کد خبر : 25297
تاریخ انتشار : دوشنبه ۷ اسفند ۱۳۹۶ - ۱۷:۲۷
330 بازدید بازدید

روشنفکر آموزشی

روشنفکر آموزشی

روشنفکر آموزشی،نه یک کنشگر صنفی است که به ویژه در جامعه ما دغدغه نخست آن،وضعیت معیشتی فرهنگیان باشد و نه استاد تعلیم و تربیت که بیش از هر چیز در فضای آکادمیک آموزش و نظریه های گوناگون فلسفی و جامعه شناسانه و روانشناسانه و اقتصادی آن سیر کند. روشنفکر گستره عمومی صرف هم نیست که از نگاه خیلی دور به آموزش و پرورش بنگرد.

یادداشت اختصاصی سایت معلم ایرانی:

 

در آموزش و پرورش ما جای یک دسته آدم خالی است؛ من نام آنها را “روشنفکران آموزشی” می گذارم. اگر پای مان را از فضای رسمی آموزش و پرورش بیرون بگذاریم می توان بخشی از فرهنگیان را دید که با عنوان کنشگر صنفی یا مدنی یا سیاسی، در فضای مجازی و یا رسانه های رسمی همچون روزنامه ها و خبرگزاری ها به بررسی آموزش و پرورش و آنچه در آن می گذرد می پردازند. یک دسته هم هستند که بیشتر به دانشگاه فرهنگیان نزدیک، و از استادان دانشکده های تعلیم و تربیت می باشند و افزون بر کار دانشگاهی، بیش یا کم،در فضای رسانه ای کشور حضور دارند و درباره آموزش و پرورش می نویسند. یک سری روشنفکر گستره عمومی هم داریم که تقریبا به طور کامل از بیرون آموزش و پرورش و با نگاهی کلی به آموزش و پرورش می پردازند. به ویژه حضور این افراد را باید بسیار ارج نهاد و از آن استقبال کرد. اما هیچ کدام از این افراد و گروه ها،آن چیزی نیست که من روشنفکر آموزشی می نامم. روشنفکر آموزشی،نه یک کنشگر صنفی است که به ویژه در جامعه ما دغدغه نخست آن،وضعیت معیشتی فرهنگیان باشد و نه استاد تعلیم و تربیت که بیش از هر چیز در فضای آکادمیک آموزش و نظریه های گوناگون فلسفی و جامعه شناسانه و روانشناسانه و اقتصادی آن سیر کند. روشنفکر گستره عمومی صرف هم نیست که از نگاه خیلی دور به آموزش و پرورش بنگرد.

روشنفکر آموزشی،می تواند ارگانیک باشد- از بدنه خود فرهنگیان باشد- می تواند نباشد و دانشگاهی باشد و نیروی رسمی آموزش و پرورش نباشد اما باید کنشگرانه و جدی به آموزش و پرورش بپردازد و آموزش و پرورش، دغدغه وجودی او باشد. اگر روشنفکر را کسی بدانیم که “با حضور فعال خود در عرصه عمومی و مشارکت در گفت و گوهایی که در جامعه در جریان دارد، می کوشد تا به سهم خود در فرایند دگرگونی های فرهنگی و اجتماعی و سیاسی جامعه تاثیرگذار باشد” جای خالی چنین کسانی در آموزش و پرورش ما احساس می شود. روشنفکر آموزشی،باید آگاهی های به روز آموزشی داشته باشد و از این نظر با روشنفکر گستره عمومی متفاوت می شود اما شخصی است مستقل از قدرت که توانسته از آگاهی های آکادمیک خود،تعبیر و تفسیری به روز ارائه دهد و به نقد آنچه در آموزش و پرورش می گذرد بپردازد. پس کسی می شود که مستقل از قدرت است،آگاهی ها به روز کلی و جزیی آموزشی دارد و با نگاهی مشخص و تعریف شده به نفد و بررسی آموزش و پرورش می پردازد، و شاید از همه مهم تر به آموزش دلبستگی وجودی دارد و کنشگرانه و با هدف اثرگذاری بر افکار عمومی و جامعه فرهنگیان و فرادستان سیاسی کشور این کارها را انجام می دهد. روشنفکر کسی نیست که نیاز به هل دادن داشته باشد باید انگیزه درونی داشته باشد و به تاثیرگذاری خود باورمند باشد و با توان و انگیزه عمل کند و در صحنه حضور داشته باشد. به هر صورت، من فکر می کنم جای کسانی اینچنین در آموزش و پرورش ما خالی است.

 

* آموزگار و کنشگر صنفی

برچسب ها :

ناموجود
ارسال نظر شما
مجموع نظرات : 0 در انتظار بررسی : 0 انتشار یافته : ۰
  • نظرات ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط مدیران سایت منتشر خواهد شد.
  • نظراتی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • نظراتی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نخواهد شد.

آخرین خبرها

یادداشت

کاکتوسکده هنرستان کشاورزی جنت رشت تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب تابناك وب