کد خبر : 19022
تاریخ انتشار : جمعه ۷ مهر ۱۳۹۶ - ۲۲:۱۰
908 بازدید بازدید

جناب رئیس جمهور ! چگونه وزیر آموزش و پرورش به دانش آموزان مهارت و کار فرا دهد وقتی که …؟

جناب رئیس جمهور ! چگونه وزیر آموزش و پرورش به دانش آموزان مهارت و کار فرا دهد وقتی که …؟

خدا را شکر که فقط ما فرهنگیان در تعطیلات تابستانی در حالت استراحت نیستیم و سیستم آموزشی نیز با ما به خواب می رود. عناصر تشکیل دهنده آموزش و پرورش نیاز به یک به هم پیوستگی عقلانی و منطقی برای باز سازی همه بخش های خود را دارد و بهترین کسانی که می توانند در این خصوص کمک حال باشند تجارب خود فرهنگیان است. اما ما و تجارب ما را کسی نمی بیند.

به گزارش اقتصادآنلاین، رئیس جمهور نوشت:” دانش‌آموزی که از دوره ۱۲ ساله تحصیلات ابتدایی و متوسطه فارغ‌التحصیل می‌شود باید حداقل یک کار و مهارت آموخته باشد تا اگر نخواست وارد دانشگاه شود، بتواند وارد بازار کار شود.”

اشتغال جوانان کشور قبل از هر کس به نفع خود دولت است. با توجه به میزان سرمایه گذاری انجام گرفته در طی ۱۲ سال تحصیل در دوره های مختلف آموزش و پرورش ، اگر فردی قادر به ادامه تحصیلات عالیه یا اشتغال نگردد ، دولت زیان می کند. هم از بابت کاهش نیروی کار جوان برای فردای کشور و هم هدر رفت عمر افراد جامعه و هم عدم بازدهی سرمایه های ملی.

جناب رئیس جمهور

مگر شما نمی دانید در سیستم آموزشی کشور ما محتوی کتب درسی و سیاست آموزشی ، اجازه فراگیری مهارت و حرفه را به دانش آموزان نمی دهد؟

مگر شما نمی دانید که طرح آموزشی فنی و حرفه ای و کار و دانش با حاکمیت حقارت رشته ای، هنوز در کشور ما فراگیر نشده است؟

مگر شما نمی دانید که فارغ التحصیلان مهارت های حرفه ای اگر خود سرمایه شخصی و آشنا و پارتی نداشته باشند قادر به ادامه فعالیت نیستند؟

مگر شما نمی دانید که سیستم آموزشی ما محکومیت کنکور برای جوانان این مرز و بوم را دارد؟

مگر شما نمی دانید که برای کنکور باید متخصص حفظیات و کارشناس ارشد تست زنی بود؟

مگر شما نمی دانید پشت کنکوری های لجوج، ۴ -۵ سال جوانی خود را برای قبولی در رشته مورد نظر خود می سوزانند و بهترین سن فعالیت اقتصادی و همچنین سن استخدام دولتی را از دست می دهند؟

مگر شما نمی دانید به دلیل همه این موارد سن ازدواج جوانان به تأخیر می افتد و کاهش امروز رشد جمعیت در آینده باعث سالخوردگی ساختار جمعیتی کشور خواهد شد که هزینه های بسیار بالایی نسبت به جمعیت جوان دارد؟

مگر شما نمی دانید که به دیپلم امروز یک بسته تره هم نمی دهند ( ضرب المثل ترکی).

مگر شما نمی دانید جوانان دانشگاه رفته ما بیکار بیکار بیکارند و همه سرمایه شخصی یا پارتی برای جذب و استخدام در مشاغل گوناگون را ندارند؟

مگر شما نمی دانید همین بیکاران جوان کشور ما دچار بیماریهای مزمن روحی – روانی یا اعتیاد به فضای مجازی و یا اعتیاد به ….. پیدا کرده اند؟

مگر شما نمی دانید که همه افراد در این کشور حق “برخورداری” از امکانات طبیعی و غیر طبیعی را ندارند؟

مگر شما نمی دانید آموزش های هنری دوران ابتدایی دیگر از سیستم حذف گردیده است و از هنر خوشنویسی و دوخت و دوز و نقاشی خبری نیست. همان مواردی که باعث شکوفایی استعداد کودکان و ایجاد گرایش در آنان می شد؟

مگر شما نمی دانید که مثل زمان تحصیل ما بازنشستگان ، دیگر دروس حرفه و فن ،به طور عملی آموزش داده نمی شود و فقط حفظ می گردد؟

مگر شما نمی دانید که فارغ التحصیلان دانشگاههای کشور ، امروز راننده تاکسی یا آژانس های هواپیمایی یا پستچی یا…. هستند؟ ( بیکار پنهان)

جایگاه مدارس فنی و حرفه ای و کار و دانش در نظام آموزشی و بازار اشتغال

جناب رئیس جمهور !

قبل از آن که از وزیر انتخابی خودتان برای یادگیری مهارت و حرفه دانش آموزان امروز و بلاتکلیفان فردا ، تقاضایی بنمایید یا دستوری صادر نمایید ؛ لطفا یک کار گروه حرفه ای از تمامی تخصص ها برای بازنگری کتب درسی در راستای اهداف ناپیدای امروز، تعیین نمایید تا خواسته و امید حضرتعالی جامه عمل بپوشد و گرنه با این ساختار بیمارگونه مستأصل بی ریشه و گسستگی آن با آموزش عالی و تضاد آن با نیازهای واقعی جامعه، ره به جایی نخواهیم برد. کاش می شد به جای زیبا و آرمانی سخن گفتن، عینی و واقعی عمل کردن را مزمزه کنیم.

ایراد امروز همه بخش های جامعه ما خصوصا آموزش و پرورش ، ادامه دادن به ساختار پوسیده و سنتی سیاست هاست. امروز ، ما به روح جدیدی برای کالبد فرسوده سیستم های کهن نیازمندیم و این مهم ممکن نیست مگر با ایجاد تغییرات و دگرگونی های بنیادی. و این نیز ممکن نیست:

مگر این که اول باور کنیم که وضع موجود مساعد رشد و توسعه نیست،

بعد باور کنیم که فرهنگیان تجارب ارزنده ای به عنوان خزائن کشور دارند،

بعد باور کنیم که برای ایجاد تغییر، بالاخره باید شهامت آغاز داشته باشیم،

بعد باور کنیم که توانایی پی ریزی ساختار جدید و سالمی برای آموزش و پرورش داریم،

بعد باور کنیم که از دو کانال مطمئن و مهم می توان برای ایجاد تحولات زیربنایی استفاده کرد، یعنی تربیت معلم و تدوین کتب درسی منطبق با نیازهای آموزش عالی و بخش های گوناگون اقتصادی اعم از کشاورزی و صنعت و معدن و خدماتی و تجاری و بازرگانی.

جناب رئیس جمهور

فردا دیر است ، همین امروز شما باید دستور بررسی چارچوب سیستم آموزشی کشور و تجزیه و تحلیل کتب درسی براساس نیازهای آموزش عالی و نیازهای فعالیت اقتصادی جامعه را صادر نمایید.

جناب رئیس جمهور

خدا را شکر که فقط ما فرهنگیان در تعطیلات تابستانی در حالت استراحت نیستیم و سیستم آموزشی نیز با ما به خواب می رود. عناصر تشکیل دهنده آموزش و پرورش نیاز به یک به هم پیوستگی عقلانی و منطقی برای باز سازی همه بخش های خود را دارد و بهترین کسانی که می توانند در این خصوص کمک حال باشند تجارب خود فرهنگیان است. اما ما و تجارب ما را کسی نمی بیند.

اشتغال جوانان درد عموم جامعه امروز ماست و از عواقب بیکاری همه مطلع هستند . تا کتب درسی و سیستم آموزشی به معنای واقعی کلمه دچار تحول و بازسازی نشود ، قصه ی پر غصه ی بیکاری فرزندان این مرز و بوم همچنان ادامه خواهد داشت.

صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب