یادداشتکدخبر : 21109


خشونت بر آموزگاران؛ با یادی از زنده‌یاد محسنخشونت در مدرسه، یکی از موضوع‌هایی است که در گزارش‌های کشورهای جهان درباره آن‌چه در مدرسه می‌گذرد از آن سخن می‌رود، اما هنگامی که از خشونت در مدرسه صحبت می‌شود آن‌چه پیش و بیش از هر چیز به ذهن می‌رسد خشونت با دانش‌آموزان است و نه خشونت با آموزگاران.شنبه ۴ آذر ۱۳۹۶ - ۳:۵۰ --
تعداد بازدید: 207 بازدید

«خشونت بر آموزگاران، یک «بحران ملی» است، اما رسانه‌ها اغلب آن را نادیده یا دست‌کم می‌گیرند و گزارش نمی‌کنند؛ دانشوران نیز توجه کافی به آن ندارند. شگفتی بزرگ این است که درباره خشونت و آزار و اذیت‌های گوناگون فیزیکی و روانی‌ای که آموزگاران می‌بینند، با یک کمیابی پژوهشی روبه‌رو هستیم. در این زمینه و تا سال ۲۰۱۳ تنها ۱۴پژوهش در سطح جهان انجام و منتشر شده است. روشن است وقتی پژوهشی نباشد توجه همگانی هم نخواهد بود. در برخی از پژوهش‌ها نیمی از آموزگاران نمونه پژوهش در آمریکا، در محل کار خود مورد خشونت و آزار دانش‌آموزان قرار گرفته‌ که یک‌چهارم آنان از حمله‌های فیزیکی سخن گفته‌اند. دیگران از حرکت‌ها و سخنان زشت و تهدیدهای زبانی و خسارت و دزدیده‌شدن اموال‌شان گفته‌اند.» دکتر دورتی اسپلیچ، یک استاد دانشگاه آمریکایی که درباره خشونت در کلاس درس مدرسه‌های آمریکا، پژوهش کرده است، در گفت‌وگویی در سال ۲۰۱۳ به نکته‌های درخور درنگی درباره خشونت بر آموزگاران (Violence Against Teachers)  اشاره کرده است که من بند بالا را از آن گفت‌وگو برگرفتم. در جایی دیگر و درباره خشونت در مدرسه‌های آمریکا خواندم در طول یک‌سال از جولای ۲۰۱۳ تا ژوئن ۲۰۱۴، در کل ۴۸ مرگ بر اثر خشونت در مدرسه رخ داده است که شامل دانش‌آموزان، کادر مدرسه و افرادی می‌شود که با مدرسه همکاری داشته‌اند (۲۶ قتل، ۲۰ خودکشی، یک مرگ بر اثر دخالت نیروهای قانونی و یک مرگ به‌دلیل ناشناخته). در برخی از گزارش‌های دیگر هم از تیراندازی‌هایی صحبت می‌شود که مثلا یک دانش‌آموز با اسلحه وارد مدرسه شده و شروع به تیراندازی کرده و دو، سه دانش‌آموز و یک آموزگار را کشته است. باری، خشونت در مدرسه، یکی از موضوع‌هایی است که در گزارش‌های کشورهای جهان درباره آن‌چه در مدرسه می‌گذرد از آن سخن می‌رود، اما هنگامی که از خشونت در مدرسه صحبت می‌شود آن‌چه پیش و بیش از هر چیز به ذهن می‌رسد خشونت با دانش‌آموزان است و نه خشونت با آموزگاران. در بالا هم گفته شد که نوعی کم‌توجهی و حتی نادیده‌گرفتن این خشونت‌ورزی در مدرسه، از سوی رسانه‌ها و افکار عمومی دیده می‌شود. پیداست هر نوع خشونتی، پیامدهای منفی خود را دارد و خشونت بر آموزگار هم از این قاعده مستثنا نیست. البته خشونت بر آموزگار، افزون به این‌که ازسوی دانش‌آموز رخ می‌دهد می‌تواند از سوی خانواده دانش‌آموز هم باشد که شوربختانه گاهی در مدرسه‌های خود ما هم رخ می‌دهد. نگارنده، در جست‌وجوی خود درباره خشونت بر آموزگاران، به موردی همچون آن‌چه سه سال پیش در بروجرد رخ داد برنخوردم. نمی‌گویم نیست، اما بی‌گمان بسیار به‌ندرت رخ داده است که دانش‌آموزی در کلاس درس را باز کند و آموزگار از او بخواهد چون دیر به کلاس درس آمده برود و برگه حضور به کلاس بیاورد؛ دانش‌آموز هم به‌یک‌باره با چاقو به آموزگار خود حمله‌ور شد و او را به قتل رساند. زنده‌یاد محسن خشخاشی، دبیر خوشنام بروجردی، بدبختانه سه سال پیش، یکم آذر ۹۳، در کلاس درس خـــود به‌دســت یـکی از دانش‌آموزانش این‌چنین جانش را از دست داد. روز کشته‌شدن او را شماری از فرهنگیان «روز نه به خشونت در مدرسه» نامگذاری کردند و از دولت خواستند این نامگذاری را به رسمیت بشناسد که تاکنون به این پیشنهاد توجهی نشده است. محسن خشخاشی، نماد خشونت بر آموزگار ایرانی است؛ پدیده‌ای که گویا خیلی‌ها دل‌شان نمی‌خواهد ببینند و از آن سخنی گفته شود!

 

روزنامه آسمان آبی

یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

دیدگاه شما