یادداشتکدخبر : 24579


جمع آوری ۱۷ هزار کتاب درسی در بحرین به دلیل درج نام خلیج فارسبه گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، ‘فواز الشروقی’ مدیر اداره روابط عمومی و رسانه ای وزارت آموزش و پرورش این کشور گفت: این وزارتخانه نقشه های مناسبی را در اختیار یک شرکت خارجی طرف قرار داد برای چاپ کتاب درسی زبان انگلیسی گذاشته بود اما در زمان چاپ، این شرکت از نقشه دیگری […]دوشنبه ۲۳ بهمن ۱۳۹۶ - ۱۵:۴۴ --
تعداد بازدید: 49 بازدید

به گزارش روز دوشنبه خبرگزاری رسمی بحرین (بنا)، ‘فواز الشروقی’ مدیر اداره روابط عمومی و رسانه ای وزارت آموزش و پرورش این کشور گفت: این وزارتخانه نقشه های مناسبی را در اختیار یک شرکت خارجی طرف قرار داد برای چاپ کتاب درسی زبان انگلیسی گذاشته بود اما در زمان چاپ، این شرکت از نقشه دیگری که روی آن خلیج فارس نوشته شده، استفاده کرده است.
بنابر این گزارش، تمام ۱۷ هزار نسخه این کتاب جمع آوری می شود و موسسه چاپ کننده نیز مسئول چاپ دوباره این کتاب ها است.
تلاش کشورهای عربی برای استفاده از نام دیگر به جای خلیج فارس نه تنها تحریف تاریخ است بلکه این کشورها و متحدانشان اهداف ژئوپولیتیک مهمتری نیز دنبال می‌کنند.
نخستین بار نام خلیج ع ر ب ی در دوران شکل گیری ناسیونالیسم عرب و زمانی مطرح شد که «جمال عبدالناصر» رئیس جمهوری اسبق مصر در یکی از سخنرانی‌هایش از این نام استفاده کرد.
تا پیش از آن هیچ ردی از سایر نام‌هایی که این روزها مرسوم شده به چشم نمی‌خورد. یکی از اسناد قابل توجه در این ‌زمینه فرمان سلطنتی عربستان سعودی درباره حقوق دریاهاست که در سال ۱۹۵۸ صادر شده، در همان ماده نخست نام «خلیج فارس»، و نه اسامی دیگر، آورده شده است.

یادداشت ها، مقالات و پیام های خود را جهت انتشار در پایگاه خبری معلم ایرانی، به آدرس iranimoallem@gmail.com ارسال بفرمایید.
Share

دیدگاه شما