یادداشتکدخبر : 24510


چند سؤال از مسئولین محترم در باره ی حذف آزمون ورودی مدارس سمپادآیا حذف استرس و اضطراب آنقدر مهم است که زیر ساخت های سیستم آموزش یک کشور را که با انبوهی از تجربیات و هزینه ها تشکیل شده بود، تخریب کنیم؟یکشنبه ۲۲ بهمن ۱۳۹۶ - ۸:۴۰ --
تعداد بازدید: 644 بازدید

پیام ارسالی توسط مخاطبان سایت معلم ایرانی:

 

با سلام
چند سؤال از مسئولین محترم در باره ی حذف آزمون ورودی مدارس سمپاد:
(۱) آیا تا کنون هیچ دولتی تصمیم آموزشی اشتباه نگرفته است؟ پس اصلاحات در تصمیم گیریها برای چه بوده است؟
(۲) آیا می توان دو دانش آموز با هوش و استعداد خیلی متفاوت ( به عنوان مثال IQ 85 و IQ 140 )را در یک کلاس به سهولت آموزش داد؟
(۳) آیا تلفیق دانش آموزان دیر آموز با دانش آموزانی با بهره ی هوشی متوسط، اشتباه کم و کوچکی بود؟
(۴) آیا یک مسئول پیدا می شود که با حقوق ما بین ۷۰۰ هزار تا سه میلیون تومانی، جسارت حضور و تدریس در مدارسی را داشته باشد که کودکانی با بهره ی هوشی کم تا بسیار زیاد در آن تحصیل می کنند؟
(۵) هدر رفت و اتلاف استعداد هایی که به خاطر تصمیمات یک دولت (با وزیری که کم تر از دو سال وزیر بوده) بر گردن کیست؟
(۶) آیا مطمئن هستید که آزمون های چهار گزینه ای غیر استاندارد هستند؟
(۷) آیا مسئولی پیدا می شود که بتواند در آزمون ورودی سمپاد و با رعایت تایم آزمون ، بیش از شصت درصد پاسخ صحیح بدهد؟
(۸) آیا حذف استرس و اضطراب آنقدر مهم است که زیر ساخت های سیستم آموزش یک کشور را که با انبوهی از تجربیات و هزینه ها تشکیل شده بود، تخریب کنیم؟( ارزشیابی توصیفی و ۶-۳-۳ و تلفیق دانش آموزان دیر آموز با دانش آموزان دیگر و اکنون حذف آزمون؟)
(۹) وقتی بنایی دیواری را می سازد ، با دستش ضرباتی را به آن دیوار می زند تا ببیند دیوار لرزه ای دارد یا نه ،آیا فکر نمی کنید حذف آزمون مصداق جمله ی ( درس رو بگو هیچی نپرس) هست؟
(۱۰) اگر حذف آزمون که در مقطع ابتدایی از زمان ارزشیابی های توصیفی رایج کرده اید، نتیجه ی خوبی داشته حتما در دبیرستان ها و دانشگاهها هم اجرا کنید. اشکالی ندارد مردم هم بدون آزمون گواهی راهنمایی و رانندگی بگیرند . پزشکان و مهندسان هم بدون آزمون نظام پزشکی و نظام مهندسی اخذ کنند.
طرح شهاب : اگر از من معلم بخواهند که بهره ی هوشی استیون هاوکینگ را از روی قیافه و نوع حرکات و صحبتش ، حدس بزنم (ایشان بدون داشتن کامپیوتر مخصوص قادر به صحبت کردن نیستند) شاید با دیدن چهره اش بگویم که … اما همه می دانیم ایشان چه کسی است. طرح شهاب، بی خودی ترین طرحی است که هرگز و هرگز نمی تواند سند باشد .
ضمن آن که آزمون باید در هر مقطعی برگزار و نتایجش بررسی و تحلیل شود ، آزمون ورودی مدارس خاص باید برای همه ی کودکان میسر باشد . آزمون باید آزمون استاندارد و چند مرحله ای باشد.
روال کار مدارس سمپاد نیز باید تغییر کند. مدارس سمپاد باید فضای اندیشه را باز بگذارند تا نبوغ دانش آموز دیده شود ، به مو شکافی علوم جدید بپردازد ، در تکاپو نباشد که تاریخ و باورهای گذشتگان را در ذهن دانش آموز مستعد تثبیت کند زیرا که زمان ، زمان یافتن برترین استعدادها ست.
با تشکر از وبسایت معلم ایرانی

یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

دیدگاه شما