاران این است که افراد زیر دست شان را تشویق به چالش،پرسش و مخالفت کنند ستمگرها،دیکتاتورها، متحجران،فاشیست ها،و افراطی ها و پشتیبانان اندیشه راست افراطی ِ آینده را تهدید می کنند. از این رو آنان،اغلب،آموزگاران را به عنوان دشمنان شان می بینند و تقریبا همیشه آماده اند تا از خود رهبری حرفه ای شان در دموکراسی های ضعیف جلوگیری کنند.

“آموزش در آزادی، اختیار بخشیدن به آموزگاران” شعار برگزیده شده سازمان جهانی کار،سازمان آموزشی،علمی و فرهنگی سازمان ملل (یونسکو)، و آموزش جهانی(EI) در بزرگداشت مراسم روز جهانی آموزگار ۲۰۱۷ است. هر سال روز جهانی آموزگار در ۵ اکتبر جشن گرفته می شود و مراسم آن در صدد جلب توجه به کار حساسی است که آموزگاران در همه سطوح سیستم آموزش انجام می دهند.

با در نظر گرفتن تهدیدهای دموکراسی ها در سراسر جهان،رشد نابرابری ها در میان ثروتمندان و فقیران،و همچنین نیاز به دمیدن جان تازه به تلاش های معطوف به توسعه پایدار، کار آموزگاران اختیارمند و با قدرت، بسیار حیاتی تر شده است. آموزش باید به عنوان یک پیشه اصلی دیده شود؛ و به همین خاطر، خود رهبری حرفه ای [professional autonomy] در رسیدن به آموزش کیفی، نکته ای باریک بینانه است. آموزگاران باید بتوانند خودشان کارشان را سر و سامان بدهند و نقشی قاطع در تعیین درون مایه و انتقال برنامه درسی داشته باشند. در ساختار مدیریتی این پیشه، باید توانایی و دانش شناختی توسعه یافته آموزگاران،از رهگذر یک دوره وسیع و همه جانبه کارآموزی تخصصی، به رسمیت شناخته شود.

در بسیاری از بخش های جهان،اتحادیه های آموزگاری،به خاطر پافشاری شان بر این که باید به آموزگاران اجازه داده شود تا همچون حرفه ای های راستین عمل کنند، زیر فشار و هجوم اند. از ایالات متحده بگیرید که اتحادیه های آموزگاران این کشور دارند به طور سیستماتیک از حقوق شان در پشتیبانی از آموزگاران خالی می شوند تا ترکیه که هزاران آموزگار برای موضع های سیاسی گرفته شده شان در برابر حکومت اخراج شدند و تا خاورمیانه که رهبران اتحادیه های آموزگاری به طور دائم به زندان افکنده می شوند آموزگاران برای آزادی و خود رهبری شان ناگزیر به دفاع هستند.

ظهور افراط گرایی بسیار راست در بسیاری از کشورها، کسانی را تقویت کرده است که آشکارا خواستار توهین به ، و حتی نابودی دیگرانی هستند که دیدگاه های مخالف یا متفاوت دارند؛ و آموزگاران هم مستثنا نیستند. از رهگذر کار آموزش جهانی(EI)،تنگناهای زندگی آموزگاران در بسیاری از کشورهایی که با آزار و اذیت روبرو هستند محل توجه جهانی قرار گرفته است.

از آنجایی که وظیفه آموزگاران این است که افراد زیر دست شان را تشویق به چالش،پرسش و مخالفت کنند ستمگرها،دیکتاتورها، متحجران،فاشیست ها،و افراطی ها و پشتیبانان اندیشه راست افراطی ِ آینده را تهدید می کنند. از این رو آنان،اغلب،آموزگاران را به عنوان دشمنان شان می بینند و تقریبا همیشه آماده اند تا از خود رهبری حرفه ای شان در دموکراسی های ضعیف جلوگیری کنند. اگر آموزگاران برای این هستند که بنیاد پیدایش آینده پایدار را بگذارند باید سرراست با این تهدیدهای آزادی،برخورد شود؛ گزینش این شعار برای مراسم روز جهانی امسال،از همین روست. شعار امسال یک یادآوری نیرومند است که آزادی ما باید به دقت، توسط همه بخش های جامعه، و پیش از همه توسط خود آموزگاران، نگهبانی شود.
در عقب راندن نیروهایی که با وجود آموزش دولتی کیفی تهدید می شوند نهادهای دموکراسی باید هم پیمان شوند تا از آزادی های بنیادین پشتیبانی کنند. نفی یا حمله به خود رهبری و آزادی آموزگاران، روی هم رفته، حمله ای گروهی به جامعه است. بدبختانه بسیاری از کسانی که این حمله ها را رهبری می کنند از ذی نفعان تلاش های همان اتحادیه های آموزگاری بودند که هم اکنون شیطان دانسته می شوند- با استفاده از آزادی شان برای پیشبرد خرابکاری. کیفیت مدرسه ها و آموزگاران ما، پیامد سرراست کار سخت اتحادیه های آموزگاری است.

با این که آموزگاران ما و اتحادیه ما، چه بسا زیر همان سطح از تهدید همتایان ما در آمریکای لاتین یا خاورمیانه نباشند گسترش این تهدیدها در ایالات متحده باید زنگ هشداری برای ما دانسته شود. ما نباید هرگز آزادی و حقوق دموکراتیک مان را مسلم بگیریم. راست این است که هوشیاری پیوسته، بهای دموکراسی است. از رهگذر کار ما در کلاس درس،دموکراسی ما باید پشتیبانی و پرورانده شود تا پایندگی اش تضمین گردد. آسوده خاطری،هرگز نباید امکان ریشه دواندن بیابد. دموکراسی های نیرومند، به آموزگاران شان، به عنوان حرفه ای های اصلی و اصیلی ارج می نهند که به سهم خود کیفیت دموکراسی شان را تقویت می کنند. آموزگاران اختیارمند و با قدرت، سنگ بنای دموکراسی هستند.

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب