یادداشتکدخبر : 24805


مصوبه حذف سمپاد به نخبه‌کشی منجر می‌شود/ پی‌گیری مجلس برای بازگرداندن مدارس سمپاد به جایگاه سابقحبیب‌الله دهمرده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم زاهدان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با بیان اینکه اگر همه دانش‌آموزان با استعدادهای مختلف را مشابه هم ببینیم و به آنها امکانات یکسان بدهیم، قابل قبول نیست، اظهار داشت: برای شکوفایی استعدادهای برتر چاره‌ای جز ایجاد فضای […]شنبه ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۳:۰۶ --
تعداد بازدید: 343 بازدید

حبیب‌الله دهمرده عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم زاهدان در مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار آموزش و پرورش خبرگزاری فارس با بیان اینکه اگر همه دانش‌آموزان با استعدادهای مختلف را مشابه هم ببینیم و به آنها امکانات یکسان بدهیم، قابل قبول نیست، اظهار داشت: برای شکوفایی استعدادهای برتر چاره‌ای جز ایجاد فضای ویژه‌ برای آنها نیست اما گاهی اوقات با نگاه‌های غیرعلمی و احساسی تصمیماتی می‌گیریم که باعث ایجاد مشکلات زیادی می‌شود.

وی افزود: سال‌های زیادی در استان سیستان و بلوچستان با وجود سرمایه‌گذاری آموزشی، شرایط دانش‌آموزان این استان مناسب نبود برای مثال سال ۶۸ تمام دیپلمه‌های رشته‌های ریاضی و فیزیک و علوم تجربی استان سیستان و بلوچستان به ۷۰ نفر هم نمی‌رسید و سال‌های متمادی به اندازه انگشتان یک دست هم قبولی پزشکی نداشتیم.

دهمرده با اشاره به فعالیتش در سمت ریاست یکی از دانشگاه‌های استان سیستان و بلوچستان اضافه کرد: ۹۷ درصد دانشجویان دانشگاه‌های این استان غیربومی بودند تا اینکه طرحی به ذهنم رسید و در جوار دانشگاه یک دبیرستان شبانه‌روزی ایجاد کردیم و دانش‌آموزانی که حداقل‌هایی را داشتند در آنجا جمع کردیم و امکانات مناسب آموزشی برای آنها فراهم کردیم.

عضو کمیسیون آموزش مجلس ادامه داد: همان اوایل فعالیت این مدرسه، ۷۰ نفر در رشته پزشکی قبول شدند و به تدریج این مدل مدرسه به عنوان الگو در این استان شناخته شد.

وی با بیان اینکه اعتقاد دارم که برای برخی صاحبان استعداد باید امکانات ویژه‌ای آماده کرد، تصریح کرد: برخی افراد که امکان حضور در مدارس غیردولتی را ندارند در این مدارس ویژه همچون سمپاد می‌توانند حضور پیدا کنند.

دهمرده خاطر نشان کرد: مصوبه‌ای که به حذف مدارس سمپاد از متوسطه اول منجر می‌شود زمینه نخبه‌کشی را فراهم می‌کند و ۵ سال دیگر باید دوباره به حالت سابق بازگردیم!

عضو کمیسیون آموزش مجلس گفت: به جد در کمیسیون آموزش مجلس پیگیر بازگرداندن مدارس سمپاد به جایگاه سابق خود هستیم.

 

یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

نظرات بازدید کنندگان

  1. رضا گفت:

    درود به شرفت

دیدگاه شما