کد خبر : 16377
تاریخ انتشار : دوشنبه ۱۹ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۵۰
1,511 بازدید بازدید

پاسخی به یادداشت “مدارس خاص؛ خوابی که وارونه شد”

پاسخی به یادداشت “مدارس خاص؛ خوابی که وارونه شد”

با سلام؛ متأسفانه اینجانب مقاله ی مربوط به مدارس خاص را با سه روز تأخیر مطالعه نمودم که بدینوسیله از مدیر محترم کانال معلم ایرانی درخواست دارم تا متن حاضر را به عنوان پاسخی بر مقاله ی مذکور در صفحه ی اصلی کانال یا سایت قرار دهند.

با سلام؛ متأسفانه اینجانب مقاله ی مربوط به مدارس خاص (اینجا) را با سه روز تأخیر مطالعه نمودم که بدینوسیله از مدیر محترم کانال معلم ایرانی درخواست دارم تا متن حاضر را به عنوان پاسخی بر مقاله ی مذکور در صفحه ی اصلی کانال یا سایت قرار دهند.

برای خلاصه ی آنچه در ذهن دارم، از موضوع مدارس نمونه دولتی و نمونه مردمی عبور کرده و مستقیما به مورد سمپاد می پردازم.
با این مقدمه که من معلم سمپاد نیستم و کلاسی برای کنکور تیزهوشان دایر نمی کنم.من فقط معلمم.
ایرادات سیستم ورودی مدارس سمپاد فعلی و گذشته : همانگونه که می دانیم، شیوه ی گزینش دانش آموزان ورودی مدارس سمپاد از طریق کنکور می باشد.از گذشته روال کار اینگونه است که دانش آموزانی که معدل ۱۹ به بالا را در پایه ی پنجم و در سیستم ارزشیابی توصیفی خیلی خوب را در پایه ی ششم و خوب یا ۱۶ را درسوم راهنمایی کسب می کنند ،اجازه ی شرکت در کنکور را دارند. و معلمانی هم که با سؤالات کنکور و روش پاسخگویی و تست زنی آشنا هستند ،با اخذ مبلغی ، کلاس تقویتی کنکور تیز هوشان را برگزار و عده ای را برای قبولی در کنکور شارژ می کنند. و عده ای که مطمئنا همه تیز هوش نیستند و صرفا درس خوان خوبی هستند، با قبولی از کنکور مذکور ، جشن گرفته و پس از مدتی حضور در کلاس ، از مدرسه ی سمپاد جدا شده و به مدارس دولتی باز می گردند. عده ای نیز با تحمل کلاس های این مدارس، به سهولت درکنکور رشته های پزشکی و مهندسی قبول شده و به نان و نوایی می رسند . این در حالی است که غالبا دانش آموز تیز هوش واقعی ، هرگز اجازه ی شرکت در کنکور را ندارد زیرا مجبور است با دانش آموزانی با ضریب هوشی ۱۰۰ تا ۱۱۰ با دروسی که علاقه ای به آنها ندارد، روزگار بگذراند.
با این اوصاف، هدف از راه اندازی مدارس سمپاد جلوگیری از هدر شدن استعدادها و مغزهای دانش آموزانی است که در کلاس های معمولی نمی توانند خود را نشان دهند ،می خوابند ، درس نمی خوانند و فقط با گوش کردن به معلم نمره ی قبولی می گیرند و ما آنان را دانش آموزی با وضعیت تحصیلی متوسط یا دارای اختلای رفتاری می شناسیم.
آنچه باید در مورد عوامل مهم در این مدارس بدانیم و نسبت به آن تغییراتی را اعمال کنیم.
هوش: قدرت حل مسئله است و فرد تیز هوش نباید الزاما مدیر خوبی باشد. بلکه فرد تیزهوش باید در این مدارس به نسبت هوش خود(از میان هوش های هفت گانه) آموزش دیده، رشد کرده و به اکتشافات ، اختراعات ، و نتایج جدید دست یابد.
هدف: هدف از تأسیس و دایر کردن مدرسه ی استعداد های درخشان نباید یافتن مدیرانی برتر باشد. بلکه هدف باید یافتن استعداد های برتر در تمامی علوم و نیز جلوگیری از هدر رفت نیروی علمی – فکری – ورزشی – هنری و …باشد.
وسیله : کشف استعداد های برتر با روش علمی اعم از آزمون ها ، ثبت مشاهدات و به صورت مستمر با غربالگری سال به سال صورت گیرد.از معلمانی استفاده شود که محصول مدارس تیزهوشان بوده و مجهز به تجربه ی کشف یا تحصیل متد آموزشی نوین و موفق باشند .امکانات متناسب با شیوه های تدریس را داشته باشند و مهمتر از همه انگیزه برای دانش آموز و معلم و مدرسه ی مربوطه ایجاد شود .
درس: اگر دانش آموز تیز هوش ملزم به خواندن و تحصیل در تمامی مواد درسی باشد، از هدف اصلی خویش دور خواهد شد.
لذا مواد درسی باید در جهت استعداد و علایق دانش آموز باشد و مواد غیر ضروری برایش حذف شوند.باید بدانیم نیوتن هرگز در زمینه ی گیاه شناسی ،روانشناسی و ادبیات تحصیل نکرد. هاوکینگ هیچ وقت در مورد روانشناسی و جامعه شناسی تحصیل نکرد . ابوریحان بیرونی در زمینه ی شیمی یا فلسفه کاری انجام نداد .استاد امیرخانی در خوشنویسی ممارست و تحقیق بسیار داشته که اورا سرآمد نستعلیق تمام ادوار می شناسیم.
استاد فرشچیان به لطف پدر، اساتید و شرایط، از کودکی با نقاشی در آمیخت و فرشچیان شد.
لیونل مسی از کودکی با فوتبال و یکی از برترین باشگاه های دنیا آشنا شد که بارها توپ طلا و کفش طلا و … گرفت.
پس درس در مدرسه ی خاص، باید خاص باشد . و خاص استعداد و علاقه ی دانش آموز . درس باید استعداد محور باشد نه کتاب محور و معلم محور.
فعالیت های جانبی : دانش آموز این مدارس باید ساعاتی از هفته را در ورزش و کارهای گروهی مرتبط با رشته ی تحصیلی خود انجام دهند .این فعالیت ها می تواند در ورزشگاه و حتی مدارس دولتی باشد.
انگیزه : دانش آموز این مدارس باید بداند که پس از تحصیل توأم با تحقیق و پژوهش ، به چیزی بالاتر از شغل پزشکی و تخصص می رسد . و معلم این مدارس به چیزی بالاتر از حقوق این مدارس می رسد .در این صورت است که استعدادها ی درخشان محصولی می دهند که در تصور افرادی چون من نمی گنجد.
پس از فارغ التحصیل شدن از مدارس سمپاد:
تأسیس دانشگاهی برای ایشان در رشته های متنوع با امکان تحصیل در زمان کم با مدرک دکترا و اشتغال در بهترین سمت های تحقیقاتی و آموزشی و تأمین هزینه های تحقیق و هدف گذاری برای تحقیقات و فعالیت های این عزیزان .
نتیجه ی وجود این مدارس: کسب برترین رتبه های جهانی در تمامی مسابقات و المپیادها – شکستن رکورد های تاریخی- کشف ناشناخته ها و …
نتیجه گیری : این مدارس باید ضمن حفظ شدن ،تغییر و ارتقاء یابند نه آنکه حذف شوند. اگر نتایج قبلی از این مدارس، قابل قبول نیست ، دلیلش برنامه ریزی ضعیف و اجرای ضعیف و بی پایان است ،نه چیز دیگر.
با تشکر

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

فرهنگی سه شنبه , ۲۰ تیر ۱۳۹۶ - ۱۲:۰۹

درشهرما امسال دانش آموزان نخبه و برتر وارد سمپاد نشده اتد. متاسفانه دانش آموزان متوسط درسی قبول شده اند.

آخرین خبرها

یادداشت

کاکتوسکده هنرستان کشاورزی جنت رشت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب