کد خبر : 12542
تاریخ انتشار : جمعه ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۰
853 بازدید بازدید

سخنی با مدیرکل تعاون‌ و‌ پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش : مراکز اسکان فرهنگیان؛ آنچه هست و آنچه باید باشد ؟!

سخنی با مدیرکل تعاون‌ و‌ پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش : مراکز اسکان فرهنگیان؛ آنچه هست و آنچه باید باشد ؟!

هرساله با شروع فصل بهار و فراغت خیل عظیم معلمان از تدریس، بحث سفرهای نوروزی و نحوه استفاده بهینه از امکانات رفاهی آموزش‌ و پرورش داغ شده و مسئولان امر از بهبود شرایط اسکان و خدمات بهتر به فرهنگیان چه «مصاحبه‌هایی» که نمی‌کنند! چند سالی است که استفاده از فضای مدارس در ایام نوروز برای

هرساله با شروع فصل بهار و فراغت خیل عظیم معلمان از تدریس، بحث سفرهای نوروزی و نحوه استفاده بهینه از امکانات رفاهی آموزش‌ و پرورش داغ شده و مسئولان امر از بهبود شرایط اسکان و خدمات بهتر به فرهنگیان چه «مصاحبه‌هایی» که نمی‌کنند!

چند سالی است که استفاده از فضای مدارس در ایام نوروز برای اسکان مسافران فرهنگی و غیر‌فرهنگی به یک شیوه مرسوم تبدیل شده است. هر چند حرف و حدیث‌های بسیاری پیرامون استفاده از فضای مدارس برای اسکان مسافران تا میزان درآمد حاصل از اجاره مدارس و نحوه هزینه کردن آن، از طرف منتقدان مطرح و پاسخی از طرف مسئولان امر به آن داده نمی‌شود.

در طرح اسکان فرهنگیان،مدارس تحت پوشش ستاد اسکان فرهنگیان به ۳ گروه ویژه، الف و ب « فقط تقسیم‌بندی » شده‌اند.درجه‌یندی مدارس به  خاطر امکاناتشان، متفاوت است اما در عمل اگر از سرناچاری و تنگ دستی گذرتان به این گونه مدرسه‌ها افتاده باشد خواهید دید که تفاوت فقط در حد حرف باقی مانده است و در عمل همگی آنها تحت عنوان گروه «ویژه» با امکاناتی یکسان به همه، نه‌ فقط فرهنگیان اجاره داده می‌شوند.

ستاد اسکان موقت فرهنگیان مکلف به سرویس دهی به فرهنگیان و خانواده درجه یک آنهاست، اما افسوس که در ایام نوروز به هر ستاد اسکانی که مراجعه نماید تفاوتی بین شما فرهنگی و سایر اقشار غیرفرهنگی نمی‌گذارند و اولویت با کسانی است که زودتر آمده‌اند نه فرهنگی بودن!

کلاس‌های مراکز اسکان فرهنگیان با فرش یا موکتی کثیف و رنگ و رو رفته با پتوهایی که نشانی از تمیزی در آنها یافت نمی‌شود مجهز شده‌اند. یک دستگاه تلویزیون قدیمی که بیشتر به درد دکور می‌خورد تا استفاده از آن، یخچال کوچکی که سال هاست رنگ نظافت به خود ندیده است و از سیستم گرمایش و سرمایش که اصلاً نباید سخن گفت. چیزی شبیه آشپزخانه بسیار کوچک، حمام و سرویس‌های بهداشتی دانش‌آموزی مشترک که کسی رغبتی به استفاده از آنها نشان نمی‌دهد ، از خدمات بهینه و تجهیزات مراکز اسکان فرهنگیان است!

مقایسه امکانات مدارس و مراکز رفاهی آموزش‌وپرورش با سایر ارگان‌های دولتی و نه شبه دولتی‌ها،عمق فاجعه را به خوبی به‌ تصویر می‌کشد.

مراکز اسکان فرهنگیان در آموزش و پرورش

قاطبه فرهنگیان به عنوان مخاطبان اصلی مراکز اسکان نوروزی از خدمات ارائه شده ناراضی هستند و اکثریت آنان عطای اسکان در این مراکز را به لقای آن بخشیده و ترجیح می‌دهند از این مراکز استفاده نکنند.

مدیرکل تعاون‌ و‌ پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش با اظهار رضایت از مراکز اسکان فرهنگیان، در پاسخ به نارضایتی برخی فرهنگیان از محل‌های اسکان نوروزی گفت :

« امسال ۲۹ میلیارد تومان برای اسکان نوروزی فرهنگیان در نظر گرفته شده که نسبت به سال قبل ۶ برابر شده است.» به گفته « عباسعلی باقری مدیرکل تعاون‌‌ و‌ پشتیبانی وزارت آموزش‌وپرورش » در حال حاضر جامعه هتل داران نسبت به ارائه خدمات آموزش‌ و‌ پرورش به همکاران فرهنگی اعتراض کرده است و می‌گوید؛ چرا این قدر امکانات فراهم کرده‌اید؟!»

مراکز اسکان فرهنگیان در آموزش و پرورش

امروزه توجه به نیازهای روحی ‌و‌ خستگی ناشی از فعالیت‌های روزمره از دغدغه‌های اصلی تمامی سازمان‌ها محسوب می‌شود. جامعه بزرگ فرهنگیان از متولیان آموزش‌ و پرورش انتظار دارد با کمی همت و احساس مسئولیت همانند سایر سازمان‌های دولتی برای آسایش کارمندان خود تلاش نموده و مانع سرگردانی و اتلاف هزینه آنان شوند. اما غافل از اینکه که مدارس و اماکن اقامتی وابسته به آموزش‌ و پرورش به دلیل عدم تعهد مسئولان امر به خدمت رسانی درست و شایسته با کمترین امکانات در خدمت فرهنگیان می‌باشد.

در بحث امکانات رفاهی، با توجه به اینکه مدارس از ارکان اصلی اسکان به شمار می‌رود بایستی در تأمین فضا و تجهیزات، کیفیت خدمات‌رسانی مورد توجه ویژه‌ای قرار گیرد. اما دریغ و افسوس که همیشه این نکات عالی در حد «شعار» باقی می‌مانند و در این مراکز هیچ گونه امکانات حداقلی که در خور عزیزان فرهنگی باشد وجود ندارد.

شوربختانه مدارسی را که به عنوان اسکان در نظر گرفته‌اند بسیار نامطلوب و کثیف هستند که اگر تمام امکانات را با خود نیز برده باشید باز نمی‌توانید در آن گرد و خاک بخوابید.

اطلاع‌رسانی بسیار ضعیف ، به کار‌گیری مدارس غیر استاندارد و فاقد امکانات ابتدایی برای اسکان؛ به کار‌گیری افراد کم‌حوصله در پاسخ گویی به مسافران فرهنگی بخشی ازکاستی‌های اسکان فرهنگیان در کشور است که باید مورد بازبینی قرار گیرد. اما ظاهراً موضوع به همین جا ختم نمی‌شود .

بهداشت محیط‌ مدرسه، نظافت و رعایت بهداشت سرویس‌های بهداشتی، وضعیت سیستم آب گرم‌ و‌ سرد، سیستم‌های گرمایشی و سرمایشی، نور و تهویه مدارس از جمله مواردی است که باید مورد بازرسی جدی قرار ‌گیرد.

در این شرایط به نظر می‌رسد توقع از نهاد آموزش‌ و پرورش برای خدمت رسانی به فرهنگیان در وهله اول و درآمدزایی این مراکز در عرصه خدمت‌رسانی به سایر اقشار جامعه در وهله دوم،بیهوده است.

مراکز اسکان فرهنگیان در آموزش و پرورش

و سخن آخر؛

حال سوال اساسی فرهنگیان از مدیرکل تعاون‌‌ و‌ پشتیبانی وزارت آموزش‌ و پرورش اینست:

آیا ارگان‌ها و وزارتخانه‌های دیگر هم مانند آموزش‌ و‌ پرورش به عنوان یکی از اعضای ستاد مرکزی هماهنگی خدمات سفر، دغدغه اسکان مردم و نه پرسنل و کارمندان خود را دارند یا فقط آموزش‌ و‌ پرورش باید یک تنه به‌قیمت نارحتی و بی‌احترامی به فرهنگیان و خانواده‌هایشان جور تمام نهادهای متوالی گردشگری کشور را بکشد؟

آقای مدیر کل !

از کدام امکانات و تمهیدات مراکز اسکان اظهار رضایت می‌کنید که فرهنگیان ندیده‌اند و لمس نکرده‌اند؟!

آیا به‌راستی همکاران فرهنگی که از سر اجبار و ناچاری گذرشان به این مراکز افتاده است با شما هم عقیده‌اند یا جز شرمندگی و پشیمانی بیشتر چیزی نصیبشان نشده است؟!

آیا مدیران ستادی و ارشد آموزش‌ و پرورش هم در این مدارس و با این شیوه اسکان داده می‌شوند؟!

بهتر نیست به جای « شعار و فرافکنی »، به دنبال برنامه‌ریزی زیرساختی برای رفاه فرهنگیان باشید؟

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 2 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۲
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

ناشناس شنبه , ۲۱ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۴:۱۸

باسلام اساس این طرح بسیار عالی است. ولی احرای متاسبی ندارد. در مورد کم حوصلگی عوامل اجرایی کاملا صحیح است. ولی جادارد از عوامل اجرایی شهر دوست داشتنی شیراز تشکر و قدر دانی کنم. چون بسیار باحوصله و با سعه صدر پاسخگو هستند. از مدارس حداقل میشه بعنوان پارکینگ ازش استفاده کرد.

محمد رضا افوس جمعه , ۲۰ اسفند ۱۳۹۵ - ۱۱:۴۹

با سلام خدمت شما بزرگواران .تابستان گذشته با خانواده به ستاد اسکان رامسر برای اقامت یک شبه رفتیم و مبلغی پرداخت کردیم مدرسه ای را به ما معرفی نمود با هزار گرفتاری محل مدرسه را پیدا کردیم وقتی وارد مدرسه شدیم سرایه دار کلید یک کلاس را به ماداد هنگامی که وارد کلاس شدیم یک کلاس تاریک . بوی رطوبت .موکت های پاره و خلاصه صدرحمت به سلول انفرادی یکی از دستشوییهای دانش اموزان را تبدیل به حمام کرده بودند روی سنگ دستشویی تخته ای قرار داده بودند . عرق سرد خجالت روی پیشانیم سرازیر شد و با خجالت به خانواده خسته ام می نگریستم باسرعت از انجا خارج شدیم وبی خیال پول داده شده شدیم و شب را در چادر دریک پارک به سر بردیم که هزار بار بهتر از ان مدرسه بود . ودیگر هوس سفر نکردیم چون میدانستیم یک معلم هستیم نه کارمند بانک نه شرکت گازمن یک معلمم پس چادر مسافرتی زیبندهم باد

آخرین خبرها

یادداشت

تبلیغات استخدام معلم تابناك وب تبلیغات تبلیغات تابناك وب