کد خبر : 16583
تاریخ انتشار : یکشنبه ۲۵ تیر ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۶
410 بازدید بازدید

شتاب زدگی و لعاب کاری در آموزش و پرورش : انواع سندها و جایگاه مغفول مانده انسان !

شتاب زدگی و لعاب کاری در آموزش و پرورش : انواع سندها و جایگاه مغفول مانده انسان !

سند ۲۰۳۰ که دیگران چه موافق و چه مخالف از آن حرف می زنند فقط درحکم برگ بازی و گروکشی از هم دیگر شده است و آنچه مغفول مانده است آموزش و پرورش است و از طرفی سند تحول بنیادین هم که رویکرد آرمان گرایانه محض دارد و با نیازها و واقعیات جامعه هدف بیگانه و ناکارآمد است/ برنامه ها ی آموزش و پرورش باید بر مبنای حفظ و کرامت منابع انسانی و توجه به علوم انسانی نقادانه و دگر اندیشانه باشد/ برنامه ها و سیاست ها در آموزش و پرورش چه در سطح کلان و خرد آن ، قائم به شخص بوده و راهبردها و رویکرد برنامه های آموزشی و تربیتی تبدیل به یک عادت و رویه ی تکراری و دور باطل شده است و البته با عناوین پرطمطراق و بی محتوای و بی خاصیت/ تباهی و اضمحلال جامعه نتیجه شکاف و مرزبندی میان انسان هاست/ آنچه به قالب و محتوی ( ظرف و مظروف ) یک سند خوب ارزش می بخشد انسان است ، انسانی که خوب ببیند و آگاه باشد

مشکل نظام آموزشی و نسل های چند دهه اخیر ما داشتن و نداشتن سند نبوده و نیست ، سند ۲۰۳۰ که دیگران چه موافق و چه مخالف از آن حرف می زنند فقط درحکم برگ بازی و گروکشی از هم دیگر شده است و آنچه مغفول مانده است آموزش و پرورش است و از طرفی سند تحول بنیادین هم که رویکرد آرمان گرایانه محض دارد و با نیازها و واقعیات جامعه هدف بیگانه و ناکارآمد است .

جامعه ی رنگ باخته ی ما ، و البته رنگ آلوده ی ما و بالاخص آموزش و پرورش ، ویترینی از شعارها و دورغ هایی است که به اسم طرح های آموزشی و تربیتی مانند مدرسه مدیریت تعالی ، بالندگی ، مدیریت عملکرد ، عفاف و حجاب ، طرح احیاء و تعمیم … ، طرح تعمیق آموزه های تربیتی ، ساحت های شش گانه تربیتی ، طرح ترنم ، خرداد طلایی ، طرح درس کلاس های اتریشی و همه و همه نشان از شتاب زدگی و لعاب کاری در آموزش و پرورش دارد . برنامه ها و سیاست ها در آموزش و پرورش چه در سطح کلان و خرد آن ، قائم به شخص بوده و راهبردها و رویکرد برنامه های آموزشی و تربیتی تبدیل به یک عادت و رویه ی تکراری و دور باطل شده است و البته با عناوین پرطمطراق و بی محتوای و بی خاصیت .

برنامه ها ی آموزش و پرورش باید بر مبنای حفظ و کرامت منابع انسانی و توجه به علوم انسانی نقادانه و دگر اندیشانه باشد .

نگاه انسان های بزرگ به آموزش و پرورش کاسب مآبانه و بر اساس پست و مقام نیست و امروزه این خلاء بزرگ ما در آموزش و پرورش است یعنی فقدان انسان های بزرگ . آنچه به زندگی معنا و هدف می بخشد هنر عشق ورزیدن به انسان و خدمت به هدایت انسان هاست ، کاری که انبیاء و بزرگان عقل و ادب به آن اعتقاد قلبی داشتند . . . تا مرز جان بخشیدن ، انسان هایی که درد مردم را بر درد نان و نام خود مقدم می دانستند . . .

یکی از دلایلی که آموزش و پرورش را به ورطه سقوط کشانده است مرز بندی ها و خطوطی که ما بین خود و دیگران رسم کرده ایم . نکته و هدف اصلی از این مقاله نقد و پرسشی بر این ادعاست که آیا سند آرمانی و جامعه آرمانی مطلق وجود دارد یاخیر ؟ و آیا نداشتن و نبودن سند ، جامعه را تباه و گمراه می سازد .

تباهی و اضمحلال جامعه نتیجه شکاف و مرزبندی میان انسان هاست و هیچ سندی نمی تواند به خودی خود ملاک پاداش و جزاء و خیر و شر باشد چرا که انسان همزاد کار نیک و بد است و تنها آگاهی بخشیدن و آگاهی دادن است که انسان را از دام گناه و خرافات نجات می بخشد .

ترس از گناه خوب است اما خوب تر از آن رهایی از جهل و نادانی است که آن هم از آگاهی و آگاه بودن حاصل می شود . آنچه به قالب و محتوی ( ظرف و مظروف ) یک سند خوب ارزش می بخشد انسان است ، انسانی که خوب ببیند و آگاه باشد .

استفاده ی ابزاری از سندی که خوب و بد آن بر مردم پوشیده باشد و یا بخواهیم پوشیده بماند نادرست و نادیده گرفتن حقوق و خرد انسان هاست . حال شما قضاوت کنید که کدام سند می تواند راهگشا و رافع مشکلات باشد و سند خوب چه سندی است .

 

منبع: صدای معلم

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

کاکتوسکده هنرستان کشاورزی جنت رشت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب