کد خبر : 16825
تاریخ انتشار : یکشنبه ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۹:۴۲
1,246 بازدید بازدید

آقای نجفی؛کدام خواسته‌ها و انتظارات را باید گفت؟

آقای نجفی؛کدام خواسته‌ها و انتظارات را باید گفت؟

آقای نجفی دولت یازدهم در اجرای برنامه‌های تحول در آموزش‌وپرورش نمره خوبی نگرفت و با انتخاب‌های نادرست،وزارتخانه آموزش و پرورش را از مسیر استراتژی «کیفیت‌بخشی‌اش»دور کرد. متأسفانه برنامه‌ریزی صحیح و هدایت درست و مناسب در مورد منابع بودجه آموزش‌وپرورش وجود ندارد.بر کسی پوشیده نیستکه فرافکنی و شتاب‌زدگی یکی از بزرگترین آسیب‌های مدیریتی در هر سازماناست و بی‌گمان کارهای شتاب‌زده و کارشناسی‌نشده‌ بیشترین آسیب‌ها را به آموزش‌وپرورش وارد کرده است.معلمان با نگاهی به برنامه‌ها و اقدامات انجام گرفته به‌درستی و منطقی درباره «عملکرد شورای سیاست‌گذاری فرهنگیان» به قضاوت خواهند نشست.

در آبانماه ۱۳۹۵، دانش‌آشتیانی تکنوکرات ۶۱ ساله و دانشیار دانشگاه خواجه‌نصیرالدین‌طوسی که به‌ شدت مورد حمایت محمد‌علی‌ نجفی بود، جای فانی نشست. دانش‌آشتیانیچهره شناخته شده‌ای در میان جامعه فرهنگیان نبود اما به سبب حمایت محمد‌علینجفی و تشکل‌های صنفی-سیاسی فرهنگیان توانست با رای اعتماد مجلس دهم به صندلی وزارت تکیه بزند.

حمایت قاطع و همه‌جانبه دولت‌مردان و همچنین گروه‌ها و فراکسیون‌های مختلف از دانش‌آشتیانی یکبار دیگر باعث شد تا مسائل آموزش‌و‌پرورش در صدر توجه‌ها قرار گیردو امید آن می‌رفت که با کمک و همیاری دولت و مجلس، دانش‌آشتیانی بتواند گره کور مشکلات لاینحل بزرگ‌ترین دستگاه اجرایی کشوررا باز کند. امامتاسفانه خیلی زودتر از آنچه انتظار می‌رفت مشخص شد که پروژه آوردن دانش‌آشتیانی به جای فانی،یک پروژه سیاسی با هدف جلب حمایت معلمان در انتخابات ۹۶ بوده است. دانش‌آشتیانیعلی‌رغم تمام وعده‌هایی داده بود، عملاً در محقق کردن وعده‌ها‌یش ناکام ماند،تا یکبارتمام امیدی که به اصلاح وضعیت نابسامان آموزش‌و‌پرورش ایجاد شده بود از بین برود.

در جریان انتخابات ریاست‌جمهوری، عده‌ای از فعالان صنفی- سیاسی و مدیران ارشد آموزش‌و‌پرورش «شورای سیاست‌گذاری فرهنگیان ستاد روحانی» را تشکیل دادند.با انتخاب محمد‌علی نجفی وزیر آموزش‌و‌پرورش دولت سازندگی به عنوان رئیس ستاد فرهنگیان روحانی،بار دیگر دغدغه‌ها و مسائل فرهنگیان در صدر بحث‌های انتخاباتی قرارگرفت.او از تشکیل «کارگروه بررسی مطالبات فرهنگیان» سخن گفت. کارگروهی که وظیفه‌اش بررسی اهم مطالبات فرهنگیان و ارائه گزارش آن رئیس‌جمهور دولت دوازدهم بود.متاسفانه پس از انتخابات «کارگروه بررسی مطالبات فرهنگیان» هیچوقت تشکیل نشد تاشائبه سیاسی ‌و ‌انتخاباتی بودن آن بیشتربه ذهن‌ها خطور نماید.

بعد از انتخابات،شورای سیاست‌گذاری فرهنگیان ستاد روحانی به ریاست محمد‌علی نجفیپشت درهای بسته نشست‌هایی برایمعرفی کاندیدا یا کاندیداهای پست وزارت آموزش‌و‌پرورش به رئیس‌جمهورتشکیل داد. متاسفانه نشست‌های شورای سیاست‌گذاری در سکوت خبری برگزار می‌شود و تا این لحظه درباره محتواینشست‌های شورای سیاست‌گذاری اعلام نظری از طرف مسئولان و دست اندرکاران شورای سیاست‌گذاریصورت نگرفته است. انتظار می‌رفت که مسئولان و دست اندرکاران شورای سیاست‌گذاری فرهنگیان در راستای پاسخگو بودن به افکار عمومی معلماننسبت به اطلاع رسانی شفاف و دقیقاقدام نمایند.

در حالی که چند هفته تا تعیین تکلیف دولت دوازدهمباقی نمانده است و شمارش معکوس برای معرفی وزرای پیشنهادی رئیس‌جمهور آغاز شده است، با اعلام آغاز به کار «کمپین انتظارات فرهنگیان» یکبار دیگر موضوع مطالبات و خواسته‌هایآنان، بعد از تعلل و تاخیر فراواندر صدر بحث‌های فعالان رسانه‌ای حوزه آموزش‌و‌پرورش قرار گرفته است. محمد‌علی نجفی رئیسشورای سیاست‌گذاری فرهنگیان، هدف «کمپین»را مشخص کردن اصلی‌ترین خواسته‌ها و انتظارات فرهنگیان کشور از دولت دوازدهماعلام کرده است.

فارغ از تمامی بحث‌ها پیرامون خبر تشکیل «کمپین انتظارات فرهنگیان» لازم است چند نکته مورد توجه مسئولان و دست اندرکاران کمپین قرار گیرد:

وقتی از خواسته‌ها و انتظارات فرهنگیان گفته می‌شود فقط مشکلات اقتصادی ورفاهی نیست، منظور تمام الزامات حرفه‌ای شغل معلمی است. امروز فرهنگیان دغدغه امکانات رفاهی، آموزشی، منزلت اجتماعی و مسائل اقتصادی دارند. بی‌تردید اولویت درخواست‌ها و انتظارات معلمان ارتقای وضعیت معیشتی است که متاسفانه اراده‌ای جدی برای حل مشکل معیشتی آنان وجود ندارد.

اجرای ناقص رتبه‌بندیدر دولت تدبیروامید را نمی‌توان اقدام بزرگی دانست. اجرای ناقص طرح رتبه‌بندی معلمان نه‌تنها باعث بهبود وضعیت معیشتی فرهنگیان و ارتقای کیفیت نیروی انسانی نشد، بلکه انگیزه ورشد و تعالی شایستگی‌های حرفه‌ای معلمین را تحت تاثیر قرار داد.

ساماندهی نامناسب نیروی انسانی باعث مشکلاتی در کیفیتکاری و توزیع نامناسب نیروی انسانی شده است. ساماندهی نیروی انسانی باید به عنوان یک اولویت در دستور کار این وزارتخانه قرار گیرد چراکه برنامه‌ریزی و مدیریت مناسب نیروی انسانی دغدغه‌ی بسیاری از معلمان است.

آقای نجفی؛ آیا نوبت اولویت، به آموزش‌و‌پرورش نرسیده است؟آیا عدم توجه دولت به وزات آموزش‌و‌پرورش، فرافکنی نیست؟ آیا مشکل تأمین اعتبار‌ و بودجه فقط مختص آموزش‌وپرورش است؟ به‌راستی دولت دوازدهم برای کاهش مشکلاتوزارت آموزش‌و‌پرورش، چقدر به‌فکر ارتقاء کمی و کیفی آموزش‌و‌پرورشاست؟

آیا به این اندشیده‌اید که چقدر از مدیران کل آموزش‌وپرورش و همکاران ستادی آنها بر اساس شایسته سالاری و لیاقت و نه باندبازی، اکنون با تکیه بر صندلی ریاست دغدغه ارتقاء شان و جایگاه آموزش‌وپرورش را دارند؟! مطمئناً انتصاب مدیران بازنشسته و ناکارآمد در سطوح ستادی مشکلات متعددی را برای این حوزه ایجاد کرده است.

آقای نجفی فرموده بودید که کار در آموزش‌وپرورش بسیار سخت استو خواسته‌های فرهنگیان چیزی نیست که در طی چهار سال محقق شود. آیا تقاضای عدم انتصاب مدیران سیاسی و ناکارآمد در آموزش‌وپرورش، عدم برگشت به‌کار نیروهای بی‌انگیزه بازنشسته، اجرای قانون استخدام مربیان پیش‌دبستانی، حق‌التدریسی و مربیان نهضت سوادآموزی، اقدام لازم برای اجرای کامل سند تحول آموزش‌وپرورش، رویکرد جدی و برنامه‌محور درباره دانشگاه فرهنگیان و تقویت بنیه پژوهشی فرهنگیان، نظارت درست بر استفاده از منابع صندوق ذخیره فرهنگیان و توجه به بیمه‌های درمان و تکمیلی فرهنگیان انتظارات غیرمنطقی هستند؟

خواسته‌ها و انتظارات در نظر معلمان لیست بلند بالایی دارد.خواسته‌یمعلمان کشور فقط به معوقات محدود نمی‌شود که آن را اعلام عمومی می‌کنید. تبعیض فاحش در زمینه معیشت معلمان، حق‌التدریس‌های معوق و حق الزحمه‌هایپرداخت نشده امتحانات، حقوق معوق سرباز معلم‌ها، بیمه طلایی فرهنگیان، پاداش پایان خدمت بازنشستگان و اقدامات رفاهی فرهنگیان هم جزء خواسته‌ها و انتظارات بحق معلمان محسوب می‌شود. معلمان این واقعیات تلخ را با پوست و استخوان خود لمس می‌کنند و نیازی به راه انداختن “«کمپین»نیست.

و کلام آخر:

آقای نجفی دولت یازدهم در اجرای برنامه‌های تحول در آموزش‌وپرورش نمره خوبی نگرفت و با انتخاب‌های نادرست،وزارتخانه آموزش و پرورش را از مسیر استراتژی «کیفیت‌بخشی‌اش»دور کرد. متأسفانه برنامه‌ریزی صحیح و هدایت درست و مناسب در مورد منابع بودجه آموزش‌وپرورش وجود ندارد.بر کسی پوشیده نیستکه فرافکنی و شتاب‌زدگی یکی از بزرگترین آسیب‌های مدیریتی در هر سازماناست و بی‌گمان کارهای شتاب‌زده و کارشناسی‌نشده‌ بیشترین آسیب‌ها را به آموزش‌وپرورش وارد کرده است.معلمان با نگاهی به برنامه‌ها و اقدامات انجام گرفته به‌درستی و منطقی درباره «عملکرد شورای سیاست‌گذاری فرهنگیان» به قضاوت خواهند نشست.

آقای نجفی! خواسته‌ها و انتظارات ما همین مسائل است.

 

صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

منتظر یکشنبه , ۱ مرداد ۱۳۹۶ - ۱۱:۰۳

همه ی این مسائل درست، حرفی نیست . اما نباید مخاطب این سخنان، فقط دکتر نجفی باشد. همه ی مسئولان و سیاست گذاران باید مخاطب قرار گیرند.چه از دولت و چه از مجلس و کمیسیون ها و نمایندگان ، هیچکدام بودجه ی سالیانه ی کشور را بر اساس نیازها،تدوین و تأیید نمی کنند. در آمدهای سالیانه ی کشور مشخص است. اما هزینه ها بر اساس نیاز مردم و خصوصا معلمان ،کارگران و اقشار محروم تنظیم نمی شود.در این کشور بودجه ی سالیانه ، هر سال غلط نوشته می شود.و به تصویب رسیده و اجرا می شود.
دولتمردان ،و مجلسیان محترم ، چرا در تدوین بودجه ی سالانه به افزایش نرخ تورم، بدهی ها ، و تطبیق حقوق توجه نمی فرمایید؟ چرا نگرش و نگاه تحقیر آمیز خود را به معلم تغییر نمی دهید؟ هر هزینه ای در آموزش و پرورش که می کنید، سرمایه گذاری است و هرگز هدر نمی رود.
باید نگرش به سهم آموزش و پرورش و معلمان در بودجه نویسی ، تغییر یابد .و اگر غیر از این باشد، شما در لحظه به لحظه ی زندگیتان ، به معلمان ظلم می کنید. ما معلمان ابتدا حق خود و سپس شأن خود را بدون رسانه ای کردن و منت می خواهیم. ما را از هر فیلتری عبور دهید ،آزمایش کنید .ما صادقانه معلمی می کنیم و کوتاهی نمی کنیم.پس چرا نباید به اندازه ی یک دهم معلمان کشورهای دشمن حقوق و مزایا داشته باشیم؟

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب