کد خبر : 9520
تاریخ انتشار : چهارشنبه ۱ دی ۱۳۹۵ - ۱۷:۱۹
1,206 بازدید بازدید

پاداش پایان خدمت کارمندان دولت و برخی ابهام ها و پرسش ها

پاداش پایان خدمت کارمندان دولت و برخی ابهام ها و پرسش ها

پرسش این است که آیا روش جدید،که گویا پاداش های کم باید افزایش یابد،تامین بودجه خواهد شد؟ و یا سازمان بازنشستگی و دیگر نهادهای مسئول،به راستی عزم جزم کرده اند که با از کاستن از پاداش های بیشتر و افزودن به پاداش های کمتر،افزایش های اضافی در پاداش های کمتر را جبران نمایند؟

یکی از نکته های مهمی که در خبررسانی باید به آن دقت کرد این است که خبری که داده می شود دقیق و روشن باشد. آن هم خبرهایی که با معیشت و اقتصاد و زندگی مردم،در پیوند هستند و به ویژه وقتی  از زبان افراد مسئول گفته می شود. هم اکنون چندی است که بخشی از جامعه کارمندان دولت – به ویژه کسانی که نزدیک به بازنشستگی اند- درگیر خبری شده اند که برخی از عضوهای کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس در مورد پاداش پایان خدمت کارمندان دولت مطرح و در نهایت مصوب کردند.  حدود دو ماه پیش محمد خدا بخشی، رییس کمیسیون تلفیق بیان داشتند : ” در جلسه عصر امروز (چهارشنبه، ۲۸ مهر) کمیسیون تلفیق،پرداخت پاداش پایان خدمت در دستگاه‌های اجرایی مورد بحث و بررسی قرار گرفت و مصوب شد که پرداختی دستگاه‌های اجرایی حداکثر پنج برابر حداقل آن باشد و پرداخت مازاد بر آن تحت این عنوان یا به هر طریق دیگر، تصرف در اموال دولتی خواهد بود.” بیش از یک ماه بعد و در ۷م آذر،حمید رضا حاجی بابایی،سخنگوی این کمیسیون گفت : ” کمیسیون تلفیق مصوب کرده بود تا حداقل این پاداش، پنج برابر حداقل حقوق باشد اما این فکر زیاد منصفانه نبود زیرا حقوق برخی تضییع می شد، به این منظور، فکر کردیم که اگر ۱۰ برابر شود بهتر است اما در نهایت کمیسیون تلفیق به ۷ برابر رضایت داد و این رقم از سال ۹۶ اجرایی خواهد شد. با فرمول مصوب کمیسیون تلفیق پایین ترین پاداش پایان خدمت کارمندان ۳۶ میلیون تومان و بالاترین ۲۴۰ میلیون تومان است.” اما این توضیحات مبهم حاجی بابایی هم مساله را حل نکرد و یک روز بعد خود حاجی بابایی گفت : ” در این خصوص برخی اشتباه برداشت کردند و برداشتشان از صحبت ها پرداخت ۷ برابر حقوق است که اشتباه است. پاداش پایان خدمت حداقل حقوق حدود یک میلیون تومان است، یعنی کسی که حداقل حقوق دریافت کند پس از سی سال ۳۰ میلیون تومان دریافت می کند. نباید کسی ۷ برابر این ۳۰ میلیون را بیشتر دریافت کند که ۲۱۰ میلیون تومان می شود. این محاسبات مربوط به امسال نیست و برای سال بعد است که حداقل حقوق یک میلیون تومان امسال به یک میلیون و ۲۰۰ تومان تبدیل و حداقل پاداش ۳۶ میلیون تومان می شود که ضرب در هفت ۲۴۰ میلیون تومان می شود. حداقل حقوق ضرب در ۳۰ ماه ضرب در ۷ یعنی ضرب در ۲۱۰ از دیگر روش محاسبه است.”
با نگاه به آنچه در بالا آمد روشن می شود که یک خبررسانی مبهم،به آسانی می تواند بیش از دو ماه،ذهن بخشی از جامعه را به خود معطوف سازد و در پایان هم هنوز بسیاری از ابهام ها بر جای بگذارد. در سال های گذشته بارها و بارها از سازمان بازنشستگی شنیده شده است که این سازمان توان پرداخت پاداش پایان خدمت همه بازنشستگان را ندارد. دست کم در مورد فرهنگیان بازنشسته این مسآله رخ داده است که مثلا پاداش پایان خدمت حدود ۵۰ میلیون تومانی آنان،دو سه سال به عقب افتاده است. پرسش این است که آیا روش جدید،که گویا پاداش های کم باید افزایش یابد،تامین بودجه خواهد شد؟ و یا سازمان بازنشستگی و دیگر نهادهای مسئول،به راستی عزم جزم کرده اند که با از کاستن از پاداش های بیشتر و افزودن به پاداش های کمتر،افزایش های اضافی در پاداش های کمتر را جبران نمایند؟ و یا این که بحث پرداخت غیرنقدی برخی پاداش ها در نظر گرفته شده است و اعلام نمی گردد؟ مثلا پرداخت توسط سهام،که در گذشته و گهگاه مطرح شده است. در فضای مجازی البته حرف و حدیث های بسیار دیگری هم شنیده می شود که روشن می سازد که این موضوع،نیاز به شفاف سازی بیشتر دارد.
اما درباره پایان پاداش خدمت فرهنگیان،این نکته نیز درخور درنگ است که شوربختانه این پاداش هم تفاوت زیاد و آشکار با پاداش پایان خدمت بسیاری از دیگر کارمندان دولت دارد و هم با تاخیر زیاد و در طی چند قسط پرداخت می شود. دو سه سال پیش،یکی از نزدیکان این نگارنده،پس از سی سال تدریس،بازنشسته شد. قسط پایانی پاداش ۵۰ میلیونی او را همین چند ماه پیش پرداخت کردند. اما دو سه ماه پس از بازنشستگی،خانه اش را به یک بازنشسته دیگر دولت فروخت که ۱۸۰ میلیون بازنشستگی خود را یک جا و تنها دو ماه پس از بازنشستگی گرفته بود. امیدواریم که مصوبه تازه کمیسیون تلفیق برنامه ششم مجلس،تصمیمی باشد برای انصاف و عدالت بیشتر هم در مبلغ و میزان پاداش ها و هم در زمان پرداخت آنها.

 

مهدی بهلولی، روزنامه جهان صنعت،۱ دی ۹۵

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 1 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۱
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

علی شیخی چهارشنبه , ۱ دی ۱۳۹۵ - ۲۰:۰۶

این دولت و دولتهای مشابه ذره ذره جان معلمان را میگیرن و …

آخرین خبرها

یادداشت

کاکتوسکده هنرستان کشاورزی جنت رشت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب