کد خبر : 18949
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۵ مهر ۱۳۹۶ - ۵:۵۲
1,725 بازدید بازدید

راهکار جهت حل مشکلات و معضلات تربیتی – اخلاقی در مدارس

راهکار جهت حل مشکلات و معضلات تربیتی – اخلاقی در مدارس

دانش اموزان به شدت تحت تاثیر رفتار و گفتار معلم قرار دارند و میان دانش اموزان و معلمان رابطه معنوی وجود دارد لذا انان را الگوی خود قرار می دهند ، پس می توانیم برای حل این معضل با معرفی کردن سیره عملی پیامبر اکرم و معصومین (ع) و همچنین معلمینی که در مدرسه هستند و محبوب و مورد پذیرش دانش اموزان به عنوان الگو تا دانش اموزان تحت تاثیر رفتارهای خوب و پسندیده انان قرار گرفته و نسبت به اصلاح رفتارهای ناشایست خود اقدامات اصلاحی را انجام دهند

معضل و مشکلی که به ان پرداخته شده و راهکاری جهت حل ان ارایه شده است ، بی احترامی به بزرگترها (اولیای مدرسه مانند : دبیران ، معاونین ، مدیر…. ) که در مدارس بسیار شایع می باشد.

چون به عنوان مشاور در سطح دبیرستان های دوره اول و دوم مشغول به کار می باشم با این معضل بسیار برخورد کرده ام و لذا به عنوان یک مربی و مشاور در پی ارایه راه حلی برای ان بودم واین کار را با استفاده از مصاحبه و مشاهده مستقیم انجام داده ام که به شرح ذیل می باشد .

 

ارایه راه حل با استفاده از کتاب نگاهی دوباره به تربیت اسلامی نوشته دکتر خسرو باقری.

( مبنای دهم : اشنایی و بیگانگی با خدا    اصل : تذکر     روش ها : موعظه حسنه و تحمیل به نفس . )

اسیب شناسی معضل :

پس از مشاهده چنین رفتارهایی از سوی دانش اموزان دست به گفتگو و مصاحبه با خود دانش اموزان و دبیران مربوطه که مخاطب چنین رفتار نا پسندی بوده اند زدم که به نظر من بروز چنین رفتارهایی دلایل مختلفی دارد که بخشی از ان مربوط به شرایط خاص روحی و روانی دانش اموز می باشد . بروز چنین رفتارهایی تا حدودی با مسیله بلوغ تداخل دارد و قابل توجیه است  ولی با این شدت و میزانی که ما شاهد ان هستیم قابل پذیرش و درک نمی باشد لذا می طلبد در درون خانواده ها و گروه همسالان که فی الواقع از تاثیر گذارترین عوامل بر رفتار و شخصیت دانش اموزان می باشد به دنبال چرایی و دلیل ان بود.گاها مشاهده شده است در صورت بروز چنین رفتارهایی در محیط خانواده از سوی والدین برخوردی جدی صورت نگرفته و فرزند خود را نسبت به این رفتار ناپسند توجیه نکرده اند که خود موجب تکرار این رفتار در بیرون از محیط خانواده شده است .

انسان طبق مبنای اشنایی و بیگانگی با خدا ذات و سرشتی ربوبی دارد و از این رو با خدا اشناست ولی ان چیزی را که باعث می شود از اصل خود و مسایل ارزشی و فطری که در وجود او به ودیعه گذاشته شده است دور شود ، اشتغال فکری و عملی به امور مختلف دنیوی است که باعث می شود انسان دچار نسیان و فراموشی شود و خود این فراموشی در بروز برخی رفتارهای ناپسند تاثیر گذار می باشد.

از این فراموشی در قران به دو گونه یاد شده است : ۱-فراموشی و نسیانی که به صورت عمدی و مخالفت هشیارانه می باشد . ۲-فراموشی که غیر عمدی و صرفا بر اساس مشغولیت و گرفتاری فکری ، عملی امور دنیوی و شخصی می باشد .و شاید دلیل بروز این رفتار ناپسند و زشت ( بی احترامی به بزرگترها ) بابت مشغولیت های فکری و احاطه و هجمه وسیع اطلاعات و مسایل مختلف در اطراف دانش اموزان باشد که باعث شده این اصل مهم و ارزشمند یعنی احترام به بزرگترها را فراموش کنند و با نگاهی سهل انگارانه با ان برخورد کنند .

اصل تذکر : بیانگر ان است که گاه باید ان چه را فرد به ان علم ( اگاهی ) دارد برای او بازگفت و با توجه به این اصل باید مبحث احترام و ارزش نسبت به بزرگترها را به دانش اموزان تذکر داده و یاداوری نماییم که همین تذکر ، دقت و حواس دانش اموز را نسبت به این مهم برانگیزاند و هم باعث رغبت به انجام عمل درست یعنی احترام گذاشتن به بزرگترها در رفتار انان بشویم و این تذکر فقط لسانی نیست بلکه به طرق مختلف می تواند صورت پذیرد که از جمله ان می توان به رفتارهای خودمان نسبت به بزرگترها ( رفتار عملی ) یا با نمایش فیلم و معرفی کتاب که معرف این حرکت پسندیده باشند .

 

روشهای پیشنهادی جهت رفع معضل بی احترامی :

۱-روش موعظه ی حسنه : با استفاده از این روش می توان به حل یا حداقل کاهش این رفتار ناپسند مبادرت نمود. شخصی که برای انجام این روش انتخاب می شود باید از جاذبه لازم در رفتار و کلام برخوردار باشد و مورد قبول دانش اموزان باشد ( پذیرش همگانی ، محبوب بودن ) تا پند ، نصیحت و گفتار او در دانش اموزان تاثیر بگذارد و عملا دانش اموزان را نسبت به اصلاح رفتار خود و بروز رفتار شایسته و پسندیده ترغیب کند و تذکر این اصل که احترام به بزرگترها از واجبات سفارش شده در دین ما می باشد و اجتماع هم نسبت به رعایت ان تاکید فراوانی دارد .

۲-اسوه سازی : یکی از شیوه های موثر تربیتی الگوسازی است یعنی معرفی الگوهای شایسته .

قران کریم پیامبر اکرم (ص) را بهترین نمونه و اسوه معرفی می نماید ، سیره عملی پیامبران و امامان معصوم بهترین سرمشق برای هر مسلمان است برای انسان در مراحلی از رشد پدر و مادر ودر برخی مراحل معلمان  ودر برخی از دیگر مراحل گروه همسالان الگو قرار می گیرد . دانش اموزان به شدت تحت تاثیر رفتار و گفتار معلم قرار دارند و میان دانش اموزان و معلمان رابطه معنوی وجود دارد لذا انان را الگوی خود قرار می دهند ، پس می توانیم برای حل این معضل با معرفی کردن سیره عملی پیامبر اکرم و معصومین (ع) و همچنین معلمینی که در مدرسه هستند و محبوب و مورد پذیرش دانش اموزان به عنوان الگو تا دانش اموزان تحت تاثیر رفتارهای خوب و پسندیده انان قرار گرفته و نسبت به اصلاح رفتارهای ناشایست خود اقدامات اصلاحی را انجام دهند

 

*دانشجوی دکتری علوم تربیتی و مشاور تحصیلی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب